راه اندازی عملیاتی ساخت رآکتور تحقیقاتی در اصفهانمعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بازدید از سایت UCF در اصفهان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در مورد راکتورهای تحقیقاتی و به ویژه راکتوری که می تواند برای سایر راکتورها آزمایش سوخت انجام دهد برنامه ریزی کرده ایم. . در هفته های آینده عملیات ساخت راکتور تحقیقاتی در سایت اصفهان رسما آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی گفت: اولین و مهمترین بخش، اتهاماتی است که در بیست سال گذشته به جمهوری اسلامی ایران وارد شد و در این مدت به اتهام زنی، تفرقه افکنی، فضاسازی و تظاهرات مداوم ادامه دادند. جمهوری اسلامی ایران در برنامه هسته ای خود اهداف غیر صلح آمیز دارد.

او گفت در تمام این مدت و در هیچ یک از بازرسی های آژانس، حتی در یک مورد، علنی نشد که ایران از قبل اهداف و برنامه های خود را اعلام نکرده یا مخفی بوده است. این موارد مستند است، بنابراین بیان این اخبار و مطالب جز اتلاف وقت و خسته کردن طرف مقابل هیچ هدفی ندارد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آژانس همچنان در تاسیسات هسته ای کشور حضور و کنترل پیشگیرانه دارد.
این مهندس اسلامی تصریح کرد: نکته دوم این است که برای اولین بار سند چارچوب برنامه هسته ای کشور در راستای سند راهبردی ۲۰ ساله سازمان تدوین شد و آن را تحت عنوان CPF به سازمان ارائه کردیم. این موضوع بسیار مهم است زیرا تا دیروز یکی می گفت من از برنامه هسته ای ایران اطلاعی ندارم و امروز برنامه جمهوری اسلامی ایران را به صورت مستند، مکتوب و رسمی می شناسم.

برنامه ریزی برای تولید ۱۰۰۰۰ مگاوات انرژی هسته ای

وی گفت: با توجه به توسعه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، موضوع اصلی افزایش ظرفیت نیروگاه های داخلی است. تولید پایدار انرژی هسته ای برابر با ۱۰۰۰ مگاوات است، در حال حاضر ۲۰۰۰ مگاوات انرژی هسته ای تولید می کنیم و برای تولید ۱۰۰۰۰ مگاوات انرژی هسته ای جدید برنامه ریزی کردیم و این موضوع در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نیز پیش بینی شده است و سایت ها در حال اجرا ما به ویژه در جنوب کشور مستقر شده ایم تا بتوانیم مکان های مناسب و مناسب را که با الزامات نیروگاه های هسته ای مطابقت دارد بررسی کنیم و فرآیندهای مطالعاتی و طراحی را آغاز کنیم.

استقبال از مشارکت بین المللی و داخلی در برنامه انرژی هسته ای

اسلامی تاکید کرد: در این مسیر از مشارکت های بین المللی استفاده خواهیم کرد و منتظر هیچکس نخواهیم بود، زیرا ایران از توان علمی، صنعتی و فناوری کافی برخوردار است. خوشبختانه شرکت های بزرگی در کشور وجود دارند که می توانند از برنامه تولید ۱۰۰۰۰ مگاواتی انرژی هسته ای حمایت کنند و ما از هر شرکت و نهادی که در برنامه سازمان انرژی اتمی ایران مشارکت داشته باشد حمایت می کنیم. خوش آمدی.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: در رابطه با راکتورهای تحقیقاتی به ویژه راکتوری که می تواند برای سایر راکتورها آزمایش سوخت انجام دهد، برنامه ریزی کردیم که بر اساس مطالعات انجام شده در هفته های آینده رسما ساخت راکتور تحقیقاتی را در این رآکتور آغاز کنیم. سایت اصفهان است و لازم به ذکر است که این پروژه کاملا اورجینال و ایران بوده و زنجیره تحقیقات، ارزیابی، آزمایش و راستی آزمایی تولید انرژی هسته ای ما را تکمیل خواهد کرد.

انقلابی علیه ایران به دلیل غنی سازی و چرخه سوخت

وی تصریح کرد: چرخه سوخت هسته ای مهم ترین بخش صنعت هسته ای است، باید توجه داشت که تمام این اختلالاتی که تاکنون آغاز شده برای غنی سازی بوده است و جایگاه بعدی صنعت چرخه سوخت است که از آن بهره می برد. پژوهشی و نیمه صنعتی. لازم به ذکر است که کشورهای خارجی در این زمینه با ما همکاری نکردند و حتی برخی کشورها برای اجرای این طرح آمدند اما در میانه راه کار را رها کردند و رفتند; در حالی که امروزه با توجه به ظرفیت صنعت داخلی و قدرت تغییر مهندسی، سازمان انرژی اتمی و شرکت های دانش بنیان وجود دارد. ما این روند را به سمت صنعتی شدن پیش خواهیم برد تا بتوانیم سوخت راکتورها و بخشی از سوخت مورد نیاز نیروگاه های مجموعه اصفهان را تولید کنیم.

ایجاد قابلیت های بومی سازی برای تولید برق هسته ای

اسلامی خاطرنشان کرد: باید بدانیم که انرژی هسته ای تنها در چند کشور دنیا به صورت یکپارچه طراحی و ساخته می شود و چون سایر کشورها در این زمینه با ما همکاری نمی کنند باید به طور کامل توانمندی ها را توسعه و بومی سازی کنیم. خداوند متعال توفیق دهد تا شاهد توسعه اساسی زیرساخت ها و رویکردهای خود باشیم تا ملت ایران از آن بهره مند شوند و برق پاکی را بدون نوسانی مانند برق هسته ای و اتمی به دست آورند.

با تولید انرژی هسته ای ۸۵ میلیون بشکه نفت صرفه جویی کنید

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: انرژی هسته ای به صورت آزمایشی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و از سال ۱۳۹۳ به طور رسمی چرخه عملیاتی را پشت سر گذاشت و بیش از ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق پایدار با فرکانس ثابت ۵۰ هرتز به شبکه و کمیت آن پمپاژ کرد. صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی معادل حدود ۸۵ میلیون بشکه نفت بوده که تاثیر بسزایی در کاهش آلاینده ها و سلامت جامعه دارد و می تواند از آسیب به محیط زیست کشور جلوگیری کند و به عنوان برق پاک و پایدار مورد استفاده قرار می گیرد.
انتهای پیام