با این وضعیت تا ۱۰ سال دیگر واردکننده نفت و گاز خواهیم شددر جلسه کارگروه انرژی و بهسازی محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصرف انرژی به ویژه صنایع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، فجیه الله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه کارگروه انرژی و بهسازی محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: یک صنعت استراتژیک علیرغم وجود یک صنعت راهبردی است. اختصاص ۱۰ درصد به عنوان حداکثر مصرف انرژی در کشور، اما در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز و در نتیجه تولید کم.

وی افزود: در حال حاضر صنعت فولاد بیش از ۴۰ میلیون تن در سال ظرفیت تولید دارد و برنامه ریزی برای توسعه ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴ به اتمام می رسد، اما به دلیل کمبود انرژی، تولید سالیانه بیشتر نخواهد شد. حدود ۳۰ میلیون تن.» این در حالی است که صنعت فولاد تولید و اشتغال و صادرات خوبی دارد و در شرایط تحریم درآمد ارزی قابل توجهی را وارد کشور کرد.

ساخت ۲۴ نیروگاه با ظرفیت ۱۱۰۰۰ مگاوات

الجعفری آمادگی خود را برای توافق با نمایندگان وزارت نیرو و نفت برای اجرای طرح های کاهش مصرف برق خانگی و صنعتی (با استفاده از فناوری های جدید) اعلام کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که قبل از زمستان برنامه داشته باشیم. بیایید فرآیندی را در این زمینه شروع کنیم و آن را به پایان برسانیم. انتظار داریم وزارتخانه های مربوطه اطمینان حاصل کنند که هزینه ها، گاز و برق صنعت کاهش یافته و برق و گاز این واحدها قطع نشود. این امر علاوه بر کاهش تولید، کاهش صادرات و گران شدن ارز است که آسیب شدیدی به کوره ها وارد کرده است.

وی با بیان اینکه ایمیدرو با مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی طرح احداث نیروگاهی با ظرفیت ۱۱ هزار مگاوات را از مهر ماه ۱۴۰۰ اجرا کرد، گفت: بر اساس تفاهم نامه ۲۴ نیروگاه با سرمایه گذاری حدود ۷ میلیارد دلار بیش از سه سال ساخته شد و تابستان امسال با سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون واحدی وارد اولین نیروگاه A 380 مگاواتی می شود.

ایران بدترین شاخص تراکم انرژی را در جهان دارد

کاظم الکشفی – دبیر کارگروه انرژی و بهبود محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در تکمیل این نشست با بیان اینکه ایران بدترین شاخص شدت انرژی در جهان است، گفت: ارز زیان می کنیم، واردات می کنیم. گاز و نفت. در سال ۷۷ معادل ۵۴۰ هزار بشکه نفت مصرف کردیم که در سال ۱۳۹۷ به ۶.۵ میلیون بشکه رسید. این مصرف در سال ۱۴۱۲ به ۱۲ میلیون بشکه و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ میلیون بشکه خواهد رسید.

وی افزود: علیرغم اینکه قوانین خوبی در زمینه بهبود مصرف انرژی تدوین شده اما به درستی اجرا نشده است. برای بهبود رفتار مصرف انرژی، نیازمند اجرای مقرراتی هستیم تا بتوانیم این مقررات را با همکاری سازمان‌های پرمصرف توسعه دهیم.

مصرف برق و گاز برای آهن متبرک چقدر است؟

عباس اکبری محمدی – معاون اشتغال فولاد مبارکه – با اشاره به سهم مصرف برق در کشور گفت: از کل برق مصرفی کشور، سهم بخش داخلی ۳۲.۹ درصد، صنعت ۳۰.۳ درصد، عمومی ۱۷.۵ است. درصد، کشاورزی ۱۴.۷ درصد، صادرات ۲.۳ درصد، مجتمع فولاد مبارکه ۲.۳ درصد. کل مصرف گاز طبیعی در صنعت فولاد ۴ تا ۶ درصد است. سهم صنایع داخلی، تجاری و غیر اصلی ۳۴ درصد، نیروگاه ها ۳/۲۸ درصد، صنایع عمده ۱۶ درصد، صادرات ۸/۵ درصد، تزریق گاز سبک در میادین نفتی ۱/۵ درصد، تلفات انتقال و توزیع ۲/۴ درصد، حمل و نقل ۲/۳ درصد، داخلی عملیاتی) مصرف ۱.۸ درصد، کشاورزی ۱.۱ درصد و فولاد مبارکه نیم درصد.

انتهای پیام