خسارت بیش از ۳۶۸ میلیارد سیل به بخش کشاورزی خرمبیداسنا / پیرس به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس؛ با وقوع سیل حدود ۳۳۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی، ۳۴ میلیارد تومان در حوزه آب و خاک، ۴ میلیارد تومان در حوزه دام و ۴۰۰ میلیون تومان در حوزه باغبانی در خرم‌آباد خسارت وارد شد.

مجتبی دهقان پور روز شنبه ۲۴ مردادماه در حاشیه سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی به خرم آباد برای ارزیابی خسارات سیل گفت: ۳۰ درصد از محصول گندم و جو در این شهرستان برداشت نشد اما ما در این شهرستان اقدام کردیم. شاهد خسارات ناشی از سیل در بخش کشاورزی هستیم.

وی گفت: بخش کشاورزی حدود ۳۳۰ میلیارد تومان، آب و خاک ۳۴ میلیارد تومان، دام ۴ میلیارد تومان و باغبانی ۴۰۰ میلیون تومان در خرم آباد متضرر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمید گفت: رئیس سازمان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست شورای اسلامی، نماینده مردم شهرهای آبادا، خرم آباد و آلبوانات در شورای اسلامی و کارگزار باغبانی، آب و خاک در شورای اسلامی. وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس و مدیرکل منابع طبیعی استانداری به همراه فرماندار شهرستان خرم آباد برای نظارت، کنترل و نظارت بر نحوه برآورد خسارت بارندگی های سیل آسای اخیر به کشاورزی. برای رسیدن به مزارع آسیب دیده از بخش و کانال های شهر خرم آباد از مزارع، مراتع، سدها، سدهای کنترل آب، کانال ها، پل ها و جاده ها بازدید کنید.

آرش خسروانی گفت: در پی فعالیت رژیم بارندگی اخیر و جاری شدن آب و باران سیل آسا در شهرستان خرم آباد، خسارت شدیدی به زیرساخت های قنوات و کشاورزی این شهرستان وارد شد که در نتیجه به حدود ۷۰ کانال آب در سطح شهر خسارت وارد شد. شهر تخریب بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد است. خسارت شدیدی به تاسیسات و پرسنل ۳۰۰ حلقه چاه وارد شد.

زری نماینده مردم خرم آباد در شورای اسلامی در این بازدید میدانی بر لزوم بررسی دقیق و ارائه راهکار برای برون رفت از شرایط بحرانی و آسیب های وارده به زیرساخت های بخش کشاورزی و حمایت تاکید کرد. کمیسیون کشاورزی مجلس در تامین اعتبار از طریق ساماندهی برنامه و بودجه با هدف کمک به جبران خسارت تاکید کرد.

هادی پور با اشاره به اعلام سهم ۹ درصدی از خسارت سیل استان ها در بخش کشاورزی در شهرستان خرم آباد گفت: مدیریت بحران شهرستان با اعلام اخطارهای هواشناسی علیرغم بارندگی شدید ۱۰۶ میلی متری در یک ۲ ساعته است. – بازه ساعتی با مدیریت و بسیج تمامی توانمندی های شهرستان، مدیریت سیلاب های اخیر و به حداقل رساندن خسارات احتمالی را در دستور کار قرار داد که با مدیریت و اطلاع رسانی موثر هیچ گونه خسارت جانی در پی نداشته است. در دستور کار قرار دادن تجهیزات و اعتبارات شهری برای رفع مشکلات راه های دسترسی، تعمیر کانال ها و …. اما با توجه به خسارات زیاد به بخش کشاورزی که عمدتاً ناشی از کمبود سدهای سنگی و خاکی و عدم وجود استخرهای تغذیه مصنوعی در مدیریت سیلاب‌ها و رواناب‌ها به ویژه در دشت انارک است. لازم به تدوین و ابلاغ سریع اعتبارات از نقاط ملی و منطقه ای با توجه به راه حل مشکلات نوظهور در بهبود زیرساخت های آسیب دیده.

هادی پور، نیاز شهرستان به تخصیص اعتبار برای مطالعات و ایجاد برنامه ریزی برای مدیریت حوزه های آبخیز و سفره های زیرزمینی، سدها و سدهای خاکی شهرستان به ویژه در دشت انارک، پایین دست کوه بل، با هدف مدیریت سیلاب، آب روان، متعادل کردن سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش آبی و حوادث مشابهی که در آینده به آنها اشاره خواهد شد.

انتهای پیام