شاخص های سنجش سلامت نوآموزان در سال تحصیلی جدید / نحوه بررسی متقاضیان پرش تحصیلیمدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده و مدارس وزارت بهداشت به تشریح نوع خدمات مراکز بهداشتی و درمانی در زمینه سنجش سلامت نوآموزان پرداخت و گفت: به طور کلی دسترسی به اطلاعات سلامت دانش آموز پس ورود به مدرسه امکان مداخله به موقع را در دراز مدت تسهیل می کند.

دکتر محمدرضا ساینی در گفت وگو با ایسنا. وی با اشاره به آغاز به کار ضوابط سنجش سلامت دانشجویان و دانشجویان جدیدالورود درباره رویه های وزارت بهداشت در این زمینه گفت: هماهنگی در سطوح محیطی، دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی به منظور تجمیع نظام. و ایجاد هماهنگی با موسسات آموزشی مربوطه در استانداری ها و شهرستان ها به منظور تعیین نوبت های منظم برای والدین جهت مراجعه به مراکز جامع سلامت و اطلاع رسانی عمومی از طریق ابزار ارتباط جمعی و به روز رسانی بسته خدمات مربوط به این سن. گروه در مراکز خدمات جامع سلامت با هماهنگی جهت بهره مندی از خدمات ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی در حین اجرای برنامه ارزیابی که یکی از رویه های وزارت بهداشت در این زمینه می باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر سنجش سلامت نوآموزان در اواسط ایام کرونا، گفت: در مراکز جامع سلامت، سنجش به مدت طولانی تری انجام شد و برای جلوگیری از تجمع در مراکز: نوبت دهی. به گونه ای ساخته شده اند که والدین و دانش آموزان بتوانند با فاصله واقعی و تعداد کمتر از آنها بازدید کنند. از سوی دیگر تعداد پذیرش در مراکز آزمون کمتر و زمان حضور در مرکز با رعایت پروتکل های بهداشتی افزایش یافت، به این ترتیب چرخه ارائه خدمات متوقف نشد.

وی تاکید کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا باید خدمات رسانی در مراکز جامع سلامت را در اولویت قرار می دادیم و برخی خدمات به صورت شخصی اجرا می شد. خدماتی که قرار بود به صورت حضوری انجام شود نیز با رعایت فاصله فیزیکی و زمان بندی انجام می شد اما در قوانین اندازه گیری تمامی سرویس ها به صورت حضوری انجام می شد.

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مورد ارزیابی قرار می گیرند، درباره معیارهای در نظر گرفته شده برای سنجش سلامت گفت: در مبانی سنجش سلامت، آمادگی تحصیلی، سلامت بینایی، سلامت شنوایی و مراقبت های بهداشتی شامل پوست، مو، قد و … وزن، توده بدن، و تحرک، دهان، دندان ها و قلب و عروق خونی. در مراکز خدمات جامع سلامت خدماتی از جمله معاینه بیماری های تنفسی، کم خونی و معاینه پزشک عمومی انجام می شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که متقاضیان جهش تحصیلی این که آیا سنجش خاصی از کودکان گرفته می شود یا خیر، تصریح کرد: در آموزش و پرورش ملاک اولیه بر اساس مصوبات دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش است و در مرحله دوم سنجش ذهنی و فکری بر اساس مشاهدات بالینی است. .

وی در خاتمه گفت: به طور کلی دسترسی به اطلاعات سلامت دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه امکان مداخله به موقع را در بلندمدت تسهیل می کند. یکی از اهداف تبادل اطلاعات، امکان مداخله برای تشخیص به موقع یک اختلال یا بیماری احتمالی است.

انتهای پیام