ایالات متحده آمریکا به تنهایی به ماه باز نخواهد گشت!ایالات متحده تنها کشوری نیست که تلاش می کند انسان ها را به ماه بازگرداند، زیرا دو قدرت فضایی دیگر برنامه هایی برای سفر به ماه دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فضای مجازی، ناسا روز گذشته قصد داشت ماموریت آرتمیس ۱ را پرتاب کند، اما این پرتاب به دلیل نشت سوخت و تاخیر در سوخت گیری به تعویق افتاد.

در ماموریت آرتمیس ۱، یک موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) برای ارسال یک کپسول بدون سرنشین Orion به مدار ماه و بازگشت استفاده خواهد شد. هدف این ماموریت پنج هفته ای بررسی برخی از سخت افزارهای کلیدی است که ناسا برای پا گذاشتن دوباره روی ماه در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ به آن نیاز دارد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تا پایان این سال یک ایستگاه فضایی در سطح ماه راه اندازی خواهد کرد. دهه. تبدیل شده بود.

با این حال، ایالات متحده به تنهایی به ماه باز نخواهد گشت. اگرچه ماموریت آرتمیس توسط ناسا هدایت می شود، این برنامه شامل چندین شریک بین المللی از جمله آژانس های فضایی ژاپنی، کانادایی و اروپایی است. دو قدرت فضایی دیگر جهان، چین و روسیه، بخشی از این مشارکت نیستند، اما آنها برنامه های خود را برای سفر به ماه دارند.

چین و روسیه در مارس ۲۰۲۱ اعلام کردند که در یک پروژه جاه طلبانه به نام ایستگاه بین المللی مشترک تحقیقات قمری (ILRS) همکاری می کنند. این برنامه نیز مانند آرتمیس قصد دارد پایگاهی در نزدیکی قطب جنوب ماه ایجاد کند.

در واقع، به نظر می رسد این دو پروژه قسمت های مشابهی از ماه را هدف قرار می دهند. مناطق مرتفع دسترسی آسان به نور خورشید و یخ را فراهم می کند، که اعتقاد بر این است که در مناطق سایه دار فراوان است.

مقامات فضایی چین توضیح دادند که در این ماموریت سه مرحله اصلی وجود دارد: شناسایی، ساخت و بهره برداری. مرحله اول با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط ماموریت روباتیک Chang’e-4 چین که در ژانویه ۲۰۱۹ روی ماه فرود آمد، در حال انجام است.

مرحله شناسایی طی چند سال آینده با سایر فعالیت های ماموریت روباتیک مانند چینی Chang’e 6، Chang’e 7، Luna 25، Luna 26 و Luna 27 روسیه ادامه خواهد یافت. مرحله ساخت و ساز نزدیک به یک دهه طول خواهد کشید و از سال ۲۰۲۶ شروع می شود و شامل ماموریت های رباتیک بیشتری توسط چین، روسیه و شرکای بین المللی بالقوه آنها خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، پایگاه فضایی تا سال ۲۰۳۶ یا نزدیک به آن آماده میزبانی از ماموریت های سرنشین دار خواهد بود.

برای نشان دادن موضوع، باید گفت که این یک جدول زمانی پیشنهادی است و نه یک تعهد نهایی. دولت چین هنوز به طور رسمی فضانوردی را در سطح ماه در برنامه های خود قرار نداده است و از زمانی که برنامه های یک ایستگاه تحقیقاتی مشترک بین المللی ماه در سال گذشته فاش شد، در پی جنگ اوکراین، همه چیز به شدت تغییر کرده است. جنگ هزینه زیادی دارد و روسیه ممکن است تخصیص منابع به برنامه‌های فضایی غیرنظامی برای ادامه آن را لغو کند. بسیاری از مشارکت های فضایی روسیه پس از جنگ به شدت آسیب دیدند، اما تا آنجا که می دانیم، کار بر روی ایستگاه تحقیقات مشترک بین المللی در ماه ادامه دارد.

البته در مورد آرتمیس نیز چنین عدم قطعیتی وجود دارد. به عنوان مثال، نسل بعدی استارشیپ اسپیس ایکس که به عنوان اولین فرودگر سرنشین دار این برنامه پس از موشک سیستم پرتاب فضایی عمل می کند، باید در سال آینده به طور کامل عملیاتی شود. اسپیس ایکس در حال حاضر برای اولین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ آماده می شود که ممکن است ظرف چند ماه آینده انجام شود.

اکنون باید منتظر پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ باشیم، پس از این ماموریت، آرتمیس ۲ در سال ۲۰۲۴ به مدار ماه پرتاب خواهد شد و راه را برای فرود اولین زن و اولین رنگین پوستان به ماه در سال ۲۰۲۵ هموار می کند. بعد. اگر این ماموریت با شکست مواجه شود، مراحل بعدی ماموریت آرتمیس در هاله ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام