بغداد بدهی گاز به ایران را پرداخت می کندوزارت برق عراق دیروز (سه شنبه) اعلام کرد که تمام بدهی های گاز ایران را ظرف دو روز پرداخت می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، احمد موسی سخنگوی رسمی وزارت برق عراق روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور گفت که کشورش تمام بدهی های گاز ایران را پرداخت خواهد کرد. سال ۲۰۲۰ در دو روز آینده آنها را کاهش دهید. صادرات گاز ایران مانع از عراق می شود.

وی با قدردانی از تلاش های دولت و پارلمان عراق در این موضوع، دلیل این بدهی را تصویب نشدن بودجه آن سال عنوان کرد.

احمد موسی تاکید کرد که بدهی های گازی عراق به ایران بر دوش دولت های قبلی انباشته شده و توسط دولت فعلی مصادره شده است و دولت با گرفتن وام و پرداخت بدهی های ایران سعی در حل این مشکل داشت.

سخنگوی وزارت برق عراق در پایان از مصطفی الکاظمی نخست وزیر برای نظارت مستقیم بر این پرونده تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان عراق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق اخیرا با اشاره به مشکلات عراق در زمینه برق به دلیل بدهی گاز به ایران و توقف صادرات گاز از ایران به عراق، گفت: این بدهی ها مرتبط است. دولت های قبلی و این. دولت مشتاق است.» برای نجات اموال ایران تلاش کنید. اما این دولت همه منابع مالی را تامین کرد و هرگز در پرداخت آن تاخیر نکرد، اما بدهی عراق به قبل از سال ۲۰۲۰ برمی گردد و در نتیجه صادرات گاز قطع شد.

الکاظمی تاکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران به ما قول داده اند که این مشکل را حل کرده و صادرات گاز را در روزهای آینده از سر بگیریم.

محمدکاظم الصادق، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز اوایل خردادماه با عادل کریم وزیر برق این کشور دیدار کرد. در این دیدار دو طرف در مورد موضوعات مختلفی از جمله آماده سازی میادین گازی، بدهی های گازی و گسترش قراردادهای فنی بین دو کشور گفتگو کردند.

الصادق خطاب به وزیر برق عراق گفت: از ابتدا که به عنوان سفیر شروع به کار کردم، می خواستم با شما ملاقات کنم و در مورد انرژی رایزنی کنم، زیرا مقامات ایران مصمم بودند که ما باید مراقب خدمت به عراق باشیم. و ما باید قرارداد ببندیم.” ما نقاط مشترک بین دو کشور را دنبال کردیم. سفارت ایران در تمامی مسائل انرژی با شما تعامل خواهد داشت.

وزیر برق عراق در نشست خبری در کربلای معلی گفت: با دولت برای پرداخت بدهی های ایران به توافق رسیدیم. من به تهران سفر کردم و با وزیر نفت ایران توافق کردیم که بدهی های ایران را تا پایان ماه جاری پرداخت کنیم.

بر اساس این گزارش، عادل کریم تایید کرد: در سفر اخیر خود به تهران بر سر واردات گاز از ایران به عراق در تابستان به توافق رسیدیم و طرف ایرانی قول داد نیروگاه ها و واحدهای تولید برق را تجهیز کند. بغداد، شهر تهران، از ایران گاز وارد می کند و ما پذیرفتیم که این بدهی ها را بپردازیم، آنها وضعیت عراق را می دانند و ما انتظار داریم که عرضه گاز در تابستان و زمستان خوب باشد.

انتهای پیام