بن سلمان به دنبال حل مشکلات خود با ایران برای رسیدن به پادشاهی استیک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: به نظر می رسد پس از ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان، زمینه برای دیدار وزرای خارجه دو کشور در بغداد فراهم شود و در آن زمان، دو کشور خارجی وزرا ایران و عربستان سعودی در قالب بیانیه ای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را اعلام کردند.

حسن هانی زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، اظهار داشت: قرار است پس از شانزده ماه مذاکرات چالش برانگیز ایران و عربستان در بغداد در زمینه مسائل امنیتی و نظامی، مذاکراتی بین ایران و عربستان سعودی در خصوص وی گفت: به نظر می رسد پس از پایان مذاکرات سیاسی در دور ششم مذاکرات دو کشور، وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در بغداد دیدار کنند.

وی با بیان اینکه تمایل دو کشور برای انجام مذاکرات در سطح سیاسی حاکی از رسیدن دو کشور به نقطه باثباتی در بحث رایزنی در حوزه امنیتی و نظامی است، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در این زمینه تجاوزات ائتلاف سعودی است. در برابر یمن

هانی زاده به تلاش ایران برای آتش بس در یمن و موافقت عربستان با این موضوع اشاره کرد و گفت: این تحولات نشان می دهد که عربستان به دنبال پایان دادن به مشکلات خود با ایران است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه محمد بن سلمان در آستانه پادشاهی عربستان است و تحقق این موضوع نیازمند کار مقدماتی است، خاطرنشان کرد: در این زمینه محمد بن سلمان در تلاش است تا مقدمات لازم را فراهم کند. مقدمات رسیدن به مقام پادشاهی عربستان سعودی است و در این راستا می‌خواهد برخی از چالش‌های عمده‌ای که در منطقه با آن روبه‌رو است، از جمله مشکلاتی که با ایران مواجه است، حل کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در پاسخ به سوالی درباره مسائل سیاسی جاری ایران و عربستان گفت: بحث مقاومت، تلاش اسرائیل برای نفوذ در منطقه، عدم مداخله کشورها در امور داخلی یکدیگر، احترام به سرزمین ها. . صداقت و همچنین تلاش برای حل مسائل منطقه ای از طریق سازوکارهای درون منطقه ای احتمالاً یکی از مسائل سیاسی دو کشور است.

وی افزود: پیش بینی می شود در آینده نزدیک دیداری بین وزرای امور خارجه ایران و عربستان در بغداد برگزار شود و در این دیدار بیانیه سیاسی به امضای وزیران امور خارجه دو کشور رسید و در این زمینه روابط دیپلماتیک دو کشور با بازگشایی سفارت‌های ایران و عربستان سعودی در تهران و ریاض آغاز شد.

انتهای پیام