جام جهانی ۱۹۸۲: سومین قهرمانی ایتالیا با ۳ گلایتالیا با غلبه بر آلمان قهرمان جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا شد.

به گزارش ایسنا، جام جهانی ۱۹۸۲ برای اولین بار در اسپانیا در این کشور برگزار شد تا تیم ماتادور برای میزبانی بزرگترین رویداد فوتبال جهان تلاش کند. این مسابقات در ۱۴ شهر اسپانیا برگزار شد و در نهایت تیم ایتالیا موفق شد آلمان را شکست دهد و عنوان قهرمانی را از آن خود کند. جام جهانی ۱۹۸۲ برای اولین بار در اسپانیا با حضور ۲۴ تیم برگزار شد که باعث شد فوتبالدوستان شاهد ۵۲ مسابقه در این رقابت ها باشند.

مجارستان در مرحله گروهی این جام موفق شد با نتیجه ۱۰-۱ السالوادور را شکست دهد و بزرگترین پیروزی تاریخ جام جهانی را کسب کند.

از اتفاقات عجیب این جام می توان به حذف زودهنگام برزیل اشاره کرد. تیم ماهر برزیل با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب ایتالیا شد و از جام حذفی کنار رفت. زیکو، سوکراتیس، فالکائو و ادر از جمله این ستاره های جام جهانی بودند.

پس از شروع ضعیف، ایتالیا با درخشش پائولو روسی برای تصاحب جام سوم به زندگی جدیدی بازگشت، اما این دوره از رقابت ها به دلیل دو مسابقه بسیار هیجان انگیزش هنوز در تاریخ به یادگار مانده است. برزیل مقابل ایتالیا و از همه مهمتر فرانسه مقابل آلمان غربی در نیمه نهایی.

* تبانی؟

در بازی گروه A جام جهانی اسپانیا، الجزایر در کمال تعجب آلمان را شکست داد و شانس صعود به مرحله بعد را داشت، اما تبانی تیم های آلمان و اتریش مانع از وقوع این اتفاق شد. آخرین بازی مرحله گروهی بین آلمان و اتریش برگزار شد. اگر ژرمن ها در این دیدار با نتیجه یک بر صفر پیروز می شدند، هر دو تیم صعود می کردند. در نهایت این دیدار با یک گل به پایان رسید. الجزایر اعتراض کرد اما چیزی تغییر نکرد. هر سه تیم این گروه دو برد و چهار امتیاز کسب کردند اما تفاضل گل تیم آفریقایی کمتر شد و به این ترتیب حذف شدند. این موضوع به عنوان بی احترامی اروپایی ها به سایر تیم ها تلقی شد. کشورهای این قاره فقط به فکر منافع خود بودند و نمی خواستند پیشرفت تیم های دیگر قاره ها را ببینند.

* رکورد دائمی

نورمن وایتساید، هافبک ایرلند شمالی، تنها ۴۱ روز پس از خاموش کردن شمع های کیک ۱۷ ساله اش، در جام جهانی ۱۹۸۲ به مصاف یوگسلاوی رفت تا جوان ترین بازیکن تاریخ این رقابت ها شود.

با وجود اینکه وایتساید تنها دو بازی برای منچستریونایتد انجام داد، توانست به طور منظم در ترکیب تیمش برای جام جهانی ۱۹۸۲ به میدان برود و به تیم شگفتی ساز این رقابت ها بپیوندد. ایرلند شمالی در جام جهانی ۱۹۸۲ به مرحله یک چهارم نهایی رسید.

تیم های فرانسه، آلمان و ایتالیا بر خلاف عملکرد نامطمئن خود در مرحله اول، انسجام تیم خود را بازیافتند و با غلبه بر حریفان، تمامی دیدارهای مرحله دوم را پشت سر گذاشتند. در یکی از نیمه نهایی ها آلمان و فرانسه در یک بازی فراموش نشدنی مقابل هم قرار گرفتند که در ضربات پنالتی آلمان ها پیروز شدند و به فینال رسیدند. بسیاری از فرانسوی ها هنوز بر این باورند که مداخله خشونت آمیز هارولد شوماخر که سال ها پاتریک باتیستون فرانسوی را شکست، باید به کارت قرمز منجر می شد.

در نهایت دو تیم ایتالیا و آلمان به فینال راه یافتند و در پایان آبی پوشان موفق شدند با نتیجه ۳ بر ۱ به پیروزی برسند.

لهستان دیگر شگفتی ساز این دوره در دیدار رده بندی موفق شد با نتیجه ۳ بر ۲ فرانسه را شکست دهد و در رده سوم قرار گیرد.

* نهایی

ایتالیا ۳ – آلمان ۱

روسی، تاردلی و آلتوبلی برای ایتالیا و برایتنر برای آلمان

برنده کفش طلا: پائولو روسی ایتالیا با ۶ گل

* برنده توپ طلا: پائولو روسی

جایزه بازی جوانمردانه: برزیل

در جام جهانی ۱۹۸۲ پائولو روسی در پیروزی ۳-۲ برزیل سه گل به ثمر رساند. او در نیمه نهایی دو گل به ثمر رساند تا ایتالیا ۲ بر صفر لهستان را شکست دهد، سپس در فینال اولین گل ایتالیا را مقابل آلمان غربی به ثمر رساند تا با ۶ گل آقای گل این رقابت ها شود. مجموع گل های ملی او ۲۰ گل در ۴۸ بازی است.

روسی در سال ۱۹۸۲ به عنوان بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد و در سال ۱۹۸۵ با یوونتوس قهرمان اروپا شد.

بهترین گلزنان جام جهانی ۱۹۸۲

پائولو روسی (ایتالیا) ۶ گل

کارل هاینز رومنیگه (آلمان) ۵ گل

زبیگنیو بونیچ (لهستان) ۴ گل

زیکو (برزیل) ۴ گل

انتهای پیام