بازمانده های ایران از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر


کارلوس کی روش در انتخابی جنجالی ۲۵ بازیکن را به جام جهانی برد و فرصت حضور در جام جهانی را از بازیکن ایرانی گرفت و در این بین بازیکنان نسبتا سرشناس و آماده ای از لیست کی روش کنار گذاشته شدند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران با ۲۵ بازیکن راهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شد و با توجه به انتخاب یک بازیکن کمتر از حد نصاب تعیین شده از سوی فیفا، سوالات زیادی برای مخاطبان ایجاد شد. هنوز مشخص نیست که چرا کارلوس کی روش در جام جهانی بازیکنی کمتر از سایر تیم های ملی انتخاب کرد!

اگرچه همه بازیکنان شانس حضور در جام جهانی را ندارند، اما تیم های ملی همیشه از تمام ظرفیت خود برای انتخاب بازیکنان استفاده می کنند. وقتی می دانیم در جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ که تیم ها می توانستند ۲۳ بازیکن را انتخاب کنند، عجیب تر می شود، کی روش ۲۳ بازیکن اصلی و یک بازیکن ذخیره را با خود به جام جهانی برد.

علاوه بر این، انتخاب چهار دروازه بان برای جام جهانی بر خلاف تمامی تیم های ملی حاضر در این مسابقات به جز سوئیس و تونس، سوالاتی را برای فوتبالدوستان ایجاد کرد.

همچنین با مصدومیت امید ابراهیمی به عنوان یکی از بازیکنان تیم ملی که احتمال می رفت در صورت آمادگی در جام جهانی حضور داشته باشد، گمان می رفت یک هافبک دفاعی به جای او قطعی شود.

علاوه بر این مسائل، کی روش طی چند روز گذشته با حضور مستمر در تمرینات تیم ملی، چند بازیکن را هم محروم کرد و در نهایت تیم ملی با یک بازیکن کمتر راهی جام جهانی شد.

در اردوهای اخیر بازیکنانی چون نورکان، سرلک، فلاح، اخباری، محبی، حردانی، مهدی پور، سهرابیان و خدابندلو در تمرین حضور داشتند و اعتقاد بر این بود که مربی نیم نگاهی به عملکرد دارد. از لژیون هایی مثل حسین زاده، زاهدی و علیبور.

در این گزارش به بررسی عملکرد تعدادی از بازیکنان شاغل در ایران و خارج از کشور که فرصت حضور در جام جهانی را پیدا کردند، پرداختیم.

کانون توجه امید

نورافکن در دوران تمرین اسکوچیچ در تیم ملی ایران به یکی از ارکان اصلی تیم ملی تبدیل شد و حتی به دلیل اعتماد بالای اسکوچیچ به این بازیکن در پست دفاع میانی بازی کرد اما با شروع فصل جدید فوتبال ایران برای اولین بار در سپاهان جای او را گرفت، مدتی را تلف کرد و در نهایت ۲۱ دقیقه مقابل اروگوئه بازی کرد و مقابل سنگال بازی نکرد. در نهایت نوراکین که تا آخرین روزهای اردوی تیم ملی در تهران بود جام جهانی را از دست داد. نوراکین ۸ بازی از ۱۰ بازی ایران در مقدماتی جام جهانی را انجام داده بود و یک بازی را به دلیل محرومیت از دست داد.

تولد سارلاک

یکی از سوال برانگیزترین گزینه ها کنار گذاشتن حجاب بود. دراگان اسکوچیچ در مسابقات مقدماتی جام جهانی با سارلاک بازی کرد و همیشه یکی از بازیکنان دعوت شده به تیم ملی بود. سارلاک در دوران مربیگری کارلوس کی روش نیز به عضویت تیم ملی درآمد و تا هفته گذشته در تمرینات تیم ملی حضور داشت. سرلیک با مصدومیت امید ابراهیمی قطعا می توانست به جام جهانی برود اما کی روش سرلیک را کنار گذاشت.

