سیل و رواناب در گنابادایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره هواشناسی گناباد گفت: بارش سنگین باران و تگرگ در بخش‌هایی از شهرستان گناباد منجر به جاری شدن سیل و رواناب شد.

داریوش شیبانی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: فعالیت سیستم ناپایدار هم‌رفتی از ۲ روز گذشته در استان از جمله در شهرستان گناباد آغاز شد و بارش‌های رگباری و پراکنده با شدت زیاد منجر به بروز سیلاب و رواناب در بخش‌هایی از شهرستان گناباد شد که خسارت‌هایی نیز به همراه داشته است.

وی اظهار کرد: فعالیت این سامانه بارشی از روزهای قبل پیش‌بینی شده بود و بر همین اساس در روز هشت اردیبهشت ماه اطلاعیه‌ای با هشدار سطح زرد صادر شد. همچنین در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه و با توجه به گسترش سامانه و تقویت منطقه و سطح نفوذ آن هواشناسی هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

رئیس اداره هواشناسی گناباد افزود: بارندگی‌ها از روز گذشته در شهرستان آغاز شد و بیشترین میزان بارندگی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه مربوط به منطقه نوغاب با ۱۸.۳ میلیمتر گزارش شد. همچنین میزان بارندگی شهر گناباد نیز در این تاریخ ۱۶.۶ میلیمتر ثبت شد.

شیبانی گفت: کیلومتر پنج جاده کاخک به سمت گناباد و پایین‌تر از شهرک صنعتی منطقه‌ای است که مستعد بارش‌های شدید و رگباری است و عموما بارش‌های رگباری سنگینی در این منطقه اتفاق می‌افتد، به طوری که سال گذشته هم بارش‌های سنگین این منطقه منجر به جاری شدن سیل و رواناب شد و دیروز نیز این بارش‌ها تکرار شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حجم بارش‌ها زیاد بود، بندسارهای مسیر کاخک تا گناباد چه بندسارهای خصوصی و چه بندسارهای تحقیقاتی توان نگهداری این حجم سنگین آب را نداشته و تخریب شد و سیلاب و رواناب به سمت گناباد جاری شد.

شیبانی با بیان اینکه بارش‌های رگباری امروز نیز همچنان ادامه داشت، گفت: بارش‌های رگباری و سنگین امروز، ۱۱ اردیبهشت، باز هم در مناطقی از شهرستان منجر به بروز رواناب و سیلاب شد و بیشترین میزان بارندگی از روستای بیمرغ با ۳۳ میلیمتر گزارش شد.

رئیس اداره هواشناسی گناباد خاطرنشان کرد: سیلاب و رواناب خسارت‌های زیادی در بخش‌هایی از شهرستان به بار آورد اما با توجه به اینکه بارش‌ها همچنان ادامه دارد، میزان دقیق خسارت‌ها در بخش‌های مختلف در حال بررسی است.

وی همچنین به بارش شدید باران و تگرگ در بخش کاخک اشاره کرد و افزود: بارش شدید باران و تگرگ و جاری شدن رواناب خسارت جدی به باغات و مزارع بخش کاخک وارد کرده است.

شیبانی در رابطه با ادامه فعالیت این سامانه بارشی گفت: عمده بارش‌ها انجام شده اما این سیستم همچنان در منطقه فعال است و بنا بر پیش‌بینی‌ها امشب نیز در برخی مناطق رگبار و رعد و برق خواهیم داشت و فعالیت سیستم تا  فردا ظهر هم به صورت ضعیف‌تر و پراکنده ادامه دارد. انتظار می‌رود فردا بعد از ظهر از شدت ناپایداری‌ها کاسته شود.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری