ترامپ در حال افول است – ایسنایک کارشناس مسائل آمریکا گفت: ترامپ پدیده ای است که از اوج خود گذشته است و اکنون شاهد آغاز افول آن هستیم.

مهدی نوربخش وی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه کشف اسناد بسیار محرمانه و امن از خانه ترامپ دومین بدبختی وی در چند وقت اخیر است، گفت: چندی پیش کمیته تحقیق و تفحص در ۱۵ دی ماه اسناد و مدارک ارائه کرد و اکنون ما سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا می‌دانند که کشف اسناد محرمانه در اقامتگاه ترامپ می‌تواند مشکلات جدید و جدی برای ترامپ ایجاد کند.

وی با بیان اینکه کشف این اسناد شکاف بین جمهوری خواهان را افزایش داد، تصریح کرد: پیش از آن تعدادی از جمهوری خواهان میانه رو از ترامپ فاصله گرفتند و اکنون با نگاهی به اتفاقات اخیر شاهد هستیم حتی برخی از کسانی که قبلا به صورت جدی از ترامپ حمایت می کردند. ترامپ و حالا به نوعی سعی در فاصله گرفتن از ترامپ دارند. بنابراین با توجه به این اتفاقات، شاهد کاهش مقبولیت و جایگاه ترامپ هستیم و این امر می تواند در آینده بیشتر نمایان شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ترامپ و برخی نزدیکانش معتقدند این توطئه دموکرات ها است تا نتواند در انتخابات ۲۰۲۴ شرکت کند، افزود: این یک بحث نادرست است و این موضوعی است که خود ترامپ مطرح کرده است. در این میان حتی برخی از نیروهای جمهوری خواه پشت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی هستند.

این کارشناس پرونده های آمریکا با تاکید بر اینکه دادستان کل آمریکا فردی سیاسی نیست و بسیاری از جمهوری خواهان نیز به آن اعتراف می کنند، افزود: دادستان آمریکا قبل از گزارش ۱۵ دی کمیسیون، آمادگی کار و مانور دادن روی این پرونده را نداشت، البته اکنون. در این زمینه راحتتر می تواند کار کند و خود وکلای ترامپ هنوز نتوانسته اند دادستانی آمریکا را در این زمینه به چالش بکشند.

نوربخش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما ممکن است دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا با طرح چنین ادعاهایی بدون دستیابی به مدارک کافی وارد یک قمار بزرگ علیه ترامپ شوند، گفت: شایان ذکر است که وکیل آمریکا ژنرال وقتی پرونده ای را باز می کنند عنوان می کند که او هفته ها و ماه ها روی آن کار کرده است و وقتی چنین دستوری برای جستجوی خانه ترامپ می دهد قطعا اطلاعات کافی دارد. از طرفی آنها خیلی می دانند خب ادعاهایی که می کنند باید در دادگاه ثابت شود.

این کارشناس پرونده های آمریکا با تاکید بر اینکه به نظر می رسد دادستان کل آمریکا دارای اسناد کافی برای عدم چالش در این پرونده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر این پرونده بر جایگاه ترامپ در میان افکار عمومی این کشور قمار نکرد. وی افزود: این اتفاق و همچنین گزارش کمیسیون ۱۵ دی همانطور که اشاره شد چالش هایی را برای ترامپ ایجاد کرد و زمینه را برای افول ترامپ در صحنه سیاسی این کشور فراهم کرد.

نوربخش با اعتقاد به اینکه آمارها نشان می دهد ترامپ بخشی از حمایت خود را در حزب جمهوری خواه از دست داده است، گفت: ترامپ روزی می توانست همه جمهوری خواهان را کنترل کند اما اکنون اینطور نیست.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه پیش از این شاهد حمایت جدی نمایندگان مجلس سنا از ترامپ بودیم، اما این اجماع نظری به هم می ریزد و تعداد کمتری از آنها به طور کامل از ترامپ حمایت می کنند، گفت: ترامپ پدیده ای است که از اوج ریاست جمهوری خود گذشت. ، تمام شده است و ما اکنون در آغاز افول ترامپ در چشم انداز سیاسی آمریکا هستیم.

در همین حال، نورباخ گفت: شایان ذکر است که تعدادی از جمهوری خواهان خوشحال هستند که اف بی آی چنین پرونده ای را علیه ترامپ تشکیل داده است و معتقدند که این پرونده و همچنین گزارش کمیسیون تحقیق در ۶ ژانویه این موضوع را فراهم می کند. بر این اساس که ترامپ باید تا حدودی از حزب جمهوری خواه کوتاه شود.

انتهای پیام