سرطان پوست – غربالگری و درمان سریع می تواند زندگی شما را نجات دهد

سرطان پوست یا ملانوم یک بیماری جدی و بالقوه کشنده است اگر نادیده گرفته شود یا درمان نشود. این نوع سرطان در بین افراد متعلق به پیشینه آنگلوساکسون رایج است و آمار نشان داده است که بیشترین میزان ابتلا به ملانوم در جمعیت استرالیا مشاهده شده است.

آزمایش‌های غربالگری منظم برای تشخیص زودهنگام این سرطان بسیار مهم است، زیرا می‌تواند کمک فوق‌العاده‌ای در طول درمان برای دستیابی به درمان تقریباً کامل داشته باشد. اما در صورت عدم درمان، سرطان پوست می تواند کشنده باشد.

تست های غربالگری – آیا من در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستم؟

سرطان پوست افراد در تمام گروه‌های سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان هستند، مانند افرادی که متعلق به گروه‌های قومی خاصی مانند آنگلو ساکسون و آنگلو سلتیک هستند، افرادی که پوست روشن‌تری دارند یا دوره‌های آفتاب سوختگی قبلی دارند. افرادی که زیر نور خورشید ورزش می کنند یا ورزش های تابستانی انجام می دهند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

انجام آزمایش غربالگری در کلینیک یا بیمارستانی که پزشکان مجربی که آموزش های زیادی در زمینه تشخیص و درمان سرطان های پوست گذرانده اند، بسیار مهم است. پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی گسترده همراه با شرح حال دقیق انجام می دهد.

تجهیزات غربالگری پیشرفته به نام سیستم MoleMax HD برای تجزیه و تحلیل هر گونه خال مشکوک بر روی بدن بیمار استفاده می شود. همچنین اگر هر خال مشکوک به نظر برسد، تصاویر درموسکوپی گرفته می شود و نمونه برداری انجام می شود و برای مطالعات پاتولوژی ارسال می شود تا سرطان پوست را رد کند. نقشه برداری کامل بدن با استفاده از این آخرین فناوری انجام می شود تا هیچ خال یا ناحیه مشکوکی از پوست از بین نرود.

این آزمایش عمدتاً برای بیماران با خطر متوسط ​​و بالا انجام می شود و بالاترین کیفیت استانداردها برای اطمینان از حداقل خطای تشخیص حفظ می شود. به غیر از خال، ضایعات پوستی مانند توده ها و برجستگی های روی پوست نیز به طور کامل بررسی می شوند. کراتوز یا لکه‌های خورشیدی معمولاً در استرالیایی‌هایی که متعلق به گروه قومی آنگلو سلتیک هستند دیده می‌شود و اگر درمان نشود، این لکه‌ها در معرض خطر تبدیل شدن به کارسینوم سلول سنگفرشی، نوعی سرطان پوست هستند.

گزینه های درمان:

اگر هر خال یا لکه روی پوست برای ملانوما مثبت باشد، بیمار باید به پزشک گزارش دهد. متداول ترین روش درمانی درگیر، برداشتن خال است که در مطالعات پاتولوژی، نتیجه مثبتی برای سرطان پوست داده است. کراتوزهای خورشیدی با استفاده از روش‌های مختلف مانند کرایوتراپی، درمان موضعی، فوتودینامیک یا کورتاژ و کوتر درمانی درمان می‌شوند.

انواع مختلف سرطان پوست چیست؟

اساساً ۳ نوع مختلف سرطان پوست وجود دارد. کارسینوم سلول بازال، ملانوم و کارسینوم سلول سنگفرشی. کارسینوم سلول بازال شایع ترین کارسینوم است و معمولا در قسمت بالایی بدن و صورت دیده می شود. اینها برآمدگی هایی هستند که ظاهری شبیه مروارید دارند و در صورت تشخیص زودهنگام می توان به راحتی با یک کرم موضعی آن را درمان کرد.

کارسینوم سلول سنگفرشی عمدتاً در نواحی در معرض آفتاب ظاهر می شود و ندول های پوسته پوسته، قرمز و برجسته به نظر می رسد که اغلب تمایل به خونریزی دارند. این نوع سرطان می تواند به راحتی به سایر اندام ها سرایت کند. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این نوع سرطان است.

سریعترین رژیم لاغری