سای: محرومیت یک ساله من از فدراسیون جهانی مهم نیست/ از عملکرد تیم راضی هستمرئیس فدراسیون تکواندو با تایید رضایت از عملکرد تیم های ملی تکواندو در مسابقات جهانی مکزیک گفت: کمیته فنی در خصوص کادر فنی تیم های ملی مسئول تصمیم گیری خواهد بود.

هادی ساعی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره عملکرد تیم های ملی تکواندو ایران در مسابقات جهانی که با کسب سه مدال برنز به پایان رسید، گفت. به استثنای یک وزن که نه خود من و نه کادر فنی از عملکرد او مطمئن نبودیم، بقیه خوب بودند و حتی برخی از بچه ها فراتر از حد انتظار و توانایی جنگیدند. بازخورد خوبی از تیم های دیگر دریافت کردیم و آنها به ما می گفتند که تیم شما واقعا چقدر خوب است، چقدر جوان هستند و چه آینده خوبی دارند. این نظرات عملکرد تیم ما را نشان می دهد. بسیاری از تیم ها خواستار برگزاری اردوی مشترک، تبادل مربی، تعامل و همکاری بودند که نشانه های خوبی از موفقیت تکواندو در این مسابقات بود.

رئیس فدراسیون تکواندو افزود: ۳ روز متوالی با بی عدالتی حق فرزندان ما را ضایع کردند. بسیاری از کشورها به موضع داوری در این مسابقات اعتراض کردند. فکر می کنم می توانستیم مدال های بهتری بگیریم. کادر فنی عملکرد خوبی داشت و بدون توجه به نتیجه به اهداف خود در این مسابقات رسیدیم. بچه ها طبق انتظار ظاهر شدند، رنگ مدال های ما می توانست بهتر باشد و آن ۳ نفری که واقعا برنز گرفتند باید رنگ بهتری برای مدال هایشان می داشتند. کلهر عالی بود و خوب کار کرد، اما در دیدار مقابل انگلیس در تور، داوران ۱۲ امتیاز به او ندادند. اوضاع داوری به قدری بد بود که تماشاگران حاضر در سالن داوران و بازیکن انگلیسی را هو کردند.

وی افزود: بازیکن انگلیسی ضربه مستقیمی به صورت کلهر زد و روی زمین افتاد. طبق قانون این یک دقیقه است و داوران می توانند یک دقیقه دیگر تمدید کنند اما بازیکن ما ۷-۸ دقیقه است که در زمین است و پزشکان روی او کار می کنند. داور باید در چنین شرایطی بازی را متوقف می کرد و کلهر را برنده مسابقه اعلام می کرد. در این صورت کیلر به فینال می رفت و اجازه حضور در فینال را نداشت، مدال نقره می گرفت، اما کیلر می خواست بازیکن حریف را شکست دهد زیرا می توانست به راحتی این کار را انجام دهد، اما ناعادلانه شکست خورد. . .

و سای در ادامه گفتگو با اسنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا از عملکرد تیم های ملی تکواندو در مسابقات جهانی راضی است، گفت: بچه های ما به جز وزن اول کم تجربه بودند که من نیستم. از آن راضی است. عملکرد او چون بهترین عملکردش را نداشت، بقیه بچه ها نمایش خوبی داشتند. وزن سوم ما مسابقات بسیار سختی را پشت سر گذاشت و موفق شد نفرات اول و دوم را شکست دهد و در نهایت مغلوب تونس نایب قهرمان المپیک شد. هیچ یک از فرزندان ما تا به حال به حریفان ناشناس شکست نخورده اند و همه آنها به شخصیت های برجسته و صاحب نام باخته اند.

