با مکمل های مناسب از پوست خود در برابر آفتاب تابستانی محافظت کنید

تابستان نزدیک می شود… از قبل برنامه ریزی کنید

اشعه ماوراء بنفش (UV) روی پوست محافظت نشده می تواند باعث سوختگی درجه اول و دوم پوست شود که معمولاً به آن آفتاب سوختگی می گویند. آسیب طولانی مدت از قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند شامل پیری زودرس و حتی سرطان پوست باشد. استفاده از ضد آفتاب های موجود در بازار با SPF 15 یا بالاتر محافظت موثری است. با این حال، انواع داروهای طبیعی ممکن است حتی از روغن های حاوی مواد شیمیایی مفیدتر باشند.

مکمل های غذایی محافظ

تحقیقات مزایای آنتی اکسیدان ها را برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آسیب ناشی از اشعه UV شناسایی کرده است. آسیب زمانی شروع می شود که اشعه ماوراء بنفش تولید رادیکال های آزاد و پراکسیدازهای لیپیدی را در پوست تحریک می کند. آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E و ویتامین C این ذرات را خنثی می کنند و آسیب سلولی را کاهش می دهند. این مواد مغذی رایج برای پیشگیری از آفتاب سوختگی نیز موثر هستند.

در یک مطالعه در دانشگاه مونیخ، به ۱۰ نفر روزانه ویتامین C (2000 میلی گرم) و ویتامین E (1000 IU) یا دارونما داده شد. واکنش آفتاب سوختگی قبل و بعد از ۸ روز مصرف مکمل با اندازه گیری حداقل دوز اریتم (قرمزی) یا MED تعیین شد. این مقدار اشعه ماوراء بنفش است که برای ایجاد رنگ صورتی یکنواخت روی پوست در معرض نیاز است.

نتایج نشان داد که افراد مصرف کننده ویتامین ها به ۲۰ درصد بیشتر اشعه ماوراء بنفش برای تجربه همان سطح واکنش در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند (۱) نیاز داشتند. نتیجه مشابهی از یک مطالعه جداگانه در دانشگاه فرانکفورت به دست آمد که به این نتیجه رسید که ویتامین C و ویتامین E به طور هم افزایی برای سرکوب واکنش آفتاب سوختگی عمل می کنند.

مکمل دیگری، بتاکاروتن، برای اثرات محافظت کننده در برابر آفتاب مورد مطالعه قرار گرفته است. داده های منتشر شده از مطالعه در دانشگاه آریزونا نشان می دهد که مکمل با کاروتنوئیدهای طبیعی ۹۰ میلی گرم در روز به مدت ۲۴ هفته محافظت متوسطی را از اریتم ناشی از UVA و UVB ارائه می دهد.(۳).

مصرف روزانه این سه مکمل به مدت یک هفته قبل از رفتن به تعطیلات ساحلی، یا مصرف آنها در طول تابستان، می تواند راهی فوق العاده و ایمن برای محافظت از خود در برابر آفتاب سوختگی باشد.

درمان های موضعی شفابخش

ثابت شده است که درمان های موضعی طبیعی برای آفتاب سوختگی مفید هستند. مطالعه ای در دانشگاه وسترن انتاریو نشان داد که استفاده از کرم ویتامین E 5 درصد بلافاصله بعد از آفتاب سوختگی به طور قابل توجهی نکروز کراتینوسیت های پوست را کاهش می دهد که معمولاً به عنوان لایه برداری شناخته می شود. این اثر مثبت حتی زمانی که کاربرد تا ۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آن به تعویق افتاد نیز مشاهده شد.

