راه اندازی بازار عفاف و حجاب در مشهدایسنا/ خراسان رضوی با مصوبه شورای شهر مشهد، بازارچه تخصصی عفاف و حجاب راه اندازی می شود.

از جمله دستور کار چهل و هفتمین جلسه عمومی ششمین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، طرح قانون ایجاد بازار تخصصی عفاف و حجاب بود که کلیات آن به تصویب رسید. در آخرین جلسه جزئیات نیز امروز به تصویب رسید و رجایی شهردار مشهد درباره این قانون گفت: محصولات پوشش عفاف باید در دو مرحله تولید و توزیع مورد حمایت قرار گیرد و مشکل این پیشنهاد این است که ابعاد موضوع رعایت نشده است. به اندازه کافی بررسی شده است. وقتی می گوییم محصولات مربوط به حجاب و عفاف، این کلمه مرتبط شامل همه چیز از سنجاق سر تا حجاب می شود. این مصوبات برای شهرداری لازم الاجرا است.

وی افزود: اکثر اتحادیه ها اعم از پوشاک، کفاشی، خیاطی و بسیاری از اتحادیه ها مشمول این تصمیم هستند و راه را برای بحث باز می کند در صورتی که تصمیمات شفاف باشد تا جایی برای بحث باقی نماند. پیشنهاد می شود روی این موضوع بیشتر کار شود و در نهایت راهکاری ارائه شود که به تولیدکنندگان فعال در این زمینه کمک کند و گره از کار مردم باز شود.

علیرغم اعتراض شهردار به این قانون، طرح بازار تخصصی عفاف و حجاب تصویب شد و بر اساس این قانون، شهرداری مشهد متعهد به اجرای راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و ترویج فرهنگ عفاف و عفاف است. حجاب ترویج فرهنگ استفاده از پارچه و لباس مناسب. با الگوهای اسلامی ایرانی فضاهای مرکزی برای دسترسی عموم به محصولات عفاف و حجاب ایجاد کنید و از طراحان و تولیدکنندگان حمایت کنید تا بازاری ویژه برای عفاف و عفاف ایجاد شود. همچنین شهرداری مجاز است در قالب دستورالعملی که ظرف مدت ۳ ماه تدوین می شود، باید مشوق های خود را در این زمینه تدوین و اجرا کند.

همانطور که حسن کریمدادی، رئیس کمیته خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد در راستای این مصوبه گفت: باید شرایطی فراهم شود که هزینه های محصولات حجاب مانند چادر برای مردم راحت تر باشد.

اظهارات اعضای شورا ادامه دارد

مهدی نشی نایب رئیس شورای شهر مشهد در یادداشتی به این جلسه گفت: طبق یکی از اقلام بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر شد به منظور جلوگیری از استفاده از مای کارت، مبلغ ۳۰۰۰ تومان به شهروندانی که از مای کارت استفاده نمی کنند پرداخت شود. ضد فرهنگ استفاده از خدمات الکترونیکی با ارائه امکانات لازم. در جلسات تصویب تاکید شد تا زمانی که زیرساخت های لازم ایجاد نشود این بند اجرایی نمی شود.

وی ادامه داد: دو زیرساخت در نظر گرفته شده است، یکی توزیع کافی مان کارت و دیگری توسعه مراکز شارژ بلیت مان کارت، متاسفانه هر دو زیرساخت محقق نشد و امروز مردم با مشکلات بسیار گسترده ای مواجه هستند. یادداشت من به شهردار، واوا و اپراتورهای اتوبوس است که به سرعت مشکل Mankart را در نقاط عرضه خود حل کنند و مراکز باربری Mankart را به گونه ای توسعه دهند که هر کسی بتواند در هر زمان از آنها بهره مند شود. امروز ما با کینه عمیقی روبرو هستیم.

ایمان فرهمندی، رئیس کمیته عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر نیز هشدار داد: تصمیمات مختلفی می گیریم اما در مرحله اجرا به درستی اجرا نمی شود و پشتیبان اطلاعاتی نیست. یک تصمیم بسیار خوب در متراژ ۱۰۰ تومان، مزیت خوبی برای حاشیه شهر ایجاد کرد، اما با اطلاع رسانی ناکافی و نادرست، روابط عمومی شهرداری به خود روی آورد و به عنوان یک کسب و کار بدون پشتوانه و فکر ظاهر شد. این ضعف در اطلاعات روابط عمومی بارها مورد توجه قرار گرفته است، باید بتوانیم در مرحله اطلاع رسانی موثر اطلاع رسانی کنیم. این حادثه و تنش در فضای اجتماعی بی سابقه است. باید در این زمینه برنامه ریزی جدی صورت گیرد چرا که ما در این زمینه آسیب می بینیم.

حمید الضمیری رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد نیز در خصوص تاخیر در ارسال مدارک مورد نیاز ضمیمه طرح تفصیلی پیشنهادی منطقه القرگی و محرقان و مجید طهوریان ال عسگری رئیس کمیته توسعه و بهسازی توس در خصوص عدم برگزاری جلسات شوراهای تصمیم گیری صحنه اطلاع رسانی شد.

