بریتانیا پیشگام در «پایداری فضایی» شد


دولت بریتانیا اخیرا مجموعه اقدامات جدیدی را برای تثبیت فضا و کمک به حذف میلیون ها زباله فضایی که مدار نزدیک زمین را اشغال کرده اند، اعلام کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، با توسعه صنعت هوانوردی، مدار زمین بیش از هر زمان دیگری شلوغ شده است و زباله های فضایی سرگردان تهدیدی برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی جدید هستند. بریتانیا اخیرا برنامه جدید خود را برای مقابله با این مشکل اعلام کرده است. اینها شامل برنامه حذف زباله های فعال است که شامل پرتاب یک فضاپیمای جدید برای جمع آوری و دفع فیزیکی قطعات زباله های فضایی شناور در اطراف زمین است.

این پروژه که ۵ میلیون ین ژاپن از دولت بریتانیا دریافت خواهد کرد، قرار است در سال ۲۰۲۶ راه اندازی شود.

اگرچه این ایده جدیدی نیست و شرکت‌های فضایی خصوصی مانند ClearSpace و Astroscale در حال ساخت فضاپیما برای به دام انداختن زباله‌های فضایی در مدار نزدیک زمین هستند، اما آنها بر جمع‌آوری تکه‌ای از زباله‌های فضایی در یک دوره زمانی تمرکز کرده‌اند. در همین حال بریتانیا می خواهد فضاپیمایی را به فضا پرتاب کند که بتواند دو ماهواره شکست خورده را بگیرد و آنها را به سیاره ما بازگرداند تا در جو زمین بسوزند.

در صورت موفقیت، این فضاپیما، اولین در نوع خود، ثابت می کند که با یک فضاپیما می توان بیش از یک تکه زباله فضایی را دفع کرد. این فضاپیما همچنین می تواند در مدار زمین باقی بماند و با سوخت گیری، دیگر زباله های فضایی را مدیریت کند.

ClearSpace سوئیس، شرکت بریتانیایی ژاپنی Astroscale و شرکت بریتانیایی Surrey Satellite Technology (SSTL) سه شرکتی هستند که برای قرارداد دولتی رقابت می کنند و دو شرکت در ماه جولای برای سهیم شدن بودجه ۵ میلیون دلاری بینگ انتخاب شدند.

در نهایت یک شرکت برای تکمیل این کار تا پایان سال ۲۰۲۳ با قراردادی به ارزش ۶۰ میلیون انتخاب می شود.

مأموریت «حذف زباله‌های فعال» بریتانیا تنها یکی از ابتکاراتی است که به عنوان بخشی از برنامه «RAC برای فضا» بریتانیا روی آن کار می‌شود.

در ژانویه، آژانس فضایی بریتانیا اعلام کرد که ۱.۷ میلیون ین به ۱۳ پروژه جدید برای کمک به ردیابی و جمع آوری زباله های فضایی خطرناک داده است.

این پروژه ها شامل یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی است که می تواند به طور مستقل برای جلوگیری از برخورد با زباله های فضایی کار کند، و بسیاری از فضاپیماهای کوچک دیگر نیز وجود دارند که به زباله های فضایی پرتاب می شوند تا برای نابودی به زمین بازگردند.

جورج فریمن، وزیر علوم بریتانیا نیز در مورد امکان ایجاد فضاپیمایی که می تواند ماهواره ها را برای تعمیر به زمین بازگرداند و دوباره پرتاب شود صحبت کرد.

دولت بریتانیا همچنین می خواهد پایداری ماموریت های فضایی آینده را بهبود بخشد و فریمن به کشورهایی مانند روسیه و چین هشدار جدی داده است که “روزهای ارسال هرچه می خواهند به فضا به پایان رسیده است.” این تنها منجر به افزایش خطرناک زباله های فضایی در مدار، از جمله صدها ماهواره قدیمی می شود.

