دو تالاب کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی شده استایسنا/ کوگلوی و بویراحمد معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کوگیلویه و بویراحمد از ساماندهی دو تالاب در این استان خبر داد.

جمشید عبدی پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، افزود: عملیات نصب رنگ آمیزی اولیه و خرید دوربین های اپتیکال برای حفاظت از تالاب های استان کهجیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

وی گفت: ۵۰ میلیون تومان برای خرید دوربین و ۳۰ میلیون تومان برای نصب تابلوهای معرفی تالاب «برام الوان» و «مرزرد زیلایی» در منطقه کوگیلوه و بویراحمد در نظر گرفته شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهجیلویه و بویار احمد با اشاره به اینکه برای هر تالاب دوربین عکاسی خریداری می شود، گفت: با نصب این تجهیزات می توان از این تالاب ها در برابر بهره بردارانی که به حیوانات و گیاهان حمله می کنند محافظت کرد. گونه ها.

عبدالپور تصریح کرد: دریاچه برم الوان و مر زرد زیلایی این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و مدارک لازم برای ثبت این تالاب ها در کنوانسیون رامسر پس از طی مراحل کارشناسی به سازمان محیط زیست کشور ارسال شد. باید در خصوص ثبت جهانی این دو تالاب تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: در صورت ثبت این مناطق در تفاهم نامه رامسر، امکان اختصاص اعتبار برای ایجاد زیرساخت ها و حفاظت از این گنجینه های طبیعی در منطقه کهجیلویه و بویراحمد وجود خواهد داشت.

عامل فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهجیلویه و بویار احمد گفت: جلوگیری از آلودگی منابع آبی تالاب، حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی و همچنین تامین زیرساخت های گردشگری به ویژه پرنده نگری از جمله مزایای این مقیاس است.

قابل ذکر است که باتلاق های برم الوان ۱۵ هکتار وسعت دارد که حداقل عمق آب این تالاب ۱۲ متر و حداکثر عمق آن ۳۰ متر است. مرکز شهرستان بهمئی و در ۸۰ کیلومتری شمال غربی دهشت مرکز شهرستان کوگیلویه. همچنین بیش از ۳۵ هکتار تالاب مر زرد زیلی در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد و حداکثر و متوسط ​​عمق آب دریاچه آن به ترتیب ۱۴ و ۸ متر است. این تالاب نیز در جنوب لردگان و در نزدیکی مرز استان خوزستان و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد.

انتهای پیام