تشریح برنامه های بزرگداشت هفته سلامت در کشوردبیر ستاد برگزاری هفته سلامت به تشریح برنامه های بزرگداشت هفته سلامت با شعار «سلامت ما، سلامت سیاره ما» در کشور پرداخت.

به گزارش ایسنا، محمد هاشمی با اشاره به آغاز هفته از روز شنبه ( ۱۷ اردیبهشت‌ماه) تا روز جمعه ( ۲۳ اردیبهشت) گفت: برنامه‌های هفته سلامت در جهت آشنایی بیشتر مردم و تصمیم‌گیران و تصمیم سازان  با موضوعات مهم حوزه سلامت برگزار می‌شود.

وی افزود: شعار امسال هفته سلامت به درستی و بر اساس نظرمتخصصان و صاحبنظران این حوزه و با درک صحیح از وضعیت جامعه بشری امروز  “سلامت ما، سلامت سیاره ما” انتخاب شده است. این مفهوم متضمن این است که بدون سلامتی محیط زیست و ساختار زندگی بشری نمی توان انتظار سلامتی پایدار رابرای نوع بشر انتظار داشت. 

هاشمی ادامه داد: لذا می بایست به تامین همه جانبه و پایداری سلامت‌ باور و دغدغه داشته باشیم و با تلاش و میثاق خود این نیاز فطری بشری را جامه عمل بپوشانیم.

دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت با اشاره به شیوع ویروس کرونا اظهارکرد: در وضعیت فعلی کشور در مواجه با ویروس کرونا وزارت بهداشت با کمک ارگان‌های دیگر و همراهی مطلوب مردم نقش بسیار حیاتی  و موفقی در پیشگیری و ارائه خدمات به بیماران کرونایی بر عهده داشته و امیدوار است پس از فروکش کردن این موج بتواند بیش از پیش به اقدامات پیشگیرانه و بسیار با اهمیت بهداشتی بپردازد. به همین منظور و در جهت همنوایی فرابخشی، همه جانبه و گسترده، شنبه ( ۱۷ اردیبهشت) به عنوان نقش مردم، مسئولان، سمن ها در تحقق عدالت و تعالی نظام سلامت نامگذاری شده است تا همگان اهتمام خویش را به پیوست عدالت مورد نظر مقام معظم رهبری در اقدامات سلامت معطوف سازند.  

وی دیگر عناوین هفته سلامت را یکشنبه (۱۸ اردیبهشت) نقش مردم، مسئولین، سمن ها در دستیابی به انرژی پاک، دوشنبه (۱۹ اردیبهشت) نقش مردم، مسئولین، سمن ها در مدیریت حوادث و بلایا ذکر کرد.

به گفته دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت، سه شنبه (۲۰ اردیبهشت) نقش مردم، مسئولین، سمن ها در ارتقای سلامت خانواده و جوانی جمعیت، چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت؛ نقش مردم، مسئولین، سمن ها در تولید پاک و مدیریت پسماندها، پنجشنبه (۲۲ اردیبهشت) نقش مردم، مسئولین، سمن ها در تغذیه سالم از مزرعه تا سفره و جمعه ( ۲۳ اردیبهشت) را نقش مردم، مسئولین، سمن ها در کاهش و کنترل مصرف دخانیات نامگذاری شده است.

هاشمی با بیان این‌که برنامه‌های دیگری همچون تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل، پیاده روی بزرگ با حضور وزرای بهداشت، ورزش و شهردار تهران، برگزاری نمایشگاه هنری سلامت، بازدیدهای مختلف از مراکز مختلف مرتبط با حوزه سلامت، مراسم های مختلف با حضور مقامات کشوری و لشگری در ستاد و در استان‌ها برای بزرگداشت هفته سلامت در نظر گرفته شده که توسط دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و با همکاری ارگان‌های مختلف، با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می‌شود، گفت: به علت اهمیت موضوع سلامت برای اقشار محروم جامعه، طی این هفته مباحث مرتبط با بیمه همگانی سلامت نیز از طریق رسانه‌های گوناگون تصویری، صوتی و مکتوب تهیه و منتشر می‌شود.

بنابر اعلام وبدا، وی با تاکید بر اینکه در  مسیر دشوار آگاه سازی جامعه، مطالبه‌گری و ایجاد گفتمان غالب و دستیابی به تمامی ابعاد سلامتی باید عوامل مسئول پای کار بیایند، اظهارکرد: بی تردید تشکل های مردم نهاد و سمن ها و یکایک اندیشمندان و افراد دارای نفوذ کلام می توانند در ایجاد یک گفتمان عمومی در مسیر تامین این خواسته به حق نقش مهمی را ایفا کنند.

انتهای پیام