بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند


ایسنا/ باوشار نماینده راهنمایان دینی در استان امام جمعه بوشهر گفت: بانیان مساجد این استان سبکی در مدح و نوحه سرایی تاریخی خود دارند.

آیت الله غلامعلی صافی بوشهری صبح امروز دوشنبه با احیای مکان تاریخی مساجد بوشهر در میراث عاشورایی، اظهار داشت: در چهار محله دهدشتی، الشنبدی، بهبهانی و شیخ سعدون علما و شخصیت های مهمی حضور داشتند. که نقش مهمی داشت نقش او در تبیین اسلام واقعی و گسترش آن در قالب فرهنگ مکتب امام حسین علیه السلام.

وی تصریح کرد: بوشهری ها از گذشته های دور عشق و علاقه زیادی به فرهنگ اهل بیت علیهم السلام از جمله عاشورای حسینی، ماه محرم و صفرالحیات و آل الحسین داشتند. -حیات. در ۴ مکان تاریخی در بوشیر تعیین شده است.

نماینده فقیه در استان بوشهر با تایید اینکه جهان آینده به نام امام حسین (علیه السلام) برپا می شود، خاطرنشان کرد: فرهنگ عاشورا تاریخ زنده و احیاکننده ای است تا اسلام واقعی را برای همیشه زنده نگه دارد.

صفی بوشهری تصریح کرد: امروز سران صهیونیسم که به دنبال ظلم و جنایات هولناک تاریخی هستند مدافع دین یهود شده اند و دین مسیحیت نیز دچار خرافات فکری و اعتقادی شده است و به همین دلیل امروز دین یهود مسیح و حتی اسلام فرقه های زیادی شده اند.

بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند

وی بیان کرد: ثروت استان بوشهر تنها صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیست، بلکه سرمایه واقعی جغرافیا سرمایه انسانی آن است و از جمله بزرگانی چون علامه بلدی و فرزندانش شیخ حسن الاصفور و مجتهد هستند. الاهرمی. و نوحه سرایان و نوحه خانانی از جمله نخدا عباس، شریفیان، خرمی پور، جهانبخش کردی زاده و دشتی.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشیر نیز در این مراسم با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی، مذهبی و علمی مساجد تاریخی نساجی این منطقه از ارزش بالایی برخوردار است، گفت: تجلیل از جایگاه مساجد تاریخی نساجی در بوشیر. با هدف معرفی، احیاء و احیای میراث ناملموس، عاشورایی های ثبت شده در فهرست آثار ملی، همراه با مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی.

اسماعیل سجامنش تاکید کرد: بدون شک فعالیت های فرهنگی، مذهبی و علمی مساجد، بافت تاریخی روح و روان این منطقه است و تلاش می کنیم ارزش های حسینی را در مسیر خدمت رسانی ادامه دهیم. با احیای این جشن ها و معرفی آنها. .

در خاتمه این سالگرد آیت الله صافی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به عنوان شخصیت فرهنگی، مذهبی، علمی و عاشورایی راه اهل بیت علیهم السلام بر او.

چاوش خوانی، سنگ و دمام، پامنبری، تعزیه خوانی و والهان از جمله مراسم آیینی شاخصی بود که هنرمندان بوشهری و زکریا در این یادواره برگزار کردند.

این مراسم با هدف معرفی و احیای میراث ناملموس عاشورا ثبت شده در فهرست آثار ملی و همچنین مرمت و ساماندهی آثار تاریخی به صورت زنده از صدا و سیمای مرکز استان پوشش داده شد و به صورت زنده پخش شد. .

بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند

بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند

بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند

بانیان مساجد بوشهر سبک خاص خود را دارند

انتهای پیام