انتخابات کمیته ملی المپیک در حاشیه متن/جنگ ریاست جمهوری!


انتخابات کمیته ملی المپیک پس از فراز و نشیب های فراوان بالاخره یکشنبه ۱۵ شهریور برگزار می شود.

به گزارش اسنا، انتخابات کمیته ملی المپیک پس از کش و قوس های متعدد و معطلی های مستمر، سرانجام قرار است فردا برای تعیین تکلیف رئیس و هیئت اجرایی آن برای یک دوره چهار ساله برگزار شود. .

این انتخابات قرار است ششم شهریور برگزار شود اما با کمی برنامه ریزی می شد اسفندماه سال گذشته برگزار شود و شاید اگر در آن زمان برگزار می شد این انتخابات با حضور افراد مختلف برگزار نمی شد. مهمانی. تا دقیقه ۹۰.

* اولین تعویق به دلیل انتخابات صنفی

هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در ابتدا تصمیم به برگزاری انتخابات در هفته اول بهمن ماه ۱۴۰۰ گرفت اما با توجه به حضور تعدادی از فدراسیون ها مانند بسکتبال، شنا و تکواندو در انتظار برگزاری انتخابات و در صورت انجام ثبت نام ها. امکان شرکت در انتخابات رد شد و نداشتند و مقرر شد در ۱۷ اسفند انتخابات برگزار شود.

همه حواشی انتخابات کمیته ملی المپیک / مسابقه سرنوشت ساز!

* عملکرد ضعیف شورای اجرایی در تعیین مأموریت آیین نامه انتخابات

در بهمن ماه و در حالی که همه منتظر مقدمات انتخابات بودند، ناگهان شورای اجرایی اعلام کرد که در اساسنامه کمیته ملی المپیک مقرر شد آیین نامه برگزاری انتخابات پس از تصویب شورای اجرایی به تصویب شورای اجرایی برسد. شورای کمیته ملی این موضوع مورد انتقاد قرار گرفت که چرا در حالی که شورای نگهبان در آبان ماه اساسنامه را تصویب کرد، چند ماه بعد به یاد می آورد که یک آیین نامه داخلی وجود دارد که باید به آن رسیدگی کند.

از آنجایی که پنج نفر از اعضای هیات اجرایی افراد فاقد فدراسیون بودند، به دلیل تاخیر در تعیین آیین نامه انتخابات برای ماندن در کمیته ملی المپیک مورد انتقاد قرار گرفتند. در نهایت مقرر شد به منظور تصویب آیین نامه برگزاری انتخابات، وضعیت شورا در ۲۶ اسفند از یک انتخابات به سالانه تغییر یابد. البته در همان مجمع اعضا تصمیم گرفتند به دلیل در پیش بودن بازی های آسیایی ۲۰۲۲، انتخابات را به پاییز ۱۴۰۱ موکول کنند.

* تعویق بازی های آسیایی و تصمیم گیری در مورد مجمع انتخاباتی

زمانی که چین اعلام کرد امکان برگزاری بازی های آسیایی در تابستان ۱۴۰۱ وجود ندارد، کمیته ملی المپیک در ۳ ژوئن جلسه فوق العاده ای برای تعیین تکلیف انتخابات کمیته ملی المپیک به دلیل تعویق بازی های آسیایی برگزار کرد. اعضای آن شورا تصمیم گرفتند این انتخابات را پس از بازی های کشورهای اسلامی و در روز ششم شهرفر برگزار کنند.

* یک چالش بزرگ با فدراسیون های بی میل المپیک

کمیته ملی المپیک در ماه ژوئیه زمانی که با تردید فدراسیون های المپیک به چالش کشیده شد، فراخوانی برای انتخابات صادر کرد. تعداد زیادی از فدراسیون ها از جمله فوتبال، دوچرخه سواری، ژیمناستیک، شمشیربازی و وزنه برداری مردد بودند و انتظار می رفت بدمینتون و اسب سواری نیز به آنها اضافه شود. انتخابات فدراسیون سوارکاری مورد تایید وزارت ورزش قرار نگرفت و بدمینتون در آستانه پایان بود بدون اینکه خبری از انتخابات فدراسیون باشد. طبق اساسنامه کمیته ملی المپیک اعضای فدراسیون های المپیک با ۶ نماینده از ورزشکاران حاضر در مجمع باید اکثریت آرای اعضای حاضر در مجمع را کسب کنند.

