سفارشی سازی هواپیماهای جدید برای خاموش کردن آتش سوزی در جنگلرئیس سازمان مدیریت بحران کشور از اختصاص یک فروند هواپیمای جدید برای اطفای حریق جنگل های کشور خبر داد.

محمدحسن نامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانوی در خصوص شیوه های مدیریت بحران برای اطفای حریق جنگل ها و حریق های فضای سبز شهری و استفاده از بالگرد برای اطفای این آتش سوزی ها، گفت: در قانون مدیریت بحران تکالیف هر سازمان مشخص شده است که در مورد آتش سوزی جنگل ها نیز مشخص است. در این میان یکی از این وظایف بر دوش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که باید ناوگان خود به ویژه ناوگان هوایی را تجهیز کند که خوشبختانه اکنون آماده است.

وی ادامه داد: در حالی که هواپیمای جدیدی به این منظور اختصاص داده شده است، اکنون آماده است تا با آن مانور دهد و مشخص کند که آیا هواپیما می تواند با این مقدار آبی که ساخته است پرواز کند و به نقطه مورد نیاز برسد یا خیر. این باید در مانور مورد توجه قرار گیرد، اما فکر می‌کنم در هفته‌های آینده این کار انجام خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: در تلاش هستیم ناوگان بالگردی خود را مشخص کنیم. مثلا برای برخی مناطق صعب العبور باید آب به سمت هواپیما یا هلیکوپتر پرتاب شود که این کار انجام می شود.

وی گفت: پیش از این هواپیمای ایلوشین برای اطفای حریق به پاکستان پرواز می کرد اما اکنون یک هواپیمای دیگر به ناوگان اضافه شده است. اگر هواپیمای جدید پاسخ دهد، فوراً چهار هواپیمای دیگر تعیین می شود.

نامی در خصوص رویه های مدیریت بحران آتش سوزی فضای سبز شهری به ویژه در شهری مانند تهران گفت: خوشبختانه در اکثر حریق های فضای سبز شهری، می توان با تجهیزات کامل، روی زمین برای ایجاد آتش سوزی کار کرد، اما در مناطقی که دسترسی به تجهیزات در آن است.» «اگر زمینی نباشد، مشکلی برای عملیات هوایی در تهران نداریم.

ادامه مطلب:


ضرورت ایجاد شهرک های اضطراری در تمامی استانداری ها


لزوم ایجاد واحد مدیریت بحران در سازمانها

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به اینکه آیا این تجهیزات و اطفای حریق باید در اختیار و نظارت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران باشد یا خیر، گفت: دستگاه های مختلف در حال کار هستند و وظیفه اصلی با تهران است. آتش نشانی.”

وی ادامه داد: اما در جنگل ها علاوه بر اطفای حریق، سازمان های دیگری مانند وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در این زمینه مسئولیت دارند و ناوگانی در این منطقه دارند نیاز به کمک بیشتری دارند.

انتهای پیام