بیانیه مشترک مصر و عربستان سعودی پس از پایان سفر بوسلمان به قاهره



مصر و عربستان سعودی در پایان سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به مصر بیانیه مشترکی صادر کردند و بر اهمیت حل بحران سوریه و دستیابی به حل و فصل عادلانه مناقشه فلسطین و اسرائیل تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در بیانیه مشترک مصر و عربستان سعودی پس از پایان سفر یک روزه ولیعهد سعودی به قاهره آمده است که در دیدار بن سلمان با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر ، “روابط تاریخی دو کشور.” سطح همکاری ها و هماهنگی ها در “تمام سطوح و راه های توسعه و توسعه روابط در زمینه های مختلف برای دستیابی به منافع دو کشور و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی” مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در مسائل سیاسی، دو طرف تصمیم گرفتند همکاری‌ها را در همه مسائل سیاسی افزایش دهند و با هم برای حفظ مواضع مشترک که امنیت و ثبات آنها را حفظ می‌کند و اهمیت تداوم هماهنگی و رایزنی در مورد تحولات مرتبط با موضوع را حفظ کنند. در بیانیه مشترک آمده است: «همه محافل دوجانبه و چندجانبه تأیید کرده‌اند.

بر اساس این بیانیه، سیسی و بن سلمان برای گفت‌وگو درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه مشترک، از جمله موضوع فلسطین، دیدار کردند و خواستار تشدید تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه‌حل جامع و عادلانه برای مناقشه فلسطین و اسرائیل شدند.

در مورد یمن، دو طرف تعهد کامل خود را از تلاش های بین المللی و منطقه ای برای یافتن راه حل سیاسی جامع برای بحران یمن اعلام کردند و بر حمایت خود از شورای ریاست جمهوری یمن در اجرای سیاست ها و ابتکارات امنیتی موثر تکیه کردند. آنها تاکید کردند که ثبات یمن کمک می کند.

در رابطه با موضوع عراق، دو طرف ابراز امیدواری کردند که احزاب و گروه های مختلف سیاسی عراق بتوانند راهی برای تشکیل یک دولت فراگیر که امنیت و ثبات و مقابله با سازمان های تروریستی را تامین می کند و روابط عراق با دیگر کشورهای عربی خوب خواهند بود. گسترده تر خواهد بود.

در خصوص موضوع لبنان، عربستان سعودی و مصر بر لزوم ادامه تلاش ها برای حفظ هویت عربی و امنیت و ثبات لبنان، حمایت از نقش نهادهای دولتی لبنان و انجام اصلاحات لازم برای غلبه بر بحران لبنان و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

در مورد مسئله سوریه، دو طرف بر اهمیت یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند. برای دستیابی به خواسته های مردم سوریه و حفظ وحدت و تمامیت ارضی سوریه.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان عصر دوشنبه در آغاز سفر منطقه ای شامل اردن و ترکیه وارد مصر شد.

به گفته منابع مصری، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در فرودگاه قاهره از بن سلمان پذیرایی کرد.

رسانه های سعودی و مصری گزارش دادند که در این سفر بیش از ۱۴ قرارداد سرمایه گذاری به ارزش ۸ میلیارد دلار امضا شد.

انتهای پیام