در این میان زمزمه هایی مبنی بر اختلاف بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به گوش می رسید و صالحی امیری در واقع عنوان کرد که اگر به دلیل عدم حضور بیشتر المپیکی ها انتخابات به تعویق بیفتد، مسئولیت آن بر عهده وزارت ورزش است. . پولاداگر در پاسخ به این اظهار نظر گفت که اگر انتخابات طبق برنامه برگزار می شد، هیچ یک از آن چالش ها وجود نداشت.

در این بین شورای بدمینتون به ادامه فعالیت محمدرضا پوریا به عنوان رئیس فدراسیون بدمینتون تا برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک رای داد و وزارت ورزش نیز در تعیین سرپرست فدراسیون سوارکاری کوتاهی کرد تا کسانی خواهد بود. دو انجمن می توانند در انجمن شرکت کنند.

* عدم انتصاب صالحی امیری در دستگاه اجرایی برای انتصاب کارشناسان ورزشی

از دیگر تصمیماتی که هیئت اجرایی به شدت از آن انتقاد کرده است، انتخاب ۵ نفر از کارشناسان ورزشی حاضر در مجمع است. طبق اساسنامه باید آیین نامه ای برای این کار نوشته می شد. تشکیلات انتخابات ورزش به گونه ای تدوین شد که مانع ورود سیاسیون شد اما برخلاف اعضای شورای اجرایی که صنفی نداشتند به راحتی می توانست وارد کارشناسان ورزشی شود و این موضوع انتقادات زیادی را برانگیخت. به شورای اجرایی

انتخاب کارشناسان ورزشی به پیشنهاد رئیس جمهور و تصویب شورای اجرایی انجام شد. صالحی امیری فهرستی را به شورای اجرایی ارائه کرد که شامل کیکاووس سعیدی، مجید شیشیتا، مناف هاشمی، کیومرث هاشمی، اصغر رحیمی، محمد بلاجار، محین فرحدزاد، نصرالله سجادی، مریم برکاظمی، فریبا محمدیان و مجید بود.

نصرالله سجادی به عنوان کارشناس دانشجویی و محین فرهدی زاده و فریبا محمدیان به عنوان دو کارشناس انتخاب شدند. در شرایطی که صالحی امیری به دنبال مناف هاشمی بود اما اعضای شورای اجرایی به وجود شایسته و جهانی رای دادند.

انتخاب خبرگان به قدری چالش برانگیز بود که سعیدی حتی یک رای نیاورد و پولادگر هم رای بسیار کم آورد.

صالحی امیری به صراحت اعلام کرده که از نتایج کارشناسان ورزشی راضی نیست. البته این سوال هم پیش می آید که وقتی ایشان تصمیم به انتخاب افرادی مثل مریت یا یونیورسالیست ها نداشتند چرا گزینه های مد نظر خود را فقط به هیات اجرایی ارائه نکردند؟

همه حواشی انتخابات کمیته ملی المپیک / مسابقه سرنوشت ساز!

* صدور احکام بازنشستگی گزارش نشده

در فاصله ده روز مانده به انتخابات اتفاق عجیبی افتاد و تصمیم بر بازنشستگی روسای فدراسیون های ورزش و اسکواش به همراه کیکاوس سعیدی گرفته شد. اما نکته مهم این است که به آنها ابلاغ رسمی نشده و زمینه حضورشان در انتخابات فراهم شده است. اگرچه حکم بازنشستگی سعیدی در فضای مجازی منتشر شده بود، اما گفتند این حکم به صورت رسمی به وی ابلاغ نشده است.

* تاخیر عجیب در اعلام صلاحیت ها و قوانینی که رعایت نشد

یکی دیگر از انتقاداتی که به کمیته ملی المپیک وارد شد این بود که کمیته ملی المپیک در خصوص اعلام صلاحیت ها مطابق با قوانین برگزاری انتخابات عمل نکرد. صلاحیت ها اعلام نشد، به کاندیداها فرصت اعتراض داده شد و فهرست نهایی کاندیداها طبق آیین نامه انتخابات اعلام شد.

