تولید ۳ میلیون تن محصولات باغی در مازندرانایسنا/ مازندران معاون سازمان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به تولید ۳ میلیون تن محصولات باغی در استان از رشد ۵ درصدی تولید محصولات باغی در استان در سال گذشته خبر داد.

احسان عباسپور درباره مهمترین و مهمترین اقداماتی که در سال گذشته توسط اداره کل باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران انجام شد، اظهار داشت: اقلیم مناسب منطقه و همچنین پتانسیل بخش باغبانی در تنوع محصولات باعث تولید محصول شد. تولید ۳ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۱۴۶ تن محصولات باغی در استان و رتبه دوم تولید محصولات باغی و رتبه اول تولید مرکبات و رتبه اول تولید کیوی در کشور.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: عمده تولید محصولات باغی در استان شامل ۲ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۹۱۴ تن مرکبات، ۳۱۷ هزار و ۸۸۸ تن کیوی و ۲۸۴ هزار و ۴۶۸ تن است. هسته ها ۲۸ هزار و ۱۱۶ تن دانه ۱۷ هزار و ۶۱۱ تن میوه دانه ریز، ۶ هزار و ۹۲۷ تن گردو و فندق، ۲۲ هزار و ۳۲۶ تن انار و سایر محصولات باغی که هر ساله شاهد رشد تولید آن هستیم.

این مسئول افزود: آموزش فشرده ترویجی برای بهبود تغذیه گیاه، مدیریت هرس و کنترل آفات به ویژه مگس مدیترانه ای و توانمندسازی بخش خصوصی در تامین و توزیع نهاده ها با کمک توانمندی های بخش باغبانی منجر رشد ۵ درصدی محصولات باغی و پس از آن باغداران از افزایش درآمد رضایت داشتند.

وی با اشاره به توسعه باغات مثمر و گیاهان دارویی در ۳۰۷ هکتار از اراضی شیبدار و کم بازده استان، افزود: استان مازندران با ۶۰۰ هکتار ۲۰ گیاه دارویی و ۴۰۰ هکتار گل محمدی با میزان تولید ۷۰۰ تن. نقش تعیین کننده ای در زمینه تولید گیاهان دارویی دارد که در حوزه بهداشت و سلامت کشور بوده و بررسی وضعیت موجود و جهت گیری فعالیت های قبلی گیاهان دارویی در مازندران نشان می دهد که این استان دارای ممتازی است. موقعیت در کشور برای تولید گیاهان دارویی به دلیل شرایط اقلیمی مطلوب.

عباسپور به توسعه ۴۳ هکتار گلخانه اشاره کرد و گفت: با رویه ها و پیگیری های انجام شده سطح به دست آمده برای توسعه گلخانه ها در استان مازندران به ۴۳ هکتار رسیده است. بهینه سازی آب و افزایش صادرات.

وی با اشاره به بهسازی و نوسازی باغات میوه گفت: افزایش دانش فنی باغداران و اعمال اصول صحیح مدیریت نوین باغبانی از جمله عملیات بهسازی باغ شامل مدیریت تغذیه، مدیریت هرس، مدیریت آبیاری، مدیریت کف باغ، آفات و مدیریت و مدیریت بیماری: در زمان یخبندان و تنش های محیطی در سطحی معادل ۷۳۶۸ هکتار منجر به بهبود کمی و کیفی تولید، افزایش عملکرد محصولات باغی، کاهش قیمت تمام شده تولید و در نتیجه آن می شود. افزایش درآمد باغداران

در خاتمه تعمیر و نوسازی ۱۰ هکتار گلخانه و تولید ۱۰۰۰۰۰ اصله نهال سالم، استاندارد و منتخب محصولات باغی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از دیگر اقدامات مهم اداره باغبانی عنوان شد. سازمان جهاد کشاورزی استان در دولت سیزدهم.

انتهای پیام