تصویری نامرئی از «شهید بهشتی» را ببینید.خانه عکاسان ایران حوزه هنری انقلاب اسلامی مراسم رونمایی از پرتره دیده نشده شهید مظلوم دکتر بهشتی را به یاد فاجعه هفتم تیر برگزار کرد.

و خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی از تصویر نامرئی شهید مظلوم «دکتر بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران همزمان با سالروز فاجعه هفتم تیرماه برگزار شد. ، ظهر امروز سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ با حضور مسعود ستایشی ایمان شمسی مدیر کل مطبوعات داخلی مجد الدین المعلمی نماینده فنی حوزه هنری، کوروش زارایی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در حوزه هنری، محمد مهدی دادمان، مدیر حوزه هنری. سید احسان باقری، رئیس خانه عکاسان ایران

مراسم رونمایی از تصویر نامرئی شهید مظلوم «دکتر بهشتی» با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سپس پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد.

سید احسان باقری اولین سخنران پشت تریبون بود و گفت: خانه عکاسان ایران از بدو تأسیس حوزه هنری در اوایل انقلاب اسلامی دارای مرکزی به نام مرکز تصویر و اسلایدهایی از حوزه هنری بوده است. که بیش از ۷۰۰۰۰۰ قاب عکس را در خود جای داده است.” این شامل نگاتیو، سیاه و سفید، عکس های رنگی و غیره است.”

وی افزود: «برخی از عکس‌هایی که از قبل وجود دارد فاش می‌شود و برخی عکس‌ها نیز منتشر شده و در اختیار عموم قرار گرفته است».

وی خاطرنشان کرد: در واقع حقوق برخی از تصاویر متعلق به هنر است.

باقری گفت: برخی از عکس ها دیده نشده است که به بهانه های مختلف در حال افشای آن ها هستیم تا در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی در توضیح عکس دکتر بهشتی گفت: این عکس نگاتیو یک عکاس ناشناس است که در حوزه هنری فعالیت می کرد، این نگاتیو دیجیتالی و ترمیم شد، باید بگویم: «عکس فوق بین سال های ۵۸ تا ۶۰ گرفته شده است. “

وی گفت: به مناسبت فاجعه هفتم تیر و هفته قوه قضائیه از تصویر نامرئی دکتر شهید بهشتی برای یادآوری دکتر بهشتی رونمایی می کنیم چرا که سخنان و اندیشه های ایشان همچنان با انقلاب اسلامی است و امیدواریم که باشیم. یک مدرک واقعی برای او.”

امان شمسی، مسعود ستایشی، مجدالدین المعلمی و محمد مهدی دادمان عکسی دیده نشده از شهید دکتر بهشتی را فاش کردند.

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه دومین و آخرین نفری بود که به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مایه تاسف است که تصویری ارائه شد و نامی از دکتر بهشتی به میان نیامد. بگذارید در این دیدار معنوی از ایشان یاد کنیم. من می گویم. چند آیه از دعای من به یاد او و شهدای هفتم تیر، سپس در مورد وضعیت قوه قضائیه صحبت می کنم.» امروز آخرین روز از هفته قوه قضائیه و روز شهادت دکتر بهشتی و ایشان است. یاران وفادار، یاد و نامشان را گرامی می داریم و به تمامی خادمان برادران و خواهرانی که خدمت به فرهیختگان ایران را برگزیده اند تبریک می گوییم و افزود: امید است با برکت خون شهدا و برکت خون شهدا عدالت را برقرار کنند. سایه های امام خامنه ای».

وی دکتر بهشتی را معمار بزرگ قوه قضائیه توصیف کرد و گفت: ایشان خدمات ناگفته ای در حوزه قضایی انجام دادند که باعث افتخار ما برای همکاری در این زمینه شد و معماری، ساخت و ساز و تحول کاری بود که انجام دادند. بنیانگذار قوه قضائیه جدید پس از سرنگونی رژیم قدیم و نقشی بی بدیل در شورای خبرگان قانون اساسی داشت.

وی در مورد جایگاه قانون اساسی در جمهوری اسلامی گفت: قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی بالاترین جایگاه را دارد و ناظر بر سایر قوانین است و این قانون را می توان برترین قانون نامید و دریچه ای است برای من می خواهم بگویم که آنها سهم بی چون و چرای در تولید قانون اساسی دارند که قانون اساسی است، که شامل بحث حقوق، تکالیف و اختیارات است و همه به این قانون باز می گردند.» دولت او بی رقیب بود. بین سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۸ تصمیمات بهینه و مؤثری برای ساماندهی وضعیت، ثبات و صلح در آن شرایط خاص اتخاذ کرد.

وی درباره مأموریت جدید قوه قضائیه گفت: در دوره جدید نیز تحول و تمایز داریم، تحول محکوم به تعالی است، قوه قضائیه بر اساس قانون اساسی و قوانین دینی اسلام است و در دوره جدید، موضوع سند تحول و تعالی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تمامی تلاش‌ها در این سند بر اساس وظایف این سند به شرح قانون اساسی و ابلاغ رئیس قوه قضائیه توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی است. رضایت مردم را جلب می کند.. قوه قضائیه باید اطمینان خاطر داشته باشد و از شبهاتی که ناشی از استقلال قوه قضائیه است رهایی یابد.

مسعود سیتاشی درباره موضع دکتر بهشتی در مورد دموکراسی از نگاه دکتر بهشتی گفت: دکتر بهشتی نگاهی هم به موضوع حزب داشت که بی نظیر بود، چرا که محل شهادت ایشان در ستاد انقلاب اسلامی بود. رهبری، حزب جمهوری که علاقه خاصی به آرمان حزب نشان داد، مظلوم واقع شد و متکبر، قاطعانه و استوار، هر تهمتی که زد، به راه خود ادامه داد. وی به بیانات مقام معظم رهبری دکتر بهشتی اشاره کرد که فرمودند: : «شهید بهشتی خیلی خیلی بزرگ بود و مردم هنوز ایشان را نمی شناختند و در آینده هم خواهند شناخت».

وی خاطرنشان کرد: ایام تدبیر و تصمیمات دکتر بهشتی شاهد خواهد بود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره مبارزه با فساد در قوه قضائیه گفت: سند گام دوم به مبارزه با فساد اشاره دارد، بنابراین گلوگاه های فساد باید بریده شود و برای رسیدن به این امر همدلی و همکاری روسای قوه وجود دارد. نتیجه گیری: “بیایید به آنجا برویم.”

و در مورد مردمی شدن قوه قضائیه گفت: حرف آخر عوام فریبی است و حقوق عمومی باید رعایت شود و حقوق مردم باید حفظ شود تا در جمهوری اسلامی حق هیچکس پایمال نشود و حقوق عمومی حفظ شود.

مراسم رونمایی از تصویر نامرئی شهید مظلوم «دکتر بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران به یاد فاجعه هفتم تیر با انتشار عکس یادگاری برای مهمانان این مراسم به پایان رسید.

انتهای پیام