روزهای سرنوشت ساز و سرنوشت ساز قبل از عراقیک کارشناس مسائل منطقه گفت: در صورت تداوم شرایط کنونی عراق، این کشور وارد چرخه جدیدی از ناامنی و انزوا می شود که به نفع عراق و مردم این کشور نیست.

حسن هانی زاده در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از تحولات عراق و گفت وگوهای جریان ها برای رسیدن به یک نتیجه مشترک، اظهار کرد: پس از خروج مقتدی صدر، رهبر جنبش سورون از شاخه قدرت. آیا راهی برای ایجاد تفاهم بین جریان های مختلف عراقی، اعم از شیعه و سنی و یا آنچه که هموار شده است وجود دارد؟ اخیراً جناح های شیعی از جمله چارچوب هماهنگی شیعیان عراق اعلام کردند که رئیس جمهور و نخست وزیر باید از طریق گفتگو و تفاهم مشترک و نتیجه گیری مشترک انتخاب شوند.

وی تصریح کرد: چارچوب هماهنگی فراکسیون های شیعه با الکاظمی دیدار و برنامه ها و برنامه های خود را برای انتخاب حکومت وحدت ملی بر اساس نتایج انتخابات مهر سال گذشته ارائه کردند. کردها همچنین آمادگی خود را برای هماهنگی با سایر جناح ها و رسیدن به یک نتیجه مشترک برای انتخاب رئیس جمهور اعلام کردند.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: بعد از مراسم اربعین باید دید جناح ها و جریان های شیعه، سنی و کرد چگونه در انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر به نتیجه می رسند. در واقع جناح های شیعی داخل مجلس با این ساختار تلاش می کنند مجلس را اداره کنند و جریان صدر و شخص مقتدی صدر با وجود کناره گیری از قدرت، سعی در جلوگیری از ادامه کار مجلس دارند.

هانی زاده ادامه داد: شرایط عراق پیچیده است و جناح ها باید بتوانند در آینده نزدیک با توجه به شرایط امنیتی عراق رئیس جمهور و نخست وزیر را انتخاب کنند. بنابراین ماه آینده در عراق بسیار حساس و حساس است و رایزنی ها برای رسیدن به یک نتیجه بین جناحی در حال انجام است.

وی با اشاره به نقش عراق به عنوان یک کشور اسلامی در بحران های منطقه گفت: عراق تاکنون پنج دور مذاکره و میانجیگری بین تهران و ریاض برگزار کرده و سعی در کاهش اختلافات ایران و عربستان داشته است و قرار است دور ششم برگزار شود. در صحنه سیاسی.. وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در بغداد دیدار می کنند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: بنابراین در صورت انتخاب دولت توافقی و رئیس جمهور توافق، راه برای ایفای نقش عراق در حل بحران ها هموار می شود، اما در صورت تداوم این وضعیت فعلی، عراق وارد چرخه جدیدی می شود. ناامنی و عراق انزوایی که منجر به آن می شود به نفع این کشور و مردم آن نیست.

انتهای پیام