داستان رتبه‌بندی معلمان از زبان مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان زنجانایسنا/زنجان مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان زنجان در رابطه با طرح رتبه‌بندی معلمان توضیح داد.

علی اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: رتبه‌بندی معلمان، سابقه ۱۸ ساله دارد که ۸ سال آن به عنوان مطالبه‌گری برای ایجاد گفتمان و از سال ۸۹ و ۹۰ به بعد نیز در قالب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسید و برای اجرا به وزارت آموزش‌ و پرورش ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه سند تحول بنیادین، سند بسیار جامع و نهایی است و عمل به آن نیاز به زمان دارد، افزود: رتبه‌بندی معلمان، بخش بسیار کوچک و خرد سند تحول است. از سال ۸۹ تا اواخر دولت دوازدهم به غیر از چند ریزنظامی که نگاشته شده، اتفاقی نسبت به رتبه‌بندی معلمان نیفتاده و لایحه‌ای در واپسین روزهای دولت دوازدهم تحت عنوان رتبه‌بندی معلمان به مجلس شورای اسلامی ارسال شد و خود دولت دوازدهم هم یقین داشت که عمر دولت، کفاف آن را نخواهد داد که نتیجه این لایحه را از مجلس اخذ کند.

این مسئول با بیان اینکه دولت سیزدهم با وجود همه مسائل و مشکلاتی که در ابتدای کار با آن‌ روبه‌رو بود با رتبه‌بندی معلمان نیز مواجه شد، گفت: دولت سیزدهم نه این لایحه را می‌توانست پس بگیرد و نه می‌شد مجلس را برای تصویب آن تحت فشار قرار داد. علی‌رغم مدت زمانی که برای تصویب این لایحه طول کشید اگر قضاوت منطقی داشته باشیم، دولت و مجلس عملکرد خوبی در این رابطه داشتند.

اسماعیلی تصریح کرد: مجلس پس از تصویب لایجه رتبه‌بندی، آن را به عنوان تکلیف قانونی به رئیس‌جمهوری ابلاغ کرد. دو مرحله برای رتبه‌بندی معلمان پیش‌بینی و یک ماه نیز فرصت برای تدوین آیین‌نامه اجرایی داده شده که طی این مدت بیش از ۲۰ نسخه تدوین و هر بار به دلایلی اصلاح و دیدگاه معلمان در آن اعمال شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان یادآور شد: آیین‌نامه دارای پنج رتبه برای معلمان است. ویرایش نهایی آیین‌نامه آماده شده و پاسخ‌گوی اکثریت نگاه‌ها خواهد بود. هر چند با یک آیین‌نامه نمی‌توان همه را راضی کرد اما به‌ گونه‌ای باید نگاشته شود که همه احساس ضرر نکنند که به نظر بنده این اتفاق افتاده است.

این مسئول ضمن تشریح جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان، خاطرنشان کرد: مرحله دوم برای اجرای رتبه‌بندی معلمان این است که تا سه ماه برای استقرار این قانون، فرصت داده شده که در صورت ابلاغ به استان‌ها تلاش می‌کنیم که حداکثر ظرف ۱.۵ ماه به سرانجام برسانیم تا معلمان از حقوق خود برخوردار باشند و امیدواریم این مهم در فضای آرام و مسالمت‌آمیز اجرا شده و کام فرهنگیان را شیرین کند.

انتهای پیام