گزارش شده است که انواع گیاهان دارای اثرات تسکین دهنده هستند. استفاده از روغن خولان دریایی (hippophae rhamnoides) 3 تا ۴ بار در روز هم به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی و هم به عنوان یک درمان آفتاب سوختگی مفید بوده است. روغن خولان دریایی یک محصول طبیعی است که حاوی ویتامین C، اسید مالیک، فلاوانیودها، کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب ضروری است. این ترکیبات از سلول ها در برابر آسیب پراکسیداسیون لیپیدی محافظت می کنند. (۵) جالب توجه است که کنسانتره روغن برای درمان سوختگی ناشی از پرتودرمانی و بر روی زخم بستر استفاده شده است. خولان دریایی سرعت تشکیل پوست جدید و تسریع تشکیل بافت دانه در زخم ها را افزایش می دهد. تهیه نیمه جامد جوانه های خشک صنوبر ۲۰ تا ۳۰ درصد.

مراقب حساسیت های گیاهی به نور باشید

مصرف کنندگان باید از عوارض بالقوه ای مانند حساسیت به نور، مرتبط با محصولات طبیعی و دارویی که تنها در معرض نور خورشید قرار می گیرند، آگاه باشند. خارمرغ سنت جانز (hypericum perforatum) در صورت مصرف خوراکی ۱۸۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۱۵ روز می تواند باعث ایجاد حساسیت به نور شود (۹) و می تواند با دوز ۰.۵ میلی گرم بر کیلوگرم در روز باعث ایجاد سمیت نوری شود، البته این دوز نسبتاً زیاد است (۱۰). حساسیت به نور از مصرف موضعی و زیاد گیاهانی که از گیاهان متعلق به خانواده Apiaceae منشاء می‌گیرند مشاهده شده است. (۱۱) فهرست گسترده ادویه‌ها و سبزیجات رایج از آن خانواده گیاهی شامل جعفری، هویج وحشی، ازگیل، بادیان، گشنیز است. رازیانه، علف هرز اسقف، ریشه گلپر، ریشه پیمپینلا، گوتا کولا و دونگ کوای. جالب توجه است که خوردن انجیر معمولی (Ficus carica) نیز ممکن است باعث فتودماتیت در افراد حساس به آفتاب شود.

نکته پایانی

عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می تواند باعث مشکلات سلامتی قابل توجهی شود. تابش آفتاب روی پوست، ۷-دهیدروکلسترول را به پیش ویتامین D تبدیل می کند، که توسط کلیه ها به ۱.۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D، شکل فعال ویتامین، پردازش می شود. یک مقاله ژورنال پزشکی نیوانگلند گزارش می دهد که تقریباً یک سوم مردان و نیمی از زنان بالای ۶۰ سال دچار کمبود ویتامین D هستند، ماده مغذی ضروری برای حفظ سلامت استخوان ها. بدون کرم ضد آفتاب، سه بار در هفته، به بدن اجازه می دهد تا ویتامین D بسیار مورد نیاز را تولید کند.

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است، بیان می‌کند که مصرف ویتامین D بسیار بیشتر از آنچه قبلاً ناایمن تلقی می‌شد سمی نیست. جان، نویسنده اصلی این مطالعه، می‌گوید: «این ارزیابی خطر برای نشان دادن اینکه شواهد جدیدتر از این نتیجه‌گیری حمایت می‌کند که ویتامین D بسیار ایمن‌تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد، مورد نیاز بود، به ویژه به دلیل تمام تحقیقات نوظهور که نشان می‌دهد برای ویتامین D در سطوح بالاتری نسبت به مصرف‌کنندگان سنتی مفید است.» هاتکاک به NutraIngredients.com گفت. در واقع، شورای دانشمندان مسئول تغذیه بیان می کند که می توان این میزان را تا ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی (۲۵۰ میکروگرم در روز) افزایش داد. (۱۴)

استفاده از عقل سلیم در قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آگاهی از داروهای گیاهی بالقوه فوتوتوکسیک باعث ارتقای سلامت پوست شما می شود و تفریح ​​تابستانی را به یک تجربه لذت بخش به جای تجربه ای پرحادثه تبدیل می کند.

