توسعه بخش کشاورزی نیازمند بازنگری مسئولان و قانون گذاران استایسنا/کردستان رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان، گفت: علی رغم سابقه ی بسیار زیاد بخش کشاورزی، همچنان مشکلاتی در تصمیم سازی و سیاست گذاری این بخش وجود دارد که بازنگری اساسی هم مدیران و هم قانون گذاران را می طلبد.

  علیرضا زندیان امروز(۱۵اردیبهشت)در گردهمایی تشکل ها و نظام های صنفی کشاورزی ضمن معرفی کشاورزی به عنوان عامل اصلی معرفی استان، بیان کرد: باید چهارچوب ها در این حوزه آشکار و تدوین شود تا شاهد برخی رانت ها و کم کاری ها نباشیم.

وی همچنین گفت: در راستای اجرای سند آمایش سرزمین در سطح کشور مشکلاتی وجود دارد که بازنگری اساسی، مدیران و هم قانون گذاران را می طلبد.

نماینده مردم شهرستان بیجار در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به برنامه ششم توسعه و پیشرفت ۳۰ درصدی آن افزود: اگر این بازبینی ها و بررسی ها به درستی انجام می گرفت  بسیاری از صنایع و پروژه ها در موقعیت جغرافیایی مناسب اجرا می شد.

وی، استان کردستان را منبعی برای تامین و تغذیه  آب شرب و کشاورزی استان های دیگر خواند و افزود: سالانه ۱۳ میلیارد متر مکعب آب های زیر زمینی و سطحی از استان خارج و به استان های دیگر، از جمله سفید رود اضافه می شود.

نماینده بیجار در مجلس شورای اسلامی در ادامه کشاوزی استان را عامل کلیدی و تعیین کننده استان کردستان خواند.

وی با بیان اینکه در سال های پیش برای تخصیص آب اراضی استان کردستان و من جمله شهرستان بیجار تدبیری اندیشیده نشده است بیان کرد: بسیاری از اراضی قابل کشت و مرغوب شهرستان بیجار در دشت های ممنوعه  واقع شده است که متاسفانه تا به امروز مجوز هیچ گونه بهره برداری و حفر چاه با آن ها داده نشده است.

زندیان در پایان خاطرنشان کرد: کشاورزی پایدار، ماندگاری جمعیت و مهاجرت معکوس در گرو حل مشکل تامین آب بخش کشاورزی و نیز رفع موانع موجود این بخش از جمله پذیرش اسناد زمین زراعی به عنوان تضامین بانکی، تخصیص اعتبار درحوزه ی مکانیزاسیون کشاورزی و…. است.

انتهای پیام