برنامه های بنیاد مصطفی(ص) برای هم افزایی علمای جهان اسلام و حل چالش هارئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) اهدای جایزه مصطفی(ص)، رویداد گام و مسابقه علمی کنز را در راستای هم افزایی دانشمندان و محققان جهان اسلام دانست و گفت: همچنین طرح «فرصت های پژوهشی» در نظر گرفته شد و بر این اساس معتقدیم اجرای این طرح منجر به چرخش دانشمندان و محققان جوان در کشورهای مختلف می شود و می توانیم از ظرفیت های موجود در کشورهای در حال توسعه برای رفع نیازها بهره ببریم. .

به گزارش ایسنا، یکی از مهم ترین محورهایی که در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده، راهبری اقتصاد دانش بنیان است. مقام معظم رهبری در این راستا ارتقای جایگاه جهانی کشور، افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش و کسب رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه را از اهداف مقاومت برشمردند. اقتصاد.

یکی از مواردی که می تواند به دولت در این زمینه کمک کند، همکاری پژوهشگران با مجامع علمی است و این همان رویه ای است که بنیاد جایزه مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) با جایزه مصطفی (صلی الله علیه و آله) آغاز کرد. علم و فناوری و سپس رویدادهایی مانند مسابقات علمی. KENZ و STEEP در صدد ایجاد هم افزایی بین محققان و پژوهشگران کشورهای اسلامی هستند تا به گفته رئیس کارگروه اجرایی این جایزه، قابلیت هایی در این کشورها وجود داشته باشد که می توان از آنها برای رفع نیازها استفاده کرد.

او معتقد است از طریق کشورهای توسعه یافته می توان به راحتی نیازها را تامین کرد، اما از تداوم برخوردار نیستند.

توسعه همکاری بین علمای جهان اسلام و رویدادهای علمی

دکتر سید علی الامرانی رئیس کمیته اجرایی جایزه مصطفی (ص) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران. وی با اشاره به اقدامات بنیاد جایزه مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در توسعه فعالیت های دانش بنیان در سالی که در کشورهای اسلامی به نام دانش بنیان نامگذاری شده است، حضور علمای توانمند در حل مشکلات و نیازها را یکی از موارد مهم دانست. راه های ارتقای بستر همکاری های دانش بنیان در این زمینه را بیان کرد و گفت: علمای ما در جهان اسلام و در کشورهای مختلف، علمای شایسته ای وجود دارند که اگر این افراد با کشورهای دیگر در ارتباط باشند و فضا را بشناسند، می توانند. مطمئناً در حل نیازها و مشکلات کمک می کند.

وی ادامه داد: قبل از این علما محققینی مانند استاد شکرالله هستند که صاحب آثار مبتنی بر دانش هستند. این افراد بر اساس شناختی که دارند، محصولی تولید کرده اند یا فناوری توسعه داده اند و اکنون به بازار رسیده و وارد رفع نیاز کشورهای اسلامی شده است.

الامرانی خاطرنشان کرد: برای این منظور فعالیت هایی در قالب رویداد «گام» در حوزه فناوری در حال اجراست و در حوزه علمی نیز طرح «فرصت های پژوهشی» در نظر گرفته شده است. این پروژه به چرخش دانشمندان و محققان جوان در کشورهای مختلف منجر خواهد شد.

به گفته وی، این چرخش، هم افزایی اقتصاد دانش بنیان را نه تنها برای ایران، بلکه برای سایر کشورها نیز ایجاد خواهد کرد.

رئیس کارگروه اجرایی مصطفی (صلی الله علیه و آله) در این باره توضیح داد: به عنوان نمونه ای از توانمندی هایی که در کشورهایی مانند ترکیه، هند، پاکستان و سایر کشورهای در حال توسعه اسلامی وجود دارد، می توانند به توسعه سایر کشورها کمک کنند. و همچنین کشور میزبان.

وی تاکید کرد: اگر این نیازها در کشورهای غربی برآورده شود، قطعا ریسک پذیری بیشتری خواهند داشت و تامین نیازها هزینه بیشتری خواهد داشت. بنابراین این دانش در این زمینه موثر خواهد بود.

العمرانی با تاکید بر اینکه این رویکرد را در رویداد “کینز” (مسابقه علمی به کارگیری دانش و اندیشه در جامعه) ادامه دادیم، خاطرنشان کرد: با برگزاری این رویداد، صنایع کشورهای مختلف چالش های خود را به محققان جوان ارائه می دهند تا به شکوفایی استعدادها کمک کنند. در دوره قبل محققینی از کشورهای مختلف بودند که توانستند به مسائل و چالش های صنعت پاسخ دهند.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد علم محور برای رفع نیازها رویکردی است که در مسابقات گنج صورت می گیرد، افزود: اگر دانشمند جوان توانایی راه اندازی کسب و کار را ندارد باید بیشتر روی توسعه علم (با حل مسئله) تمرکز کند. رویکرد) بله، در قالب یک مسابقه علمی که می تواند کنز را به صنعت متصل کند و به صنعت کمک کند تا استعدادهای او را غنی کند.

مدیر عامل جایزه مصطفی (صلی الله علیه و آله) با بیان اینکه ما اصرار نداریم که هر گروه و دانشمندی استارتاپ یا شرکت دانش بنیان تاسیس کند، گفت: اگر دنیا شرکت دانش بنیان داشته باشد، در رویداد “Step” شرکت خواهد کرد. اما اگر شرکتی راه اندازی نکنند، ما این دانشمندان را در قالب گنجینه ای به بخش های صنعتی وصل می کنیم.

وی افزود: این پازلی است که ما آن را با سایر پازل ها تدوین کرده ایم و دولت و کشورهای اسلامی آن را دنبال می کنند.

طرح های بازاریابی برای دستاوردهای علمای جهان اسلام

رئیس کمیته اجرایی جایزه مصطفی رضی الله عنه در پاسخ به این سوال که در حوزه بازاریابی دستاوردهای علمای جهان اسلام چه کارهایی در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: بنیاد مصطفی(ص) به صورت مستقیم خدمات بازاریابی ارائه نمی کند، وی گفت: بنیاد مصطفی(ص) نهادی است که بیشتر به موضوعات علمی کاربردی می پردازد و هر چه به سمت کاربردی و بازاریابی پیش می رویم، برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شده است. با توجه به شبکه ای که در این ده سال ساخته شده است.

عین عمرانی، پارک فناوری پردیس، شبکه تبادل فناوری، بازار ملی فن ایران، COMSTEC (کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی)، ECO و D8 از جمله موسسات شبکه های جایزه مصطفی هستند. ادغام: دارای مأموریت های تجاری و اقتصادی است.

وی تأکید کرد: هنر مؤسسه مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) باید پیوند دادن توانایی ها از علم به ثروت آفرینی باشد، اما قطعاً نمی توان در این زمینه تخصصی کرد، بلکه در قالب رویدادهایی مانند «کنز» که مربوط به صنعت است. . متصل است، می توان اقداماتی انجام داد. زیرا صنایعی که مراکز نوآوری و شتاب خود را دارند، پتانسیل استخدام استعدادهای بیشتر، تولید علم و بازاریابی را دارند، زیرا صنایع خود دارای سرمایه و مشکل ساز هستند.

با این مقام مسئول همراه باشید: در زمینه انتقال فناوری و توسعه بازار، با همکاری کشورهای COMSTEC، ECO، D8 و بازار ملی فن در ایران، در حال ایجاد زمینه هایی برای انتقال فناوری هستیم.

وی با اشاره به اینکه علاقه به حوزه دانش در کشورهای جهان اسلام درجات مختلفی دارد، گفت: در ایران در برخی زمینه ها قوی هستیم، اما کشوری مانند پاکستان در سایر زمینه ها توانمندی هایی دارد که می تواند به ما کمک کند. “

رئیس کمیته اجرایی جایزه مصطفی(ص) خاطرنشان کرد: جوامع مسلمان بزرگی در کشورهایی مانند هند، روسیه و ترکیه وجود دارد و به نظر می رسد در کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای اسلامی فرصت هایی برای طلاب وجود دارد. . و فناوران چه ایرانی و چه کشورهای دیگر بسیار فراتر از آن هستند، اگرچه دسترسی به آنها به دلیل شرایط کشورهای در حال توسعه ممکن است دشوارتر باشد، اما فواید و برکات این گونه همکاری ها با کشورهای اسلامی و در حال توسعه بسیار بیشتر است. از آنچه ما می خواهیم ما باید با کشورهای توسعه یافته ای همکاری کنیم که ورود آنها آسان تر و نگهداری آنها دشوارتر است.

عمرانی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای پیشرو در عرصه علم و فناوری در بین کشورهای اسلامی است، ادامه داد: در بین ۵۷ کشور اسلامی فرصت های زیادی وجود دارد.

جزئیات اجرای طرح فرصت مطالعاتی

الامرانی با اشاره به دوره فرصت گفت: تاکنون یک دوره محدود برگزار کرده ایم و هدف بیشتر آزمایش این طرح بوده است.

وی با بیان اینکه در این دوره حدود ۸۰۰ رزومه و درخواست از تمامی کشورهای اسلامی دریافت کردیم، خاطرنشان کرد: در دوره جدید با همکاری COMTEC، دانشگاه های کشورهای اسلامی و برخی مراکز فناوری و با همکاری وزارت علوم. . احتمال دارد رویدادهای گسترده تری در این زمینه رخ دهد

عمرانی از آمادگی برخی کشورها برای اجرای طرح فرصت پژوهشی خبر داد و گفت: با رایزنی هایی که داشتیم از کشورهای ترکیه، اندونزی، مالزی، پاکستان و ایران درخواست هایی برای پذیرش میزبانی ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: شرایط میزبانی تکمیل شده و بر این اساس کشور میزبان بخشی از هزینه ها را متقبل می شود.

رئیس تیم اجرایی جایزه مصطفی (صلی الله علیه و آله) افزود: فراخوان فرصت مطالعاتی منتشر شده است و در حال ارزیابی درخواست ها هستیم ضمن اینکه درخواست های جدید ارسال شده و نتایج نهایی اعلام می شود. همانطور که آنها اتفاق می افتد. تکمیل شده است.

انتهای پیام