محمد محبی

وینگر جوان استقلال برای حضور در ترکیب تیم ملی در جام جهانی از پرتغال به ایران بازگشت و عملکرد خوبی در بین وینگرها در لیگ برتر انگلیس داشت و موفق شد در ۱۱ بازی ۴ گل برای استقلال به ثمر برساند. محبی در اردوهای ارزیابی هم حضور داشت اما کی روش در مرحله چهارم تدارکاتی او را از دست داد تا محبی که در دوران ویلموتس برای مدتی به تیم ملی دعوت شده بود و یکی از مهره های کلیدی بود جام جهانی را از دست بدهد. . محبی در دوران مربیگری اسکوچیچ هرگز به تیم ملی دعوت نشد.

سامان فلاح

جوان ترین مدافع اردوهای تیم ملی در آخرین لحظات از تیم ملی جدا شد. کی روش حدود پنج هفته این بازیکن را زیر نظر داشت و یکی از بازیکنان ثابت اردوی تیم ملی بود و در صورت حضور در جام جهانی به جوان ترین فوتبالیست ایرانی این رقابت ها تبدیل خواهد شد. در نهایت کی روش روی نام او خط قرمز کشید.

اخبار محمدرضا

دروازه بان باسابقه تراکتورسازی تا آخرین روزهای اردوی تیم ملی با بیرانوند، حسینی و ناظم رقابت می کرد و در نهایت مانند سال ۲۰۱۸ در آخرین لحظات جام جهانی را از دست داد تا از حضور در این رقابت ها پشیمان شود. در قلبش بماند

امیرحسین حسین زاده

وینگر جوان شارلوا بلژیک خیلی دیر به این تیم پیوست و اخیراً نسبت به هم تیمی ملی خود علی قلی زاده بازی کرد اما به دلیل شناخت کمی که کی روش از این بازیکن داشت، در نهایت حسین زاده جام جهانی را از دست داد. حسین زاده در تمرین اسکوچیچ به تیم ملی پیوست و دقایقی در دیدار مقابل کره جنوبی، لبنان و الجزایر به میدان رفت.

مهدی قیدی

تکنیکی ترین فوتبالیست ایران دو سال پیش ستاره بی چون و چرای لیگ برتر ایران بود اما بازگشت او به استقلال باعث افت این بازیکن شده است. اما کی روش در بدو ورود به ایران او را به تیم ملی دعوت کرد و حتی با دیدن سبک این بازیکن او را مسی کوچولو خطاب کرد اما او را دوباره به تیم ملی دعوت نکرد. در نهایت کایدی جام جهانی ۲۰۲۲ را در نتیجه انتخاب های اشتباه از دست داد.

بازمانده های ایران از جام جهانی 2022 قطر

مهدی مهدی پور

هافبک استقلال در هفته های گذشته مورد توجه کی روش قرار گرفته است. او مدتی تمرین می کرد اما به دلیل تعداد زیاد هافبک ها از تیم ملی کنار رفت. او ممکن است سن مناسبی برای حضور در این مسابقات در سال ۲۰۲۶ نداشته باشد.

صالح حردانی

دفاع راست جوان استقلال از کی روش بیش از حد ناراضی است، باید از سابینتو ناراحت باشد چرا که سرمربی پرتغالی استقلال از ابتدای فصل او را آماده کرده است و حردانی هم با توجه به بازگشت رامین رضاییان به ملی پوشان. تیم و تیم ملی حضور صادق محرمی در اندیشه های کوروش جایی ندارد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر و در بین کاربران شبکه های اجتماعی و ورزشکاران، امید نورفکین و میلاد سرلیک بیشترین شانس را برای حضور در تیم ملی داشتند اما در نهایت با توجه به انتخاب چهار دروازه بان و همچنین دعوت شدن . از یک بازیکن کمتر، هر دو بازیکن جام جهان را باخته اند.

انتهای نامه