تمرکز بر اقتصاد کشاورزی شرمحال و بختیاری نیاز امروزایسنا/ شرمحل و بختیاری شرمحال و بختیاری یکی از مراکز تولید محصولات اولیه باغی در کشور است که از جمله این محصولات می توان به هلو، زردآلو، انگور، گیلاس و آلبالو اشاره کرد، اما متاسفانه به دلیل کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، کشاورزان در این زمینه عموما رنج می برند، سود زیادی به دست نمی آورند.

به گزارش ایسنا، محصولات باغی می توانند در شکوفایی اقتصاد کشاورزی نقش موثری داشته باشند، اما این امر مستلزم آن است که متولیان امر نگاه ارزشمندی به این محصولات داشته باشند و معمولا محصولات باغی مانند هلو، زردآلو و گیلاس شانس بسیار محدودی برای برداشت و برداشت دارند. به دلیل تازه بودن مصرف شود، اگر فرصت از دست برود مقدار زیادی از این محصولات هدر می رود.

شرمحال و بختیاری از استان‌های سردسیر کشور هستند و همین مشکل باعث شده محصولات باغی این استان دیرتر از سایر استان‌های گرم وارد بازار شود، یعنی زمانی محصولات باغی عرضه می‌شوند که تقاضای بیشتری وجود نداشته باشد و تازگی نداشته باشد.

اقتصاد کشاورزی امروزه حلقه مفقوده اقتصاد تلقی می شود، تولید بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده منجر به زیان و اتلاف پول می شود. امروزه کشاورزان محصولی با مشکلات فراوان تولید می کنند اما زمانی که باید به سوددهی برسند در فروش محصول دچار مشکل می شوند.

امروزه صنایع تبدیلی و تکمیلی از ضروریات است، اگر محصولات باغی به درستی فرآوری و بسته بندی شود و سپس به بازار ارسال شود، منافع کشاورز برای فروش محصول نیز کاهش می یابد و تقاضا برای محصول نیز کاهش می یابد. بازار محصول اشباع است، این محصول را می توان به روش های مختلفی از جمله میوه های خشک و کنسرو شده، کنسانتره، ترشیجات، مربا و … فرآوری کرد و با ماندگاری بالا به بازار عرضه کرد.

کشاورز نمی تواند با فروش تازه محصول خود سود زیادی به دست آورد

قنبری، کشاورز شرمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در سامان باغ هلو و زردآلو دارم و معمولا این محصولات در استان و کشور طرفداران زیادی دارد.

وی افزود: میوه جدید با ورود به بازار با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسد و تقاضا برای آن عموما زیاد است اما پس از گذشت چند ماه و افزایش عرضه محصول، قیمت و تقاضا نیز کاهش می یابد.

القنبری بیان کرد: محصولات باغی این منطقه به دلیل سردی شهر چهارمحال و بختیاری معمولا دیر وارد بازار می شود و به همین دلیل کشاورز نمی تواند سود زیادی از فروش محصول تازه خود داشته باشد.

این کشاورز بر سختی برداشت محصولات باغی مانند هلو و زردآلو تاکید کرد و گفت: برداشت نیاز به نیروی کار دارد که هزینه هایی را به باغدار تحمیل می کند و زمان زیادی برای فروش محصول ندارد و باید قبل از آن اقدام به فروش کند. برای فروش حتی با قیمت بسیار پایین.

وی گفت: به طور کلی در هنگام برداشت محصول باغی را در حاشیه خیابان می فروشم، زیرا سردخانه های بزرگ زیادی برای نگهداری محصولات در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد.

من شخصا بخشی از تولیدم را پردازش می کنم

میرا احمدی یکی دیگر از کشاورزان شرمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در شهر بن سیتی باغ گیلاس دارم، این محصول در بین مردم طرفداران زیادی دارد.

وی افزود: برداشت گیلاس و گیلاس بسیار سخت است و باید با حساسیت بالایی انجام شود، بنابراین هزینه های کارگری نیز بر باغدار تحمیل می شود و با توجه به اینکه محصولات باغی مانند گیلاس و گیلاس شانس کمی برای تازه مصرف شدن دارند باید سریع فروخته شود.»

این باغدار گفت: بخشی از محصولم را شخصا فرآوری می کنم و به طور کلی باغداران از این نوع محصولات مربا، ترشی و لواش تهیه می کنند تا بعداً از فروش آن سود ببرند.

چند سردخانه بزرگ تا پایان سال در استان راه اندازی می شود

عطاءالله ابراهیمی – رئیس سازمان جهاد شهریمال و بختیاری درباره لزوم ایجاد صنایع تولیدی و تکمیلی در استان گفت: اولین برنامه سازمان ایجاد شهرک تخصصی بادام در استان است اما این شهرک نیست. . فقط برای فرآورده های بادام و بخشی از این شهر به فرآوری محصولات دیگر مانند هلو، زردآلو و سایر میوه های بدون هسته اختصاص دارد.

وی افزود: محصولات حوزه غذایی نیز توسط شرکت شهرک های کشاورزی فرآوری می شود.

ابراهیمی با بیان اینکه صنایع بخش کشاورزی طیف وسیعی را شامل می شود، تاکید کرد: در مرحله اول باید ظرفیت سردخانه های شهر محال و بختیاری افزایش یابد چرا که ظرفیت سردخانه های استانداری در حال حاضر ۳۰۰ هزار تن است و این تعداد. باید به ۴۵۰ هزار تن برسد و بسیاری از فروشگاه ها تا پایان سال سردخانه های بزرگ در استان افتتاح می شود.

رئیس جهاد کشاورزی شرمحال و بختیاری افزود: در انبارهای سردخانه استانداری محصولاتی مانند سیب زمینی برای نگهداری نگهداری می شود و سپس صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار آنها ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه در زمینه صنایع تبدیلی در میوه با هسته خلاء داریم که نمی توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد، یادآور شد: این میوه ها عموما به صورت تازه مصرف می شوند.

ابراهیمی بسته بندی و صادرات محصولات و برندهای کشاورزی را مهم ارزیابی کرد و گفت: مجوز پایانه صادراتی در چهارمحال و بختیاری صادر شده است که با توسعه این پایانه شاهد اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چرمهل و بختیاری تصریح کرد: پیش بینی می شود ظرفیت سردخانه های استان تا پایان سال جاری پاسخگوی نیازها و تمرکز بر جذب سرمایه گذار در سفر ریاست جمهوری به استان ۳۱۸۰ باشد. میلیارد. تسهیلات به بخش کشاورزی اختصاص یافت که بخشی از آن مربوط به صنایع بود و ۱۲۰ میلیارد تومان به عنوان اعتبار به صنایع کشاورزی از تبصره ۱۸ الحاقیه مصوب و اعلام شد.

انتهای پیام