با خودآزمایی خطر ابتلا به ملانوما را کاهش دهید

در طول ۳۰ سال گذشته، تعداد موارد جدید ملانوم هر سال ۲.۷ درصد افزایش یافته است. این یکی از شایع ترین انواع سرطان و کشنده ترین سرطان پوست است. اما اگر زود تشخیص داده شود قابل درمان است. خودآزمایی یکی از روش های اصلی پیشگیری و تشخیص زودهنگام است. نحوه انجام چنین امتحاناتی را بیابید.

دنبال چه چیزی میگردی

توده های بدخیم شبیه خال های خوش خیم هستند. به همین دلیل است که آنها ممکن است برای مدت طولانی ناشناخته بمانند. با این حال، اگر می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید، می‌توانید با خودآزمایی ملانوم، رشدهای مشکوک را به محض ظاهر شدن تشخیص دهید.

توده های بدخیم معمولا نامتقارن هستند. دو نیمه متفاوت است. خال های مشکوک دارای حاشیه های نامنظم و دو یا چند رنگ هستند که می تواند از صورتی کم رنگ تا سیاه بسیار تیره متغیر باشد. این خال ها معمولاً بزرگتر از ۶ میلی متر قطر دارند. آنها ممکن است یک یا چند خال کوچکتر در اطراف خود داشته باشند. اینها اغلب به عنوان ماهواره شناخته می شوند.

نحوه تهیه

اکنون که می دانید در حین خودآزمایی ملانوما به دنبال چه چیزی باشید، به ابزارهای مناسب برای انجام آن نیاز دارید. شما به یک آینه بزرگتر و یک آینه کوچک دو نیاز دارید. از آنجایی که قطر مداد پاک کن استاندارد ۶ میلی متر است، باید به جای خط کش از یکی برای اندازه گیری اندازه خال های خود استفاده کنید. برای معاینه سر به شانه و سشوار نیاز دارید. با این حال، اگر یک فرد نزدیک را مجبور به انجام آن کنید، همه چیز بسیار آسان تر خواهد شد.

امتحان کامل

باید بدن خود را از سر تا پا بررسی کنید. از آنجایی که سر سخت ترین قسمت بدن برای معاینه است، باید از پاهای خود شروع کنید. به کف پا و بین انگشتان پا نیز نگاه کنید. ناخن های پا را به دقت بررسی کنید تا از نظر وجود لکه های تیره در زیر آن ها وجود داشته باشد.

از آینه کوچک برای بررسی پشت پاهای خود استفاده کنید. قسمت های داخلی ران های خود را نیز بررسی کنید. برای معاینه ناحیه تناسلی خود نیز به آینه کوچک نیاز دارید. از آینه بزرگ و کوچک برای بررسی کمر، گردن و باسن خود استفاده کنید. زیر بغل را با دقت نگاه کنید. باز هم، آینه کوچک ابزاری است که می تواند به شما کمک کند.

شما باید روی آینه بزرگ بنشینید و از سشوار و شانه استفاده کنید تا پوست سرتان به وضوح دیده شود. وقتی سر خود را معاینه می کنید، باید به خط مو، اطراف گوش ها و خود گوش ها دقت کنید. با استفاده از آینه کوچک به داخل بینی و داخل دهان خود نگاه کنید.

در نهایت، شما باید هر گونه خال مشکوک را بلافاصله پس از خودآزمایی ملانوما گزارش دهید.

سریعترین رژیم لاغری