_____________________________________

(۱) Eberlein-Konig B، Placzek M، Pryzbilla. اثر محافظتی ترکیبی اسید اسکوربیک سیستمیک (ویتامین C) و d-alpha-tocoperhol (ویتامین E) در برابر آفتاب سوختگی. J Am Acad. درماتول. ژانویه ۱۹۹۸؛ ۳۸ (۱): ۴۵-۸.

(۲) Fuchs J، Kern H. مدولاسیون التهاب ساق پا ناشی از نور UV توسط d-alpha-tocoperhol و L-ascorbic acid: یک مطالعه بالینی با استفاده از تابش شبیه سازی شده خورشیدی. رادیک آزاد بیول مد. ۱۹۹۸ دسامبر: ۲۵ (۹): ۱۰۰۶-۱۲.

(۳) لی جی; جیانگ اس; لوین N; واتسون آر آر. مکمل کاروتنوئید باعث کاهش اریتم در پوست انسان پس از قرار گرفتن در معرض تابش خورشیدی شبیه سازی شده می شود. Proc Soc Exp Biol Med 2000 Feb;223(2):170-4.

(۴) Trevithick, JR; و همکاران کاهش آسیب آفتاب سوختگی به پوست با استفاده موضعی از استات ویتامین E به دنبال قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش B: اثر تأخیر در استفاده یا کاهش غلظت استات ویتامین E. Scanning Microsc 1993 Dec;7(4):1269-81.

(۵) وانگ یی، لو ای، لیو ایکس و غیره. al. اثر محافظتی Hippophae rhamnoides L. بر سلول های عضله صاف کشت شده سرم هیپرلیپیدمیک در شرایط آزمایشگاهی [article in Chinese]. Chung Kuo Chung Yao Tsa chih 1992; 17 (10): 601، ۶۲۴-۲۶، پشت جلد.

(۶) گرونوالد جی و همکاران. PDR برای داروهای گیاهی. نسخه ۱. Montvale, NJ: Medical Economics Company, Inc., 1998.

(۷) Leung AY، Foster S. دایره المعارف ترکیبات طبیعی رایج مورد استفاده در غذا، دارو و لوازم آرایشی. ویرایش ۲. نیویورک، نیویورک: جان وایلی و پسران، ۱۹۹۶.

(۸) همان.

(۹) آپتون آر، ویرایش. مخمر سنت جان، Hypercium perforatum: کنترل کیفیت، تک نگاری تحلیلی و درمانی. سانتا کروز، کالیفرنیا: فارماکوپه گیاهی آمریکایی. ۱۹۹۷؛ ۱-۳۲.

(۱۰) Gulick RM، McAuliffe V، Holden-wiltse J، و همکاران. مطالعات فاز اول هیپریسین، ترکیب فعال موجود در خار مریم، به عنوان یک عامل ضد رتروویروسی در بزرگسالان آلوده به HIV. AIDS Clinical Trials Group Protocols 150 and 258. Ann Int Med 1999;130(6): 510-4.

(۱۱) بلومنتال ام و همکاران. مجموعه کامل مونوگراف های کمیسیون E آلمان: راهنمای درمانی برای داروهای گیاهی. ترانس. اس. کلاین. بوستون، MA: شورای گیاه شناسی آمریکا، ۱۹۹۸.

(۱۲) برینکر اف. موارد منع مصرف و تداخلات دارویی. ویرایش دوم سندی، OR: انتشارات پزشکی التقاطی، ۱۹۹۸.

(۱۳) اوتیگر، RD. NEJM, 1998: ج۳۳۸ (۱۲): ۸۲۸-سرمقاله.

(۱۴) JN Hathcock، A. Shao، R. Vieth، R. Heaney. ارزیابی خطر برای ویتامین D” مجله آمریکایی تغذیه بالینی. ژانویه ۲۰۰۷، جلد ۸۵، صفحات ۶-۱۸.

سریعترین رژیم لاغری