سازمان سنجش به کسانی که میانگین تجمعی واقعی خود را اعلام نمی کنند هشدار می دهدرئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در صورتی که CGPA ثبت شده در کنکور با نتیجه واقعی مغایرت داشته باشد، آزمون لغو می شود، گفت: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان کلیه مدارک را اصلاح می کنند و در صورتی که CGPA متناقض است، آزمون ورودی باطل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول بندرعباس امروز ۲۰ مردادماه در نشست خبری با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سازمان سنجش آموزش کشور، خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش از طریق سوابق تحصیلی متقاضی انجام می شود. : معدل کتبی تجمعی برای دیپلم، گفت: این میزان تجمعی با درج خود در کنار داوطلب اعلام می شود، گاهی داوطلبان معدل بالاتری را وارد می کنند. داوطلبان توجه داشته باشند که هرگونه مغایرت در معدل آنها مانع از ادامه تحصیل داوطلب می شود.

پورعباس با بیان اینکه تمامی داوطلبان در هنگام انتخاب رشته فرصت دارند معدل صحیح خود را در فرم وارد کنند، اظهار داشت: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان، تمامی مدارک را مطابقت می دهند و در صورت وجود مغایرت در معدل. آزمون ورودی باطل می شود

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: در زمان انتخاب رشته برخی از داوطلبان می گویند در انتخاب رشته اشتباه کردیم که سازمان قبول نمی کند. داوطلبان برای مطالعه بروشور و اطلاع از رشته ها و دانشگاه ها ۱۰ روز فرصت دارند، مسئولیت انتخاب رشته به عهده داوطلب است و به دلیل اشتباه نقل و انتقالی انجام نخواهد شد. در واقع برخی می گویند ما رشته را بلد نیستیم یا نمی دانیم و سازمان سنجش هم معتقد است حرکت در انتخاب رشته کاملا بسته است. چون با انتخاب رشته ظرفیتی را اشغال کردید نمی توانید حرکت کنید.

به گفته وی، لازم است داوطلبان خود دامنه را انتخاب کنند و آن را به دیگری یا کافی نت ها بسپارند، زیرا بارها مشاهده شده که واگذاری انتخاب رشته منجر به انتخاب دامنه اشتباه و برای داوطلب شده است. اینکه بگویم آنها دامنه را برای من انتخاب کرده اند و من می خواهم آن را تعمیر کنم غیرقابل قبول است.

معاون وزیر علوم ادامه داد: داوطلبی بود که برای همه مقاطع کاردانی با معدل بسیار خوب انتخاب شد، بنابراین هر داوطلب باید فرم خود را پر کند تا اشتباه نشود.

بندرعباس گفت: از زمانی که نتایج بازار اعلام شد، به عنوان یک توصیه ابهام‌آمیز افت کرده است. من به عنوان رئیس سازمان سنجش نمی توانم در مورد انتخاب رشته بدون خطا توصیه ای داشته باشم چون انتخاب های دیگران را نمی دانم. برخی از این شرکت های مشاوره مبالغ زیادی را تحت عنوان ضمانت از نامزدها دریافت می کنند. بهترین توصیه سیستم انتخاب رشته پیش فرض سانسه است که می تواند فرد را با سال قبل مقایسه کند و بر اساس سهمیه، رتبه، نمره و مناطق، رشته را انتخاب کند. در مدارس و برخی از دانشگاه ها مشاوره های مناسبی وجود دارد. هیچ توصیه ای ۱۰۰% نیست.

بندرعباس درباره کنکور ۱۴۰۲ و اصلاحات آن گفت: برای کنکور ۱۴۰۲ آزمون ویژه در دو نوبت برگزار می شود و نوبت پذیرش خواهد بود. تعداد سیکل ها کاهش یافته و البته زمان آزمون کوتاهتر خواهد بود تا دو روز دیگر بتوانیم در آزمون شرکت کنیم و حوزه های آزمون بررسی می شود و حوزه های جدید قابلیت های بهتری خواهند داشت و می توان از آنها در آزمون های گرفته شده استفاده کرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی اضافه شده و حذف نشده است و داوطلبان برای کسب رتبه خوب باید آن ها را مطالعه کنند. در واقع ما در کنکور ۵ گروه اصلی داریم که ضرایب گروهی نیز شامل ۲ قسمت ضرایب دروس سوابق تحصیلی و ضرایب دروس اختصاصی آزمون می باشد که توسط آموزش و پرورش اعلام می شود. ما و ما آن را در هیئت تشخیص و پذیرش تایید می کنیم.

پورعباس تاکید کرد: داوطلبان توجه داشته باشند که نتایج هر دو نوبت برای شرکت در آزمون ویژه ۱۴۰۲ به مدت دو سال اعتبار دارد و امتیاز بالاتری که داوطلب کسب کرده می تواند به عنوان نمره اصلی وی اعلام شود. ممکن است این انتقاد مطرح شود که برخی از داوطلبان به دلیل اینکه هنوز تحصیلات خود را تمام نکرده اند نمی توانند در آزمون شرکت کنند، در پاسخ باید بگویم که داوطلب نوبت های زیادی دارد و می تواند در آزمون های بعدی شرکت کند و نتیجه را ارزیابی خواهیم کرد. ما بالاترین را در نظر می گیریم.

انتهای پیام