تولید گیاهان دارویی متنوع، گنجینه ای غنی در اقتصاد گردشگری پایدار استاسنا / پیرس معاون هماهنگی امور حج و گردشگری استان فارس با اشاره به کاربردهای فراوان و فواید شگرف کشت گیاهان دارویی گفت: تولید انواع گیاهان دارویی گنجینه ای غنی در اقتصاد گردشگری پایدار است.

محمد فرخ زاده روز شنبه ۲۰ تیرماه در نشست توسعه کشت و استفاده از گیاهان دارویی گفت: بسیاری از گیاهان دارویی از محصولات بومی استان فارس هستند و به دلیل ارزش فراوان و درآمدزایی و ارزآوری کلان، آنها را تولید می کنند. سرمایه گذاری ارزشمندی محسوب می شوند و کشت آنها به دلیل نگهداری می باشد. مصرف آسان و کم آب و ارزش اقتصادی آلاچیق ها از محبوبیت بالایی در بین کشاورزان برخوردار است، بنابراین حمایت و توسعه کشت آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: وجود ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان و وجود ۳۰۰ روز آفتابی در سال، ایران را از تنوع گیاهی فراوانی برخوردار کرده است و تعداد گونه های گیاهی شناخته شده در آن بیش از ۸ هزار گونه است که به احتمال زیاد. همه این گونه ها در ایران هستند و حدود سه هزار گونه در کشور وجود دارد

معاون استاندار فارس ادامه داد: از میان ۳۵۰۰ گونه شناخته شده گیاهان دارویی در کشور می توان به قلاب، گل نباتی، آویشن، نعناع، ​​رزماری، اسطوخودوس، بابونه، گل همیشه بهار، ترش، قاصدک، گل ختمی، گل همیشه بهار، آلوئه ورا، گل گاوزبان اشاره کرد. یکی از مهم ترین گیاهان دارویی استان فارس به شمار می رود.

فرخ زاده با تاکید بر اینکه گیاهان دارویی دارای چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، تغذیه ای و صنعتی هستند، اظهار داشت: کاربردهای فراوان و سود فراوان کشت گیاهان دارویی بسیاری از کشورها را بر آن داشته است تا با روی آوردن به این صنعت سعی در تنظیم اقتصاد خود داشته باشند.

وی افزود: استانداری فارس با وجود اینکه در زمینه تولید گل رز به عنوان گل برتر گیاهان دارویی در تولید این محصول رتبه اول را در بین استانداری های کشور دارد و سالانه بیش از ۵۴۰۰ تن در این منطقه تولید می کند، اما در در زمینه کشاورزی و تولید سایر گیاهان دارویی به استثنای این محصول نیز جایگاه ویژه ای در کشور دارد.

معاون استاندار فارس خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار تن گلاب و ۱۱ هزار تن انواع عرقیات از انواع گیاهان دارویی و گلاب در این اداره کل به دست می آید که ۶۰ درصد آن به استان های کشور و کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر می شود.

فرخ زاده با اشاره به نقش گیاهان دارویی در توسعه گردشگری سلامت بیان کرد: توسعه گردشگری سلامت تنها به توسعه بیمارستان ها و مراکز درمانی محدود نمی شود، بلکه علاوه بر توسعه مراکز درمانی و تجهیز زیرساخت های آنها نیز می توان آن را توسعه داد. نظام سلامت، درمان های مکمل (نمک درمانی، چشمه های آب گرم) قابل استفاده است. و سرما) و از توانایی گیاهان دارویی بهره مند شوند. در این زمینه رسانه ها نیز باید به گردشگری سلامت کمک کنند تا توانمندی های شهرستان در حوزه گیاهان دارویی را عمومی و عمومی کنند و با ارائه آنها در جهت جذب بیشتر بیماران خارجی و رونق اقتصاد شهرستان گام بردارند. اطلاعات در این زمینه

معاون هماهنگی امور زائران و گردشگری استان فارس خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی به عنوان ذخایر و گنجینه ژنتیکی می تواند بزرگترین ثروت ملی هر کشوری به عنوان یکی از محصولات مهم در بخش کشاورزی محسوب شود.

انتهای پیام