ثبت نام داوطلبان در ۳۰ مرداد به پایان رسید و پس از آن سه روز کاری قرار بود تایید صلاحیت ها اعلام شود که این امر انجام نشد. زمزمه های زیادی مبنی بر تایید یا رد صلاحیت کاندیداها شنیده می شد و شایعات زیادی به گوش می رسید تا اینکه سرانجام در شب چهارشنبه دوم بهمن ماه، کمیته ملی المپیک صلاحیت کاندیداها را به عنوان صلاحیت مجید شچتا و مهدی علی نژاد اعلام کرد. مشخص شدند. بهرام الگادی تایید نشد.

و همین موضوع باعث اعتراض به احمدی نژاد شد و گفتند در صورت تایید باید نامش به لیست اضافه شود و در صورت تایید نشدن به صورت رسمی به وی اعلام کنند. یک روز پس از اعتراض علی احمدی نژاد، سخنگوی کمیته ملی المپیک ناگهان اعلام کرد که علی احمدی نژاد و شایسته نیز می توانند در مجمع انتخاباتی شرکت کنند. به این ترتیب تعداد نامزدهای ریاست جمهوری از ۲ نفر به ۴ نفر افزایش یافت.

البته در این بین برخی دیگر از اعضای محروم از ریاست کمیته ملی المپیک نیز برای حفظ شأن و منزلت خود از سمت ریاست استعفای خود را اعلام کردند. هادی ساعی، آرش میراسماعیلی و کیکاووس سعیدی از سمت ریاست استعفا کردند.

* رقابت با ۴ نامزد و حمایت از صالحی الامری برای انتخاب یک گزینه خاص

پس از ماه ها بلاتکلیفی، اکنون انتخابات کمیته ملی المپیک برای یکشنبه برنامه ریزی شده است. با توجه به اینکه چهار مدعی برای ریاست جمهوری وجود دارد، می توان گفت که این انتخابات تا حدودی غیرمنتظره است و همه منتظرند تا ببینند چه کسی ریاست کمیته ملی المپیک را برعهده می گیرد. البته در این بین صالحی امیری دست به کار عجیبی زد و در حالی که می گفت از هیچ نامزدی حمایت نمی کنم چون این کار غیراخلاقی است، خسروی وفا را به عنوان گزنه ای که از او حمایت می کند معرفی کرد.

همه حواشی انتخابات کمیته ملی المپیک / مسابقه سرنوشت ساز!

اسامی اولیه و نهایی نامزدها به شرح زیر است:

موقعیت سر:

نامزدهای اصلی: هادی ساعی، آرش میراسماعیلی، مهدی علی نژاد، محمود خسروی وفا، فضل الله باقرزاده، بهرام زادی، مجید شچتا، کیکاوس سعیدی.

خروج: سای، میراسمایل، سعیدی

کاندیداهای واجد شرایط: خسروا، باقرزاده، شیست، علی نژاد

رد صلاحیت: قدیمی

سمت معاون رئیس جمهور:

نامزدها: فضل الله باقرزاده، غلامرضا نوروزی، مجید کیهانی، محین فرهدی زاده، عباس اورجی، حسن رنجرز، مهرعلی باران چشمی، کیکاوس سعیدی، هاشم اسکندری.

انصراف: هاشم اسکندری

افراد واجد شرایط: باقرزاده، نوروزی، کهانی، فرهادزاد، ارجی، رینگرز، باران شیشمی، سعیدی.

۷ نفر از اعضای هیئت اجرایی:

نامزدها: مهدی گدرزی رئیس فدراسیون سه گانه، محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون، آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو، غلامرضا شعبانیبهار رئیس فدراسیون تیروکمان، مهرداد علی قارداشی رئیس فدراسیون تنیس روی میز، عباس نظریان رئیس فدراسیون جودو علیرضا باکدل رئیس فدراسیون هندبال، علیرضا سهرابیان رئیس فدراسیون قایقرانی، محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال، داود عزیزی رئیس فدراسیون تنیس، مجید حنارجو رئیس فدراسیون اسکیت، عبدالمهدی نصیرزاده. عضو هیأت رئیسه کشتی (رئیس فدراسیون بدنسازی)، مرتضی قربانی رئیس فدراسیون تیراندازی، حمید عزیزی رئیس فدراسیون گلف، جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال، محسن ردوانی رئیس فدراسیون شنا محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی

انصراف: هادی الساعی

محرومیت: بهرام پیر

مجمع انتخاباتی روز یکشنبه ششم شهرفر ساعت ۱۵ در آکادمی ملی المپیک برگزار می شود.

انتهای پیام