خرید مسکن با وام؛ گل جدید خانه اول


همزمان با خروج تقاضای سرمایه در بخش املاک متوسط ​​و بزرگ، تقاضای مصرفی واحدهای کوچک پایتخت با وام ۴۸۰ میلیون تومانی به تدریج در حال افزایش است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل سه نشانه برای ترغیب متقاضیان بی‌میل به خرید آپارتمان‌های کوچک عمدتاً در مناطق شلوغ غرب، شرق و بخش‌هایی از جنوب تهران دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، در هفته های اخیر تقاضای وام مسکن از طریق خرید اوراق تسهیلات مسکن به ۴۸۰ میلیون تومان افزایش یافته که رشد نسبی قیمت آن را به همراه داشته است. وام عمدتاً با هدف خرید یک آپارتمان کوچک گرفته می شود. متقاضیان خانه اولی معمولا زمانی که بازار املاک و مستغلات به پایین ترین قیمت آن نزدیک است با گرفتن وام، مبلغ وام مسکن و پس انداز خود، خانه خریداری می کنند. در حال حاضر قیمت هر اسکناس حدود ۱۰۳۰۰۰ تومان است.

در حال حاضر آرامش نسبی در بازار مسکن دیده می شود. نرخ رشد ماهانه قیمت صفر است و معاملات به کمترین میزان خود در سال جاری رسیده است. از سوی دیگر، با توجه به شرایط فعلی جامعه، انتظارات تورمی در بخش مسکن و زمین آماده ورود به تقاضای مصرف کننده کاهش یافته است.

دلالان املاک از توقف سرمایه گذاری در مناطق شمالی پایتخت خبر می دهند. اولین منطقه از تعداد معاملات ملکی در شهر تهران سقوط کرد. در سال ۱۳۹۷ در بحبوحه رونق بازار مسکن همراه با رشد تقاضای سرمایه، منطقه ۱ از نظر تعداد معاملات در رتبه پنجم قرار گرفت و اکنون به رتبه هشتم رسیده و از سوی دیگر منطقه ۱۰ از رتبه چهارم به رتبه دوم ارتقاء یافت. ۱۳۹۷. مشخصه آپارتمان های منطقه ۱۰ کوچک بودن و قیمت ارزان آن است.

تجربه نشان می دهد زمانی که بازار مسکن در سکون است، به تدریج فضا برای ورود تقاضای مصرف کننده ایجاد می شود. رکود مسکن معمولاً ۱۰ تا ۱۵ فصل طول می کشد. به غیر از ماه های اردیبهشت و خرداد سال جاری که بازار مسکن به دلیل انتظارات تورمی ناشی از اصلاح نظام یارانه ای فعال شد، این بازار از سال گذشته شاهد رکود بوده و در واقع شش فصل از رکود می گذرد. از بازار املاک و مستغلات

خرید مسکن با وام؛  گل جدید خانه اول

از سوی دیگر برخی از فروشندگان واحدهای بزرگ و لوکس در ماه های اخیر آپارتمان های خود را با تخفیف عرضه می کنند. این در حالی است که به گفته مشاوران املاک در تهران، تا حدودی با رشد قیمت آپارتمان های کوچک مواجه هستیم. در حال حاضر آپارتمان های زیر ۸۰ متر مربع ۵۷ درصد معاملات را تشکیل می دهند. ۵۶ درصد معاملات با قیمتی کمتر از میانگین شهری (متری ۴۳.۷ میلیون تومان) انجام می شود. ۵۰ درصد خرید و فروش به واحدهای زیر ۳ میلیارد تومان اختصاص دارد.

منطقه ۵ در غرب، منطقه ۱۰ و ۱۴ در جنوب و منطقه ۴ در شرق پایتخت را می توان مرکز خرید و فروش واحدهای مناسب دهک های متوسط ​​و پایین دانست. در حال حاضر بیشترین سهم از معاملات متعلق به منطقه ۵ با ۱۵ درصد است. رتبه دوم منطقه دهم با ۹.۳ درصد است. منطقه ۲ با ۸.۷ درصد تراکنش در رتبه سوم و منطقه ۴ با ۸.۳ درصد تراکنش در رتبه چهارم قرار دارند.

از سال گذشته، بازار مسکن به تدریج در حال کاهش بوده و نرخ رشد آن نسبت به تورم عمومی کاهش یافته است. در حال حاضر نرخ تورم نقطه به نقطه ۴۸ درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد است. در واقع مسکن هنوز ۱۰ درصد گرانتر از سایر کالاها است. تداوم شرایط فعلی می تواند به تدریج منجر به ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن شود. البته اکثر کارشناسان معتقدند که رکود به این زودی بازار مسکن را متوقف نخواهد کرد.

تاثیر منفی در بازار مسکن، رشد هزینه های ساخت است که منجر به افزایش قیمت واحدهای نوساز شده است. این عامل می تواند بر قیمت واحدهایی که سن ساخت آنها کمتر از پنج سال است تأثیر بگذارد. بر این اساس پیش بینی می شود رونق خرید و فروش واحدهای قدیمی آغاز شود. در حال حاضر حجم فروش واحدهای بالای ۲۰ سال نسبت به سال گذشته ۶۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۴۵ درصد افزایش یافته است.

متری ۴۳.۷ میلیون تومان مسکن در تهران

روند کاهش نرخ رشد ماهانه قیمت در بازار مسکن در تهران بر اساس گزارش متولیان امر ارائه آمار از تیرماه امسال آغاز شده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در تهران در مهرماه ۴۳.۷ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه قبل ۳۸.۲ درصد افزایش نشان می دهد. . همچنین میانگین موزون قیمت آپارتمان در تهران ۴۶.۴ میلیون و میانگین محاسبه شده ۴۴.۳ میلیون تومان است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات مهرماه ۱۴۰۱ به ۵.۴ هزار فقره رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱۰.۲ و یک درصد کاهش داشت.

انتهای نامه