ترتیبات بیمه تامین اجتماعی پس از اصلاح ارز/تغییر قیمت دارو توسط شرکت های بیمه پرداخت می شود.مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای جبران افزایش قیمت دارو پس از اصلاح نظام ارزی دارو خبر داد.

میرهاشم موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایرانوی در این خصوص گفت: در واقع نحوه پرداخت مابه التفاوت در یارانه دارو رخ خواهد داد و قرار نیست مردم بابت این افزایش چیزی از جیب خود بپردازند. آنها دو راه را برای این منظور پیش بینی کردند که هر کدام عملیاتی بود و زیرساخت های آن برای تامین اجتماعی آماده است.

وی افزود: از ابتدای طرح تاکنون جلسات متعددی با سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و بیمه برگزار شده است و همچنین جلسات متعددی نیز با معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است. مبنای فنی لیست داروهایی که باید در موسسات بیمه ارسال و بارگذاری شود موجود است. در چند روز گذشته جلساتی در این حوزه برگزار شده و با ارسال این لیست این اقدام در تامین اجتماعی اجرایی می شود.

بسترهای فنی آماده اجرای طرح تنظیم ارز دارویی است

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نگارش نسخه الکترونیکی در دو سال گذشته که اجرای این طرح‌های تحول‌آفرین را آسان‌تر می‌کند، گفت: مسیرهایی را پیش‌بینی می‌کنند که فکر می‌کنم ما با فناوری خودشان مشکلی نخواهیم داشت. . پلتفرم های موجود تمهیدات لازم در وزارت بهداشت دیده می شود و ما به عنوان یک نهاد بیمه گر بستر فنی این امر را آماده و در دسترس داریم و در هر طرحی که کاهش خارج از کشور داشته باشد از ابتدا آماده و صددرصد حمایت شده است. -پرداخت های جیبی در این زمینه هم مشکلی وجود نخواهد داشت.

موسوی ادامه داد: برآورد هزینه کل اجرای این طرح حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به دارو و مابقی مربوط به تجهیزات است. البته چون قرار است در چند فاز اتفاق بیفتد، باید تعداد داروهایی که قرار است وارد فاز اول شود و بار مالی فاز اول به طور دقیق مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه فاز اول طرح ساماندهی ارز دارویی برای داروهای تولید داخل در حال اجراست، گفت: از نظر تامین مالی آمادگی داریم و مشکل خاصی در بیمه سلامت وجود ندارد. برای تولیدکنندگان و کارخانجات داروسازی در کارگروه ها ترتیبی داده شده که سرمایه در گردش را افزایش دهند تا با صرفه جویی در منابع دچار مشکل افزایش مواد اولیه و غیره نشوند.

مدیرعامل شرکت تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه مهم ترین بخش این طرح این است که مابه التفاوت ناشی از اصلاح قیمت ها از جیب مردم پرداخت نشود، گفت: این تراکنش مالی مابه التفاوت از طریق موسسات بیمه ای یا غیره انجام می شود. روش‌های الکترونیکی که ممکن است در زمینه هدف‌یابی پشتیبانی رخ دهد و در صورت وقوع، از آن پیروی می‌شود. به هر حال انتظار خوبی بود که مردم داروهای خود را با قیمت قبلی تهیه کنند و مابه التفاوت از طریق بیمه و یارانه مستقیم به داروخانه پرداخت شود.

پوشش بیمه دارویی بدون نسخه

موسوی همچنین اعلام کرد: برخی از داروهای بدون نسخه یا بدون نسخه که در سال های گذشته رواج داشت نیز در این طرح گنجانده می شود. هزینه آن بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شد و بیمه ها با پرداخت از منابع عمومی دولت برای این داروها، پوشش این داروها را پذیرفتند.

وی اضافه کرد: در کنار این طرح رویکرد خوبی نیز آغاز شده و در حال توسعه تعهدات بیمه ای در شورای عالی بیمه هستیم. ما اخیراً به ۴۷ نوع دارو برای بیماران خاص پرداختیم. برخی از خدمات برای بیماران اوتیستیک نیز تحت پوشش قرار می گیرد. همه آنها به مراکز دولتی برای کاردرمانی و … دسترسی نداشتند و این خدمات در مراکز غیردولتی تحت پوشش بود. برخی از خدمات بیماران پروانه ای نیز تحت پوشش قرار می گیرند. رویکرد توسعه خدمات در اولویت تامین اجتماعی است و این دولت به خوبی از آن حمایت می کند.

انتهای پیام