ایجاد فرصت های روسیه برای گردشگری در ایران


گردشگری روسیه به دلیل ممنوعیت پروازهای بین المللی در زمان جنگ با اوکراین ضربه سختی خورده است و سفر روس ها به خارج از کشور به آسیا و خاورمیانه منتقل شده و فرصتی را برای صنعت گردشگری ایران ایجاد کرده است.

طبق آمار این شرکت مسافرتی، سفر روس‌ها به خارج از کشور که قبلاً به شدت تحت تأثیر محدودیت‌های کرونا قرار داشتند، اکنون به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین کاهش بیشتری یافته است. سفرهای خارجی روس‌ها اکنون محدود به ثروتمندان است که مجبور به بازگشت به آسیا و خاورمیانه شدند. ایران نیز از این فرصت استفاده کرد و تورهای مقدماتی را برای ۱۵ شرکت و آژانس گردشگری روسیه برگزار کرد.

در اواسط قرن پانزدهم میلادی، پس از از سرگیری روادید توریستی، ایران تور معرفی دیگری را برای عوامل روس ترتیب داد. این تورهای اولیه با هدف معرفی توانمندی های گردشگری ایران پس از امضای طرح اجرایی تفاهم نامه «لغو روادید جمعی توریستی» بین ایران و روسیه انجام می شود. این توافقنامه به شهروندان دو کشور اجازه می دهد تا به صورت گروهی بدون ویزا به یکدیگر سفر کنند، توافقی که تا سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد اما هنوز اجرایی نشده است.

در حال حاضر دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اعلام کرده است که برای ۱۵ نفر از فعالان گردشگری از جمله تورگردانان و مدیران آژانس های مسافرتی روسیه، اولین برنامه معرفی ایرانیان برای روس ها در سال ۱۴۰۱، یک تور جهت یابی دیگر راه اندازی کرده است. این گروه به استان ها سفر می کند. تهران، اصفهان و شیراز تا شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱.

بر اساس برنامه دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی، این گروه از مجریان تور روسیه ضمن بازدید از جاذبه های گردشگری، تاریخی و تفریحی این کشور، به انتخاب تورهای تخصصی به منظور تسهیل روابط گردشگری دو کشور می پردازند. کشورها.

ایجاد فرصت های روسیه برای گردشگری در ایران

روسیه یکی از شش بازار هدف گردشگری ایران است. مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی پیش از این گفته بود: پس از تغییراتی که شیوع کووید ۱۹ در ذائقه سفر ایجاد کرد، تمرکز ایران بر جذب گردشگران خارجی به شش کشور چین، روسیه، عراق است. آذربایجان، عمان و ترکیه.” می خواهد اعتماد خارجی ها را به «مقصد امن ایران» بازگرداند.

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی گفت: گردشگران روسی علاقه زیادی به سفر به مقاصد ناشناخته از جمله ایران دارند، فقط باید اطلاعات خوبی در روسیه کسب کنیم.

او سال گذشته پس از یک تور اولیه از گروهی از مشتریان روسی در ایران گفت: «تحقیقات بازار نشان داده است که روس‌ها به سفرهای ماجراجویانه و مقاصد اکوتوریسمی کمتر شناخته شده علاقه دارند.» این گفته تعدادی از عوامل آژانس های روسی که اخیرا با حمایت یک شرکت هواپیمایی ایرانی به کشورمان سفر کرده اند نیز تایید شده است. به گفته مقامات گردشگری روسیه، بازخورد گردشگران روسی که به ایران سفر کرده اند بسیار مثبت بوده و بازتاب آن به ویژه در شبکه های اجتماعی، اشتیاق و علاقه زیادی را برانگیخته است.

اما چندی پیش به نقل از سفیر روسیه در ایران، اظهاراتی درباره دلایل سفر نکردن روس‌ها به ایران منتشر شد که «من بارها به صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو موضوع اصلی مانع از ورود اتباع روسیه و نه تنها گردشگران به ایران می‌شود. یکی از آنها موضوع مقررات پوشش زنان است که امروزه حجاب در همه جا حتی در گرما واجب است و دیگری ممنوعیت مشروبات الکلی است.» پس از آن رسول موسوی معاون وزیر امور خارجه در صفحه توئیتر خود به این اظهارات پاسخ داد. ، نوشت: «مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران عزیزمان حج، فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن و مزیت های آن منحصر به فرد و غیره است. ندارد. . گردشگری سلامت مزیت دیگری است که می تواند ایران را به قطب پزشکی منطقه تبدیل کند. مشکل اصلی صنعت گردشگری ما ضعف زیرساخت ها و مدیریت است و نه کمبود امکانات… »اما سفارت روسیه در ایران بعداً در بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات سفیر مسکو در تهران در مصاحبه با الف. رسانه های روسی درباره موضوع سفر گردشگران به ایران به این کشور توسط برخی رسانه های فارسی زبان تحریف شده است.

ایجاد فرصت های روسیه برای گردشگری در ایران

انتهای پیام