داستان ساخت واکسن ضد سرطان و معجزه درمان این بیماریرئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر معجزه درمان سرطان و همچنین تولید واکسن برای پیشگیری از این بیماری، گفت: تلاش دانشمندان جهان برای غلبه بر سرطان ادامه دارد. انشاالله موفق می شوند اما تا امروز نه درمان قطعی وجود دارد و نه درمان سرطان.

دکتر محمد اسماعیل اکبری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی در خصوص اخباری مبنی بر ساخت واکسن و داروهای جدید برای پیشگیری و درمان سرطان گفت: همه این اخبار حکایت از یک گام رو به جلو دارد اما تصور تولید واکسنی برای پیشگیری از سرطان صحت ندارد. حتی امروزه درمان سرطان به جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی محدود شده است. اخیراً همه دانشمندان و محققان در تلاشند تا ایمونوتراپی را در دسته درمان سرطان قرار دهند تا بتوان از آن به عنوان چهارمین اصل درمان استفاده کرد.

وی افزود: ایمونوتراپی به معنای چیزی شبیه تزریق واکسن است. یعنی سلول سرطانی تبدیل به آنتی ژن می شود و از یک آنتی بادی علیه آن برای خنثی کردن این آنتی ژن استفاده می شود که در بسیاری از سرطان ها اتفاق می افتد، اما به اندازه کافی موثر نیست. به همین دلیل رکن چهارم درمان به درمان اصلی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: درمان اولیه تومورهای سرطانی هنوز فقط جراحی است و بقیه درمان جانبی شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی است. بنابراین، این صحبت ها در مورد واکسن برای پیشگیری نیست، بلکه برای درمان بیماری است. تنها واکسنی که از سرطان جلوگیری می کند، واکسن HPV برای سرطان دهانه رحم است. از آنجایی که سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با ویروس پاپیلومای انسانی دارد، از این واکسن برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم استفاده می شود که البته برای برخی افراد و در سن خاصی باید تزریق شود.

وی با تاکید بر اینکه به غیر از واکسن HPV، سایر واکسن هایی که در مورد سرطان مطرح شده مربوط به ایمونوتراپی بوده و اثر درمانی دارند، گفت: اخیرا رویه جالبی انجام شده است که از این ساختار ایمنی از یک داروی قدیمی که استفاده می کردیم استفاده می شود. در سرطان رحم و همچنین از آن برای درمان سرطان رکتوم استفاده کردند. در این روش ۱۲ بیمار ۶ ماه پس از دریافت این دارو در وضعیت مساعدی قرار داشتند که این خبر خوشحال کننده است اما اصلا قانع کننده نیست. از آنجایی که مراحل علمی تحقیق کامل تکمیل نشده است، واضح است که با ۱۲ بیمار و تنها ۶ ماه مصرف دارو نمی توان رفتار درمانی تغییر داد. این دارو باید تحت مطالعات آزمایشی فاز III قرار گیرد و به بیماران بیشتری تزریق شود و مدت زمان طولانی تری بگذرد.

این فوق تخصص غدد و جراح سرطان در مورد ایمونوتراپی نوری توضیح داد: به زبان ساده منظور از این روش درمانی این است که سلول سرطانی به عنوان آنتی ژن شناخته شده و آنتی بادی به آن اضافه شود و سپس با نور فلورسنت روشن شود تا در حین جراحی جراح ببیند. سلول های بیشتر در چشمان شما این یک کار تحقیقاتی جدید است که هنوز مراحل کافی برای ورود به فاز بالینی را طی نکرده است. همه این کارها تلاش دانشمندان جهان برای شکست سرطان است که انشالله موفق خواهد شد اما تا به امروز هیچ درمان قطعی برای سرطان وجود ندارد.

انتهای پیام