درخواست غریب آبادی از گزارشگر ویژه حق توسعهدبیر ستاد حقوق بشر گفت: انتظار داریم همه گزارشگران تخصصی ویژه به ویژه گزارشگران حقوق اقتصادی از دولت ها بخواهند تا موانع اجرای حق توسعه به ویژه اقدامات قهری یکجانبه را برطرف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه های خود در پنجاه و یکمین اجلاس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد به نقل از ایرنا ستاد حقوق بشر. شورایی با دکتر سعد الفرج، گزارشگر ویژه حقوق توسعه، سازمان ملل متحد در ژنو دیدار و گفتگو کرد.

غریب آبادی در این دیدار با اعلام اهمیت احقاق حق توسعه برای کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته، حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از ماموریت گزارشگر ویژه را اعلام کرد.

وی در خصوص احقاق حق توسعه گفت: تضمین و احقاق حق توسعه نیازمند همکاری بین المللی، همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک است.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: انتظار داریم همه گزارشگران تخصصی ویژه به ویژه گزارشگران حقوق اقتصادی از دولت ها بخواهند تا موانع و چالش های تحقق حق توسعه به ویژه اقدامات قهری یکجانبه را برطرف کنند. اقدامات قهری یکجانبه نقض حقوق بشر کشورهاست. این اقدامات هزینه های توسعه را برای دولت ها افزایش می دهد و کشورها را از فرصت های توسعه برابر در سطح منطقه ای و بین المللی محروم می کند.

وی همچنین با اشاره به اثرات مخرب تحریم های یکجانبه بر حقوق بشر مردم ایران، گزارشگر ویژه این سوال را مطرح کرد که چگونه می توان دسترسی به درآمد و منابع مالی کلیدی یک کشور را به ویژه از طریق تحریم صادرات نفت محدود کرد و سپس پیش بینی کرد. که حق توسعه و آبادانی از مردم آن کشور متضرر نمی شود؟!

در خاتمه این دیدار، دبیر ستاد حقوق بشر با تشریح اقدامات ایران در راستای احقاق حق توسعه، با اشاره به گزارش سفر گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه به جمهوری اسلامی ایران، از گزارشگر ویژه حق توسعه خواست تا توجه بین المللی را به این مانع اساسی جلب کند تا توسعه کشورهای تحریم شده را جلب کند.

گزارشگر ویژه حق توسعه همچنین اعمال تحریم های یکجانبه را به عنوان مصداق سوء استفاده از قدرت که می تواند تحقق حق توسعه را با مشکل مواجه کند، خواستار شده است.

انتهای پیام