معادله پیاده روها در خیابان های فرعی

طرح تدوین دستورالعمل تسطیح پیاده روها در معابر فرعی نیز به تصویب رسید. در راستای این طرح، شهرداری متعهد است در راستای هماهنگ سازی، مناسب سازی و ارتقای کیفی پیاده روها در معابر فرعی، نسبت به تدوین دستورالعمل نحوه اجرای این پیاده روها از نظر شکل، مصالح و مشخصات فنی توسط واقعی اقدام نماید. صاحبان املاک برای این جاده ها مطابق با استانداردهای فنی حداکثر استاندارد کار. اقدامات ظرف مدت دو ماه و ارائه دستورالعمل فوق به اطلاع شورای اسلامی شهر.

در ادامه این جلسه لایحه نامگذاری راهرو، میدان، دو سالن ورزشی و زمین ورزشی به تصویب رسید. در همین راستا در منطقه ۱ فرعی دانشسرای شمالی ۳ واقع در خیابان آبکوه به شماره زنده یاد سعید تکشاری در منطقه ۱۱ میدان تقاطع خیابان داژه برگزار می شود. خیابان الشهید ۱۰ به نام شهید باغبان و همچنین سالن ورزشی واقع در خیابان هفدهم شهید رفیعی که به نام شهدای بکبان نامگذاری شده است و زمین ورزشی روباز واقع در خیابان سیدی قائم ۳۰ منطقه ۷ می باشد. به نام دو شهید محله القائم.

۴ برابر رشد اعتبارات TOS

حسن مهدیان نیز در ابتدای این جلسه به ارائه تشریح مختصری از رویه ها و سیاست های کمیته ویژه توسعه و بهسازی درختان توس با عنایت به اولین سالگرد فعالیت شورای ششم پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۵ در شورای عالی توسعه و توسعه و بهسازی درختان توس فعالیت می شود. این کمیته در یک سال گذشته تلاش های زیادی انجام داد و بازدیدهای میدانی متعددی را در چارچوب برنامه خود انجام داد.

وی افزود: از تخصیص ۸۰۰ میلیون تومان بسیار خرسندیم، اولین فرهنگسرا در منطقه چهاربورگ به بهره برداری می رسد. این فضای فرهنگی و اجتماعی با مشارکت مردم و نظرات شیوخ و ائمه نمازگزاران به محل ملاقات فعالان فرهنگی تبدیل می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به برنامه راهبردی توس که با پیگیری های شورای ششم ظرف مدت ۵ ماه تکمیل و ابلاغ شد، ادامه داد: امیدواریم طرح تفصیلی توس که با حمایت مالی در حال تهیه است. شورای شهر، در اسرع وقت به ثمر خواهد نشست. هر کاری باید هماهنگ شود. امیدواریم با تمهیدات انجام شده باغ خصوصی بانوان در خیابان شاهنامه ایجاد شود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار برای احداث پارک کودک فردوسی افزود: زمین این پروژه در حال واگذاری است و با پیگیری های انجام شده به بهره برداری می رسد.

موحدیان گفت: بر اساس رویکرد و نگاه ویژه شورای ششم نسبت به طوس، بودجه این منطقه تاریخی از ۳۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۰ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است که صرف ساخت طوس می شود. در این منطقه ۳ کلان پروژه شامل سه راه بزرگراه فردوسی، شهر حکایت شاهنامه و شهر صنایع دستی شناسایی شده است.

شوراهای شهر را محدود نکنید

وی با اشاره به اینکه شوراهای شهر و روستا باید در تصمیم گیری های محلی نقش آفرینی کنند، گفت: قانون درآمد و هزینه های پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها کار بسیار خوبی است که به یکپارچگی می رسد و ضمانت های اجرایی در مطالبات شهرداری تقویت می شود. نسبت به گذشته، اما این اقدام که تصمیمات شوراهای اسلامی شهر و روستا را محدود می کرد، مغایر با روح قانون اساسی است. مالیات های محلی و نرخ خدمات باید به تصویب شورای عالی استان ها برسد و تجربه نشان داده که این روند بسیار طولانی است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: اختیارات اصلی از شوراها گرفته شد. از نمایندگان تقاضا داریم به این موضوع توجه کنند. از آقای قالیباف که سال ها شهردار تهران هستند انتظار دارم مراقب باشند تا همه چیز به تهران و مرکز وصل نشود.

موحدیان با گرامیداشت روز خانواده و تجلیل از جایگاه بازنشستگان گفت: بازنشستگان یکی از ذخایر مهم تجربه در هر نهادی هستند و باید قدردان افرادی باشیم که در راه خدمت به مردم قدم گذاشته اند و امروز عده ای دیگر مسئولیت را بر عهده دارند. . از امور آنها شهرداری مشهد نیز بازنشستگان بسیار توانمندی دارد و بر ماست که از تجربیات این ذخایر انسانی و درایت مدیریت شهری بهره بیشتری ببریم.

مهارت چیزی است که امروز کشور به آن نیاز دارد

وی با اشاره به ۱۵ مردادماه روز ارتقای آموزش فنی و حرفه ای اظهار کرد: یکی از نیازهای امروز کشور مهارت آموزی است و دانشگاه ها باید علاوه بر مباحث نظری به مباحث مهارتی نیز توجه بیشتری داشته باشند. فرصت های شغلی تنها با کسب مهارت های لازم ایجاد می شود. جوان باید ذهنی توسعه یافته داشته باشد و کارهای مختلف را با سرعت بالا و حداکثر کیفیت انجام دهد که این مهم بسته به آموزش مهارتی است.

در حاشیه این دیدار از دانش آموزان نخبه مشهدی مدال آور بازی های مختلف المپیک تجلیل شد.

انتهای پیام