رئیس فدراسیون تکواندو درباره درگیری خود با کمیته داوران فدراسیون جهانی در جریان مسابقات که منجر به محرومیت یک ساله وی از حضور در سالن مسابقات شد، خاطرنشان کرد: اصلاً بحث درگیری نبوده است. دو سه روز پشت سر هم که حق بچه های ما پایمال می شود روز اول فینال ما را زدند و روز دوم با وزنه هفتم سرمان را جدا کردند. ما هر روز اعتراض می کردیم و آنها عذرخواهی می کنند. تا وزن ۳ در بازی با ترکیه واقعا اتفاق بدی افتاد که همه تماشاگران داور را هو کردند. شرایط طوری بود که ما که بردیم جلوی داوران اعتراض کردیم، ترکیه که شکست خورد اعتراض کرد و مربی آنها صندلی را به وسط فرش انداخت. داوران این مسابقات واقعاً در حد مسابقات جهانی نبودند. همه تیم ها به وضعیت داوری اعتراض کردند و فدراسیون جهانی مجبور شد جلسه ای با حضور مدیران تیم ها تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه این محرومیت اصلا مهم نیست، خاطرنشان کرد: به دلیل هدایت تیم ملی یک سال محروم شدم که دلایل اعتراض دارد و بررسی می شود. اگر محروم می شوم به این دلیل است که از حقوق بازیکنانم دفاع کرده ام و این محرومیت ها اصلا برایم مهم نیست و از این بابت ناراحت نیستم. من هم به آنها گفتم اگر حق تیم من را از بین ببرید باز هم اعتراض می کنم و از حق تیمم دفاع می کنم. من یک بازیکن بوده‌ام و می‌دانم که ورود به مسابقات برای یک ورزشکار چقدر می‌تواند سخت باشد. همه تیم ها به داوری اعتراض کردند و گفتند ما آنقدر هزینه نکردیم که داوران به راحتی حق ما را ضایع کنند و نتایج را تغییر دهند. آنقدر بد بود که داشتم به مربی جردن فیلم دعوای بازیکنانمان را نشان می دادم و او گفت بیا و آن ویدیو را ببین. در فیلم هم نشون داده شد باور کنید پای بازیکن مکزیکی ۴۰ تا ۴۵ سانتی متر با صورت بازیکن اردنی فاصله داشت اما ۳ امتیاز به او دادند.

ساعی و درباره برخی انتقادات در داخل کشور مبنی بر اینکه اعتراض تیم ملی ایران به داوری برای سرپوش گذاشتن بر نتایج بوده است، گفت: اینها یک عده بدیهی هستند که دنبال کار خودشان هستند. اگر تیم های دیگر مخالفت نکردند چرا فدراسیون جهانی با تیم ها جلسه ای برای بحث داوری برگزار کرد؟ حتی خیلی از تیم ها گفتند که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ادامه نمی دهیم. مثلاً مربی کانادایی صندلی خود را وسط زمین پرتاب کرد و ۶ ماه محروم شد.

وی با بیان اینکه به محرومیت یک ساله از حضور در سالن مسابقات تکواندو اعتراض دارم، گفت: به آنها گفتم فیلم و مدارک مظلومیت را به کمیته بین المللی المپیک می فرستم و آنها هم از این موضوع دلخور شدند. نیازی به این نیست آنها سعی می کنند خودشان آن را حل کنند. ضمناً من از سوپروایزر محروم شدم و جای نگرانی نیست.

رئیس فدراسیون تکواندو در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال تغییر کادر فنی تیم ملی گفت: به تنهایی نمی توانم در این زمینه تصمیم بگیرم. کمیته فنی در این مورد تصمیم گیری می کند. نظر شخصی من به عنوان فردی که در تیم بوده ام این است که آقای مگانلو و کادرش عملکرد خوبی داشته اند، البته باید جلسه کمیته فنی برگزار شود. می توانستیم نتیجه بهتری بگیریم. دنبال بهانه نیستم، اما میرهاشیم حسینی در حالی که می توانست به راحتی فینالیست ها را شکست دهد، نتوانست مبارزه کند.

وی افزود: داوری جزو مسابقات است اما سر تیم را بریدند. من به این تیم افتخار کردم، همه از تیم ما تعریف کردند. ما تیم بسیار خوبی داریم که آینده بسیار خوبی دارد.

سای در پایان درباره مدال آور نشدن تیم بانوان و آینده کادر فنی بانوان گفت: خیلی از بچه های تیم بانوان کم تجربه بودند و رتبه خوبی نداشتند. به همین دلیل آنها از ابتدا مسابقات سختی را پیش رو داشتند. بعضی ها خوب به نظر می رسیدند، اما در کل یکی دو نفر خیلی خوب نبودند. ما ترکیب کاملی نداشتیم و فکر می کنم تغییر کادر مربیگری بانوان اشتباه است زیرا آنها با همین نفرات خوب کار کردند. البته انتظار ما بیشتر از این بود و کمیته فنی باید در خصوص کادر فنی بانوان تصمیم بگیرد. فکر می کنم این صندوق در حال حاضر به خوبی کار می کند.

انتهای نامه