تماس‌ پادشاه اردن و بلینکن با خانواده “ابوعاقله”/آمریکا: از تحقیقات در این باره حمایت می‌کنیمپادشاه اردن در یک گفتگوی تلفنی با بردار شیرین ابوعاقله ، شهادت این خبرنگار فلسطینی به دست نیروهای رژیم صهیونیستی را تسلیت گفت و اعلام کرد که اردن از تمامی امکانات خود برای پاسخگویی عاملان این جنایت استفاده خواهد کرد.

به گزراش ایسنا، به نقل از روسیه الیوم، عبدالله دوم، پادشاه اردن در جریان این تماس تلفنی اقدام رژیم صهیونیستی در ترور شیرین ابو عاقله، خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره را محکوم و اعلام کرد این اقدامات نمی‌تواند به خاموش ساختن صدای حقیقت فلسطین منجر شود.

وی همچنین این ضایعه دردناک را به خانواده وی ، همکاران او ، خبرنگاران و اصحاب رسانه تسلیت گفت.

عبدالله دوم این اقدام را ناقض تمامی قوانین بین‌المللی حقوق بشری و مواثیق و عرف بین ‌المللی دانست و بیان کرد این جنایت، تعدی به آزادی رسانه‌ای است.

وی با اشاره به نقش مستقیم نیروهای رژیم صهیونیستی در کشته شدن ابوعاقله، اعلام کرد که اردن از هرآنچه که در اختیار دارد برای احقاق حق این شهید و محکوم کردن رژیم صهیونیستی در مجامع بین‌المللی استفاده می‌کند.

پادشاه اردن همچنین به شیوه خبررسانی این خبرنگار شهید اشاره کرد و گفت؛ ابوعاقله با شجاعاتی کم نظیر خود همیشه با حضور در میدان‌های درگیری در فلسطین به نقل از درد  و رنج فلسطینیان می‌پرداخت.

شیرین ابوعاقله چهارشنبه در جریان پوشش هجوم نیروهای اسرائیلی به اردوگاه جنین، مورد هدف نیروهای رژیم صهیونیستی قرار گرفت و به شهادت رسید.

این درحالی است که وی در هنگام پوشش خبری خود، جلیقه ضد گلوله بر تن داشت که بر آن نوشت شده بود “خبرنگار”.

شبکه قطری الجزیره به دنبال ترور خبرنگار خود اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسئول مستقیم کشته شدن خبرنگارش است و این مسئله را در مجامع بین‌المللی جهت پاسخگویی عاملان و دست‌اندرکارن این جنایت دنبال خواهد کرد.

نیروهای اسرائیلی همچنین در جریان تشیع پیکر این شهید با حمله به تشیع کنندگان باعث زخمی و مجروح شدن تعدادی از این شرکت‌کنندگان شدند.

در همین راستا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، یکشنبه اعلام کرد که کشورش از آغاز تحقیقات برای شناسایی عاملین کشته شدن شیرین ابوعاقله حمایت می‌کند.

به گفته یکی از مقامات مطلع، بلینکن پس از آنکه اسرائیل نیروهای خود را در جریان تشیع پیکر این شهید فلسطینی بکار گرفت، با خانواده اوعاقله تماس گرفت و با آنها همدردی کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که بلینکن در تماس تلفنی با اعضای خانواده شیرین ابوعاقله در حالی که روز شنبه برای شرکت در نشست وزرای خارجه ناتو به برلین رفته بود، “تسلیت عمیق” خود را ابراز کرد.

چهارشنبه کاخ سفید در بیانیه‌ای کشته شدن این خبرنگار فلسطینی را بشدت محکوم و خواستار آغاز تحقیقات در این باره شد.

انتهای پیام