حفاظت هزینه/نیازی برای ایجاد درآمد مستقل برای محیط زیست داردکارشناس مدیریت محیط زیست و حیات وحش، ایجاد درآمد برای سازمان های حفاظت از محیط زیست از طریق حفاظت مشترک، خصوصی سازی و برون سپاری را به عنوان یک کار درست رایج در سراسر جهان در نظر گرفته است.

به گزارش ایسنا، در سال های اخیر، حوادث گونه های حیات وحش بر تعداد گونه های در معرض خطر تأثیر گذاشته است. به گفته حسن اکبری – معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست – این سازمان نه تنها اعتبارات و اعتبارات کافی برای حفاظت از دولت دریافت می کند، بلکه برای درآمدزایی مستقل از دولت با موانعی نیز مواجه است، بنابراین حفاظت به خوبی انجام نمی شود. انجام شده. از بین رفتن طوقه چادر ماده که از اهمیت ژنتیکی بالایی برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض برخوردار بود، بار دیگر ضرورت حفاظت بیشتر از زیستگاه و حیات وحش کشور را برجسته کرده است.

عبدالله سالاری در گفت وگو با ایسنا وی درآمدزایی برای نهادهای متولی حراست را رویه صحیحی دانست و گفت: حراست هزینه دارد و باید پوشش داده شود. تا زمانی که این هزینه بر عهده دولت گذاشته شود، احتمالاً به دلیل کمبودها و کاستی های فعلی، حفاظت آخرین اولویت خواهد بود. اگر یک سازمان حفاظت از محیط زیست درآمدزایی مستقل داشته باشد، بدون نیاز به بودجه دولتی می تواند بهترین حفاظت را انجام دهد.

وی در این خصوص به مفهوم بهره برداری پایدار اشاره کرد و گفت: در دنیا بر این واژه تاکید فراوانی شده و توجه به این مفهوم بسیار مهم است. ما در کشور هم منابع طبیعی تجدیدپذیر و هم غیر قابل تجدید داریم که می توانیم از بخش منابع تجدیدپذیر بهره برداری کنیم بدون اینکه به منبع اصلی آسیبی وارد شود. این منابع همیشه می توانند منبع درآمد خوبی برای بهره برداری پایدار باشند.

سالاری راهکاری را در زمینه استفاده از منابع طبیعی تجدیدپذیر ارائه کرد و توضیح داد: ابتدا موضوع اساسی شناخت این منابع است، سپس سطح این منابع باید اندازه گیری و پایش شود و آیا می توان از آنها بهره برداری کرد؟ اگر بتوان از آن استفاده کرد، گام بعدی بررسی میزان منابع مورد نیاز است. حیات وحش یکی از منابع طبیعی تجدیدپذیر است.

وی افزود: این مراحل نیازمند تحقیق است و سازمان باید وارد مدیریت علمی شود. عمل به دستورالعمل های معمول پاسخگو نخواهد بود زیرا شرایط محیطی، اجتماعی و درآمدزایی هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است و این تفاوت با مطالعات علمی مشخص می شود. بر اساس این مطالعات باید برنامه ریزی مدیریتی و درآمدزایی برای منطقه مورد نظر انجام دهند.

این کارشناس اداره محیط زیست و حیات وحش با اشاره به درآمدزایی از طرح تکثیر یوزپلنگ در اسارت گفت: نگهداری یوزپلنگ هزینه بر است، اما نباید تنها به جنبه درآمدزایی آن توجه کرد، بلکه باید نگاه کرد. در این موضوع از چند جهت ابتدا باید محل نگهداری گاومیش با رعایت پارامترهای صحیح و اصولی طراحی شود و به توصیه دامپزشکی ایشان توجه شود.در صورت وجود این شرایط بازدید قابل قبول است. یوز برای کسب درآمد

ثانیاً باید به بحث آموزشی و پژوهشی این مرکز بازدید نیز توجه شود. بازدید و گرفتن عکس و فیلم یادگاری کافی نیست، بلکه این مکان باید به مرکز آموزش محیط زیست برای بازدیدکنندگان علاقه مند تبدیل شود. ثالثاً، می تواند به مرکز تحقیقاتی دانشجویان و محققین تبدیل شود تا مطالعاتی در زمینه رفتار، زیست شناسی و سایر موضوعات مرتبط با انحراف انجام دهند.

سالاری با بیان اینکه موضوع درآمدزایی مستقل برای نهادهای حمایتی در دنیا یک اقدام مشترک و مشترک است، به کشورهای موفق در این زمینه اشاره کرد و گفت: کشورهای آفریقایی به شدت نگران این موضوع هستند و در حال انجام اقداماتی هستند. تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان نیز نمونه های موفقی از حفاظت تعاونی هستند. به عنوان مثال، پاکستان یک برنامه همکاری حفاظتی مانند “کل مارکور” را اجرا کرده و موفق بوده است.

وی درباره ایجاد پارکینگ های اختصاصی برای درآمدزایی توضیح داد: پارکینگ های اختصاصی کاملاً خودگردان هستند که رواج دارد و یکی از روش های حفاظت تعاونی در دنیا است. در ایران نیز چهار مزرعه خصوصی موفق داریم که خودمختار هستند و فرصت های شغلی را فراهم می کنند. این دره ها نه تنها باری بر دوش سازمان حفاظت محیط زیست هستند، بلکه با افزایش جمعیت حیات وحش و ایجاد گذرگاه های امن، بار را از دوش خود برمی دارند.

وی گرگ سالاری وقف شده را مصداق بارز حفظ تعاونی دانست و گفت: گرگ منصورآباد رفسنجان یکی از بهترین این گرگ ها است.

این کارشناس مدیریت محیط زیست و حیات وحش همچنین به روش های دقیق تری برای کسب درآمد اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست می تواند سازوکار گونه های تلف شده در تصادفات جاده ای را بررسی کند. به عنوان مثال با تاکسیدرمی این گونه می توانند مجموعه حیات وحش موزه را تکمیل کنند و منبع درآمد کمی برای خود به دست آورند.

سالاری با اشاره به مفهوم «حفاظت مشارکتی» گفت: اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت اخیراً این اصل اساسی حفاظت را در سرلوحه کار خود قرار داده است. طبق اعلام اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، حفاظت با مردم و از طریق مردم انجام می شود و اگر مردم در این حفاظت مشارکت نکنند، حفاظت موفقی نخواهیم داشت. جامعه محلی و افرادی که به حفاظت کمک می کنند باید از این کار بهره مند شوند. حفاظت موفقیت آمیز نخواهد بود مگر اینکه گونه های حیات وحش مزایایی را برای جوامع محلی اطراف زیستگاه خود فراهم کنند.

این کارشناس مدیریت محیط زیست و حیات وحش افزود: بهترین راه برای سازمان حفاظت محیط زیست حرکت به سمت حفاظت تعاونی است که با کمک مردم حفاظت را انجام می دهد اما این اقدام در حال حاضر اجرا نمی شود. هنگامی که یک گونه را برای حفاظت هدف قرار می دهیم، گونه های دیگر در منطقه بر همین اساس سود می برند.

سالاری در پایان به حرکت سازمان محیط زیست به سمت خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: بهتر است مدیریت برخی مناطق حفاظت شده را به بخش خصوصی واگذار کنیم و بررسی کنیم که آیا سازمان در این ۴۰ سال با بودجه دولت بهتر عمل می کند یا خیر. یا اقدامات بخش خصوصی؟

انتهای پیام