آقای فریمن با تشریح تعهد این کشور به پاک نگه داشتن مدار زمین به عنوان بخشی از طرح بریتانیا برای پایداری فضایی، گفت: “ما در اوج یک انفجار ماهواره ای عظیم هستیم.”

در اینجا نگاهی داریم به سه شرکتی که برای یک قرارداد جدید برای حذف زباله‌های فضایی توسط دولت رقابت می‌کنند و برخی از فناوری‌های دیگری که بریتانیا برای کمک به پاکسازی مدار نزدیک زمین روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کند.

بریتانیا برای رهبر "ثبات فضایی" تبدیل شدن

فضاپیمای پنجه از ClearSpace

شرکت سوئیسی ClearSpace قصد دارد ۱۰۰ میلیون فضاپیما را در سال ۲۰۲۵ به مدار زمین بفرستد تا مقداری زباله فضایی را به دام بیندازد.

این فضاپیما که به پنجه معروف است دارای چهار بازو است که با استفاده از یک موچین زباله های فضایی را جمع آوری کرده و به مدار زمین می کشد تا به جو زمین بازگردد و تحت یک فرآیند کنترل شده در جو بسوزد.

بازگرداندن زباله های فضایی به اتمسفر این امکان را به آن می دهد که به طور ایمن و به دور از هرگونه حیات تجزیه شود و از برخورد آن با دیگر اجرام در مدار جلوگیری کند.

با این حال، این ماموریت «ماموریت ربات‌های انتحاری» نامیده شده است، زیرا خود فضاپیما همراه با بقایای آن در جو زمین در حال سوختن است.

شرکت انگلیسی Elecnor DEIMOS با ClearSpace برای طراحی سیستم کنترل مدار همکاری کرده است.

اگر Clearspace برنده قرارداد دولتی شود، ممکن است نسخه‌ای از Claw را توسعه دهد که زباله‌های فضایی را بدون از بین بردن آن‌ها از بین می‌برد.

بریتانیا برای رهبر "ثبات فضایی" تبدیل شدن

Astroscale. فضاپیما

Astroscale ژاپن اولین ماهواره جهان را ساخته است که از آهنربا برای جمع آوری زباله های فضایی استفاده می کند.

این فضاپیمای ۲۰۰ کیلوگرمی که ELSA-d نام دارد، سال گذشته با بودجه آژانس فضایی بریتانیا از قزاقستان به فضا پرتاب شد و چندین آزمایش را برای آزمایش توانایی بازیابی زباله ها توسط مکانیزم مغناطیسی انجام داده است.

این فضاپیما ماه گذشته تلاش کرد تا یک قطعه شبیه سازی شده از زباله را در مدار بگیرد و Astroscale اکنون قصد دارد آزمایشی را در اواخر سال ۲۰۲۴ انجام دهد.

بریتانیا برای رهبر "ثبات فضایی" تبدیل شدن

شرکت فناوری ماهواره ساری

این شرکت در حال کار بر روی مطالعه ای به نام “LEOPARD” است. این مطالعه به بررسی تکنیک‌های احتمالی برای به دام انداختن زباله‌های فضایی، از جمله استفاده از بازوی روباتیک یا ابرهای فضایی می‌پردازد.

دانشمندان همچنین استراتژی هایی را برای خروج از مدار و بازگشت به جو ابداع کرده اند، مانند یک پیشرانه متصل به ماهواره، کمربند یا بادبان شکست خورده.

در سال ۲۰۱۸، ماهواره RemoveDEBRIS از ایستگاه فضایی بین المللی به فضا پرتاب شد و اولین نمایش جمع آوری زباله را راه اندازی کرد.

“RemoveDEBRIS” پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت خود در دسامبر سال گذشته در جو زمین سوخت.

