در مورد فحاشی شخصی فقط انجام کار خیر کافی استیکی از اعضای بدنه فرهنگی معتقد است در موضوع عفاف و حجاب در مواردی که حرکت های سازماندهی شده برای کشف حجاب در جامعه انجام می شود، صرفاً بیان خیر و جهت دهی لفظی کافی نیست، بلکه دولت باید وظیفه برخورد با ساختارشکنی که صورت می گیرد نجابت شخصی کافی است آنچه را که درست است انجام دهیم.

احمد راستینه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره تیراندازی یکی از اعضای یک خانواده ۳ نفره به مامور ارشاد در پارک پردسان تهران گفت: این پرونده نیاز به بررسی جدی دارد و بر اساس اخبار ضد و نقیضی که منتشر شده قابل قضاوت نیست. منتشر شده است.» البته مسئولان مربوطه باید اطلاعات دقیقی از این حادثه بدهند تا بتوانیم زوایای آن را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:

ماجرای تیراندازی یک افسر گشت

مجلس توسط افسر گشت وارد حادثه تیراندازی شد

وی گفت: هرکسی که امروز از گشت ارشاد صحبت می کند، فکر می کنم با واقعیت جامعه فاصله دارد. الان در حوزه فرهنگی به معنای کامل شاهد نوعی مهجوریت هستیم و کسانی که از گشت ارشاد صحبت می کنند اصلا به واقعیت جامعه نگاه نمی کنند.

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان گفت: به نظر من متأسفانه امروز در کشور ما یک سیستم سازماندهی شده برای تحمیل شبکه مجازی و اکاذیب وجود دارد که کوچکترین تلاش برای مقابله با مهجوریت فرهنگی و ابتذال را به شدت مورد حمله قرار می دهد.

راستینه در پاسخ به سوالی درباره جایگاه ماموران گشت ارشاد تاکید کرد: امروز هیچکس با خشونت موافق نیست، ملت امروز ما ملتی بصیر و هوشیار است و نیازمند دیدگاه ها، تفسیرها و مبانی صحیح قانع کننده هستیم و از مردم می خواهیم در این شرایط همکاری کنید تا فضای تفسیر و اقناع به فضاهای درگیری و خشونت منتهی نشود. در بحث راه اندازی گشت های ارشادی، از یک سو، گروهی از نیروهای ارشادی هستند که وظیفه قانونی دارند. و از طرفی مردم باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: بارها مشاهده شده است که با حرکت پرسنل گشت به سمت جهت و فرمان معروف افرادی وارد صحنه شده و صحنه را به فضایی متشنج تبدیل می کنند. در حالی که برای متقاعد کردن مردم به همکاری دوجانبه نیاز داریم.

وی در پاسخ به سوال نماینده مردم شهرکرد در مجلس مبنی بر اینکه آیا مسئولیت نیروی انتظامی به عنوان نیروی مسلح در حوزه گشت های ارشاد با بعد هدایت این گشت ها منافاتی ندارد؟ وی بیان کرد: اولاً نیروی انتظامی مسئول حجاب جامعه نیست، بلکه در این نیرو مجموعه ای از عوامل اجتماعی مانند نماینده اجتماعی مسئول در حوزه سلبریتی ها وجود دارد؛ در این نیروها یکسری عوامل اجتماعی وجود دارد. در نهایت، دولت طی قانون دستوری وظایفی را به این ارگان تفویض کرد. نیروی انتظامی در قالب قانون در امر امر به معروف و نهی از منکر وظایفی دارد و بر اساس این وظایفی که در قانون مشخص شده است، وظیفه آنهاست که با ترک حجاب و ابتذال موجود در جامعه برخورد کنند. در جایی ممکن است به مدیریت رویارویی ها نیاز داشته باشیم، در جایی ممکن است به رویارویی های سودمند نیاز داشته باشیم و سلبریتی ها را رهبری کنیم. مهم این است که نیروی انتظامی بر اساس قانون عمل کند.

راستینا تصریح کرد: جلسات منظمی با پلیس در کمیته فرهنگی برگزار شد و نمایندگان آنها نیز گزارش هایی را ارائه کردند و خاطرنشان کرد: معتقدیم در صورت برچیده شدن و هتک حرمت باید جدی گرفته شود، حرکت های سازماندهی شده برای کشف حجاب در جامعه از مصادیق اقدامات خرابکارانه است، در اینجا دیگر تنها گفتن فرمان به مرشد و زبان شناس معروف کفایت نمی کند، بلکه دولت موظف است در مقابل ساختارشکنی که در حال وقوع است، به وظیفه قانونی خود عمل کند. انسان افشا شده است، کافی است آنچه را که درست است انجام دهد.

وی ادامه داد: هیچکس خشونت را در این حوزه تحمل نمی کند و آن را به حق نمی داند، اما در مکان هایی که به یکباره با تحرکات مخرب توده ای در فضاهای عمومی مواجه هستیم، نیروی انتظامی باید به وظیفه قانونی خود عمل کند؛ در بسیاری از موارد برخورد نیروی انتظامی با گشت ها به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کردند و از حرکت افراد به سمت انهدام آشکار جلوگیری می کردند.

وی گفت: به نظر من بحث حجاب یک موضوع فرهنگی است که نیازمند ابزارهای فرهنگی برای مدیریت موضوع و اقناع افکار عمومی است. یعنی بیش از آنکه به ساختارهای برخورد قضایی و انتظامی نیاز داشته باشیم، نیازمند ترغیب، امر به معروف، تشریح صحیح پرونده، گفتگوی رودررو با عزیزان هستیم. ملت عزیز ایران خصوصاً اجتماع زنان پاکدامن؛ اساساً تمدن ما در سه هزار سال گذشته نشان دهنده تعهد مردم ایران به امر عفاف و حجاب است.

انتهای پیام