سالگرد عملیات قدس ۵طی دو روز نبرد، ۳۰ کیلومتر مربع از هور آزاد شد و ۱۶۸ نفر از نیروهای دشمن کشته، زخمی و یا اسیر شدند. همچنین غنایمی از جمله چند خمپاره، ضدهوایی تک لول و امثال آن از دشمن گرفته شد و «گردان سوم» تیپ ۷۰۱ تکاور عراق منهدم شد.

به گزارش ایسنا، عملیات قدس ۵ در ادامه پیروزی های عملیات قدس ۱ و ۲ به شمار می رفت که هدف از آن تصرف پاسگاه ایلیج واقع در خورالحویزه و نزدیک شدن به البیضه بود. با توجه به حساسیت پاسگاه «علیج» که در سمت چپ پاسگاه «بلال» و نزدیک البیضاء قرار داشت، فرماندهان سپاه پاسداران می خواستند قسمت بیشتری از جاده خندق و سمت راست پاسگاه را تأمین کنند. خط پدافندی چون احتمال تکیه دشمن در این منطقه وجود داشت و با نزدیک شدن به مواضع داخلی، محور او را تهدید می کند.

از این رو، تنگ کردن خط پدافند داخلی و کاهش مواضع مستقر بر روی آب از جمله اهداف این عملیات بود که رزمندگان ایرانی نزدیک به نیمی از این اهداف را محقق کردند. این عملیات با نماد «یا علی بن ابی طالب علیه السلام» در ساعت ۲۳:۰۰ ۲۴ مرداد ۱۳۶۴ در غرب حوارال حویزه آغاز شد.

طی دو روز نبرد، ۳۰ کیلومتر مربع از هور آزاد شد و ۱۶۸ نفر از نیروهای دشمن کشته، زخمی و یا اسیر شدند. همچنین غنایمی از جمله چند خمپاره، ضدهوایی تک لول و امثال آن از دشمن گرفته شد و «گردان سوم» تیپ ۷۰۱ تکاور عراق منهدم شد.

سلسله عملیات «بیت المقدس» به هر نحو ممکن ادامه جنگ را به نمایش گذاشت. این امر صرف نظر از دستاوردهای نظامی و ضعیف و ویرانگر دشمن، نتایج مهمی به دنبال داشت:

۱- حفظ روحیه و قدرت رزمندگان اسلام.

۲- افزایش انسجام یگان ها، آموزش کادرها و افزایش تجربه رزمی آنها.

۳- حفظ فضای گرم جنگ بین مردم و یگان های عملیاتی.

۴- تضعیف روحیه سربازان دشمن و تهدید آنها.

۵- تضعیف موضع قدرت نمایی و مانور دشمن که پس از عملیات بدر با نبرد شهرها رو به افزایش بود.

۶- منفعل ساختن دشمن و گرفتن هرگونه دفاع از او.

۷- بازپس گیری بخشی از اراضی اشغالی و پیشروی به سمت سرزمین های دشمن.

۸- نشان دادن توانمندی ها و توانمندی های نظامی جمهوری اسلامی برای اعمال فشارهای پی در پی بر دشمن.

۹- برای فریب دشمن و جلوگیری از اطلاع او از عملیات های بزرگ و گسترده ای مانند والفجر ۸.

۱۰- نزدیک شدن به عمق خاک دشمن در برخی مناطق و کنترل خطوط ارتباطی و موانع.

۱۱- بهره برداری از زمان و درگیر شدن با دشمن در طراحی عملیات گسترده و بازسازی و سازماندهی یگان ها.

۱۲- کشاندن نیروهای امنیتی دشمن به خطوط پدافندی، فرسایش آنها و جلوگیری از آمادگی آنها برای مقابله با عملیات گسترده داخلی.

۱۳- تقویت و پشتیبانی یگان های رزمی توسط مردم هر منطقه.

به این ترتیب سلسله عملیات های محدود تابستان ۶۴ که به دستور امام خمینی (ره) برای گرم نگه داشتن جبهه ها انجام شد و لزوم جلوگیری از آرامش دشمن در برخی مناطق به اهداف نظامی و سیاسی تبدیل شد. بسیار موثر و ابتکاری در جبهه داخلی، انفعال دشمن باقی ماند.

انتهای پیام