حذف دو کانال رادیویی خوب است، اما کافی نیست


یک کارشناس فرهنگی و رسانه ای بر این باور است که حذف کانال شما و شبکه ایران کالا از تلویزیون اقدام مثبتی است که باید ادامه یابد و در مورد سایر شبکه های با همین پیشنهاد مانند نسیم، تماشا، آوگ و. مستند، پویا و امید.

به گزارش ایسنا، خبر حذف دو شبکه تلویزیونی «ایران کالا» و «شما» اول مردادماه از طریق تیزر پخش شده از شبکه های سراسری اعلام شد و در توضیح این رویه گفته شد: به خاطر ایران کالا و شما برای روشن تر شدن این دو برنامه این دو شبکه از ۱۴ مرداد ماه به پرمخاطب ترین شبکه های سیما منتقل می شوند تا با هم افزایی و استفاده بهینه از میهن پرستی شاهد تبلیغ و ترویج این برنامه ها باشیم. منابع رسانه ای

در پی این اتفاق، علیرضا الدباغ، کارشناس فرهنگ و رسانه در گفت و گو با اسنا درباره حذف شبکه های کالا و شما از تلویزیون ایران با اعتقاد بر اینکه گسترش بیش از حد شبکه های تلویزیونی از ابتدا اشتباه بوده است، گفت: در سال های گذشته شهید تلویزیون و رادیو را تماشا می‌کردیم که ناگهان در حال گسترش به شبکه‌های مختلف بودیم. توجیهات مختلفی برای این امر وجود داشت. از جمله ساخت شبکه های خاص برای مخاطبان خاص. این استدلال در کشورهایی که رسانه مستقل دارند و شبکه ها توسط بودجه دولتی اداره نمی شوند و برای کسب درآمد از یک مخاطب خاص روی پای خود هستند، ممکن است توجیه پذیر باشد، اما در کشوری که خزانه داری تمام هزینه های شبکه را تامین می کند، این مقدار پول خرج می شود. مشکل در آن شبکه شماره است. در آن زمان این تصمیمات بر اساس تصمیمات احساسی گرفته می شد و از ابتدا برنامه ریزی مناسبی برای آنها وجود نداشت.

الدباغ افزود: خصوصی سازی شبکه به طور کلی اتفاق خوبی است، اما باید با هر بودجه، امکانات فنی و هر نیروی انسانی به آن نگاه کرد؟ در نظر گرفتن تنوع و مخاطبان خاص خوب است، اما از آنجایی که قانون اجازه ایجاد شبکه های خصوصی را نمی دهد، این بار بر دوش صدا و سیما افتاد و این رسانه ها به جای افزایش کیفیت برنامه ها، تعدادشان را افزایش دادند. برنامه ها با گسترش شبکه ها

این کارشناس رسانه با بیان اینکه بر اساس مطالعات و بررسی های مختلف تصمیم حذف دو شبکه تلویزیونی گرفته شده است، ادامه داد: باید دید هزینه ادامه این شبکه چقدر است و مخاطبان این شبکه چقدر است. شبکه ای که حجم زیادی از مخاطبان را به خود اختصاص نمی دهد و تاثیری در تعداد بینندگان تلویزیون ندارد، مهم نیست که باشد یا نباشد، فقط منابع مادی و انسانی را اشغال می کند.

الدباغ تاکید کرد: حذف این دو شبکه برای شروع کار مفید است اما کافی نیست. این کار باید برای شبکه های دیگر نیز انجام شود. به عنوان مثال شبکه های نسیم و تماشا دارای عرض یکسان هستند و شبکه های افق، مستند، پویا و امید را نیز می توان با عرض یکسان در نظر گرفت و با هم ترکیب کرد. ادامه این کار بسیار مهم است. هر چند این اقدام آخر ستودنی است و شجاعت می خواهد زیرا ادامه دادن به کار اشتباه اشتباه است و اوضاع را بدتر می کند، اما امیدوارم فقط به حذف این دو شبکه بسنده نکنند.

در این زمینه بخوانید:

دو کانال تلویزیونی از ۵ آگوست حذف شدند

طرفداران «ایران کالا» و «شما» با حذف این دو شبکه چه خواهند کرد؟

وی با اشاره به محدود شدن برنامه های کودک و نوجوان در شبکه های بزرگ تلویزیونی، حذف مخاطبان کودک و نوجوان از شبکه های بزرگ و پرمخاطب تلویزیون مانند شبکه یک و دو را اشتباهی دانست. گروه های کودک و نوجوان در این شبکه ها فعال بودند و از همان ابتدا برنامه های نوستالژیک کودک از آنها پخش می شد. اما زمانی که شبکه کودکان ایجاد شد، ما مردم را به این سمت سوق دادیم. در هر خانه چند تلویزیون وجود دارد که انتظار داشته باشیم هر یک از اعضای خانواده برنامه های مورد علاقه و مورد علاقه خود را در کانال خود تماشا کنند؟ از آنجایی که گروه های کودک و نوجوان شبکه ۱ و ۲ گروه های فعالی بودند، پیشنهاد من این است که با احیای گروه کودک و نوجوان در شبکه های ۱ و ۲ سیما برنامه های کودک و نوجوان در این گروه ها تولید و پخش شود و فرکانس آن به صورت موقت باشد. برنامه ها باید از شبکه های اختصاصی مثل پویا یا امید پخش شوند. با سبد خالی کودکان و نوجوانان در برنامه های شبکه های اصلی سیما، شبکه یک و دو اکنون تلخ و بی روح شده اند، به دلیل انبوه اخبار و اخبار جعلی جایگاه بیشتری دارند، سیاسی هستند تا سرگرمی و جذاب. مخاطب در این راه مشکل ساز است.

الدباغ در پایان به بحث گسترش شبکه های رادیویی پرداخت و گفت: در رادیو گسترش تصادفی شبکه ها بدون برنامه ریزی دقیق صورت می گیرد. رادیوهای فصلی و اپیزودیک قابل توجیه نیست و شبکه مستند تازه تاسیس در رادیو مخالف اقدام کوچک سازی است. اکنون که صدا و سیما ادغام شبکه های با مخاطب کم را به پایان رسانده اند، این کار در رادیو بهتر انجام می شود.

حذف دو کانال رادیویی خوب است، اما کافی نیست

علی رضا دباغ

انتهای پیام