بریتانیا برای رهبر "ثبات فضایی" تبدیل شدن

سایر پروژه های پایداری فضایی

از دیگر پروژه های حمایت شده توسط دولت بریتانیا می توان به پروژه چشم بزرگ و سیستم ردیابی ماهواره ای مبتنی بر لیزر اشاره کرد.

The Great Eye که توسط Oxford Dynamics و In-Space Missions ساخته شده است، یک ابزار ابتکاری مبتنی بر هوش مصنوعی فضایی، رصد و ردیابی است که به ماهواره‌های در حال گردش امکان می‌دهد تا تصمیمات مستقل اجتناب از برخورد را اتخاذ کنند. این ماهواره هواپیمای هدف را در فاصله ۱.۵ متری با سرنیزه فلزی با سرعت ۲۰ متر بر ثانیه هدف قرار می دهد.

همچنین کار بر روی یک نانوفضای ۲.۲ پوندی (۱ کیلوگرمی) در حال انجام است که می تواند به عنوان بخشی از پروژه دیگری برای انتقال زباله های فضایی به جو برای پاکسازی در محل دفن زباله رها شود.

در همین حال، Astroscale، Northern Space and Security و Lumi Space در حال تلاش برای کشف چگونگی چرخش یک جسم کنترل نشده مانند یک ماهواره غیرفعال یا زباله های فضایی هستند. این مهم است که هنگام برنامه ریزی کارهای تمیز کردن فضا بدانید.

پروژه دیگری که توسط ODIN Space هدایت می شود، توسعه آشکارسازهای پیشرفته ای است که تکه های مرگبار زباله های فضایی را شناسایی می کند.

سرانجام، پروژه دیگری توسط Lumi Space در حال توسعه یک سیستم لیزری است که از نور به عنوان وسیله ای ساده و در عین حال قدرتمند برای ردیابی ماهواره ها استفاده می کند. این سیستم به نظارت بر زباله های موجود در مدار زمین کمک می کند.

ازدحام مداری ناشی از زباله های فضایی یکی از بزرگترین چالش های پیش روی بخش فضایی است.

در حال حاضر حدود ۳۳۰ میلیون قطعه زباله فضایی وجود دارد که ۳۶۵۰۰ قطعه آن بزرگتر از ۱۰ سانتی متر است. زباله های فضایی شامل ماهواره های قدیمی، پرتابگرهای موشک استفاده شده و حتی ابزارهایی است که فضانوردان به مدار پرتاب می کنند.

زباله‌های فضایی می‌توانند برای صدها سال در مدار باقی بمانند و تهدیدی واقعی برای تعداد فزاینده ماهواره‌های جدیدی که هر ساله به فضا پرتاب می‌شوند را تهدید می‌کند. ماهواره هایی که خدمات حیاتی از جمله ارتباطات و نظارت بر تغییرات آب و هوا را ارائه می دهند.

وزیر علوم بریتانیا همچنین به مایل آنلاین گفت که انتظار دارد ایلان ماسک با بریتانیا برای تثبیت فضا همکاری کند و افزود که نیاز به کار روی این موضوع چیزی نیست که میلیاردر آمریکایی بتواند آن را نادیده بگیرد.

منتقدان ماسک می گویند که گروه ماهواره های Starlink اینترنت فضای زیادی را اشغال کرده است.

علاوه بر برنامه تجدید حیات پاکسازی زباله، مجموعه اقدامات جدید دولت بریتانیا شامل ایجاد پرتاب ماهواره های تجاری و پاداش دادن به شرکت هایی است که تاثیر ماموریت های خود را در مدار زمین کاهش می دهند.

آقای فریمن نیاز به مقررات فضایی بیشتر را با صنعت کشتیرانی در قرن هفدهم و صنعت خودروسازی در قرن بیستم مقایسه کرد.

وی افزود که در حال مذاکره با بازیگران اصلی صنعت فضایی، Virgin Orbit، Inmarsat و Fanop است و همه می خواهند از طرح بریتانیا برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در پایداری فضا حمایت کنند.

انتهای پیام