امیرعبداللهیان: دو روز پیش بسته سیاسی جدیدی ارائه کردیم که مورد علاقه ما راه دیپلماسی و سیاست است.وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: در دو روز گذشته بسته سیاسی ابتکاری جدیدی ارائه کردیم و آشکارا به طرف مقابل اعلام کردیم که می توانید بین این دو راه یکی را انتخاب کنید. ترجیح ما مسیر دیپلماتیک و سیاسی است.

با توجه به دندان های ماحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه چهارشنبه در دیدار دوستانه با ایرانیان مقیم هند که در خانه فرهنگ ایران در هند برگزار شد، گفت: امروز در تمامی زمینه های سیاسی گفتگوهای سازنده و مثبتی داشتیم. جنبه های اقتصادی، اجتماعی و گردشگری». مقامات هند در سیاست خارجی خود جایگاه ویژه ای به ایران قائل هستند و ما شاهد استقبال خوبی از سوی دولت جدید در سمت هند بوده ایم.

امیرعبداللهیان افزود: امروز یکی از جدیدترین موضوعات سیاست خارجی بحث مذاکره ایران با کشورهای ۴+۱ به طور مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا با هدف رفع تحریم های سرکوبگر آمریکا علیه ایران است. در این راستا، ما در دولت جدید مصمم هستیم به یک توافق خوب، قوی و پایدار دست یابیم، توافقی که خطوط قرمز و کرامت مردم ما را رعایت کند.

وی افزود: «در حدود ۵۰ روز گذشته، به دلیل واکنش بیش از حد آمریکایی‌ها، مذاکرات وقفه‌ای رخ داده است، بنابراین ما با وقفه کوتاهی در مذاکرات موافقت کردیم و با میانجیگری و هماهنگی نماینده، مذاکرات را میانجیگری می‌کنیم. بلندپایه سیاست خارجی و مذاکره کننده ارشد اروپایی گفت: به شیوه ای غیرمستقیم از طریق تبادل نامه و اسناد غیررسمی با طرف آمریکایی ادامه می دهیم. چرا طرف آمریکایی؟ از آنجایی که اکثر تحریم ها یکجانبه و غیرقانونی و برخلاف قوانین بین المللی توسط آمریکا اعمال شده است، توافق شده است که لغو تحریم ها به صورت غیر مستقیم بین ما و آمریکا انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: البته در تمام این مدت طرف آمریکایی به جای نگاه کردن به نتیجه توافق، به موضوع دیگری علاقه داشت که اصرار و پیگیری های مکرر طرف آمریکایی برای” مستقیم است. مذاکره با جمهوری اسلامی ایران».

وی ادامه داد: در نهایت در تمام هفت هشت نتیجه اخیر به این نتیجه رسیدیم که مذاکره مستقیم با آمریکا اگر به نفع ملت باشد و در راستای تحقق منافع ملی و خطوط قرمز باشد. اما زمانی که ما با فشارهای زیادی از جانب آمریکا مواجه شدیم، به آنها گفتیم که اگر حسن نیت دارید، قبل از هر مذاکره ای ابعادی از این حسن نیت را نشان دهید. و سیاست ترامپ!

وی گفت: آنچه تاکنون و در هشت ماه گذشته شاهد آن بوده ایم، فشار حداکثری تحریم های ترامپ بوده که عوامل اصلی آن ادامه داشته است. تحریم ها هر دو تا سه هفته یک بار بر افراد و شرکت های ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران ادامه یافت. آخرین باری که در مونیخ به من گفتند مقامات ارشد آمریکایی حاضرند با شما صحبت کنند، پاسخ دادم که برای نشان دادن حسن نیت شما، ابتدا پول های ممنوعه ایران را آزاد کردند و این به دلیل نیازی بود که در افکار عمومی آمریکا وجود دارد. اما برای ما مهم است که تحریم های ناعادلانه را برداریم. اما اگر آمریکا نشان دهد که آمریکای امروز با آمریکای دیروز متفاوت است، شاید تصمیم دیگری در این زمینه گرفته شود، اما تغییر عملی ندیده ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آمریکا و سه کشور اروپایی در اقدامی کاملا غیرمنطقی ضمن تبادل پیام بین آمریکا و ایران، پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران پیشنهاد کردند. البته غرب به دلیل بحران اوکراین به انرژی نیاز دارد و تقاضای افزایش صادرات جهانی نفت و گاز دارد و ما این را می دانیم. اما با تبادل پیام بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا و برخی از وزارت خارجه، به قطعنامه ای از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیدیم که فشار جدیدی را بر ما تحمیل می کند. . اردن

اما آنچه برای ما مهم است منافع مردم ایران است، ما از میز مذاکره فرار نمی کنیم و از خطوط قرمزی که به دولت و ملت آسیب می زند، نمی گذریم، بلکه از خطوط قرمز برای به حداکثر رساندن توافق عبور نمی کنیم. منافع مردم.” ما به طور کامل رعایت خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان گفت: ما دو روز پیش به طرف مقابل پیام دادیم که شما وارد مسیری می شوید که به نظر شما هدف از صدور قطعنامه با هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران است. ما این موضوع را به آقای بورل و وزرای خارجه سه کشور اروپایی روسیه و چین (که مخالف تصمیم چین و روسیه و همکاری با ایران هستند) روشن کردیم. اگر این مسیر تهدید و تصمیم گیری باشد، ما بسته نمی مانیم.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی بسته ای را که هنوز اجرا نشده است در چارچوب قانون مصوب مجلس نمایندگان برای رفع تحریم ها ظرف چند ساعت اجرا می کند، اما اگر طرف مقابل تمایل خود را برای پیگیری دیپلماتیک و دیپلماتیک اعلام کند. اقدام سیاسی». مسیر را باید اعلام کنیم که تا به حال آنقدر اشتراک داشته ایم که حتی بحث تبادل نامه با طرف آمریکایی را هم روی میز گذاشته ایم تا با یک رفتار منطقی و عاقلانه راه را باز کنیم.

وی گفت: ما مصمم هستیم به یک توافق خوب، پایدار و قوی برسیم و در این راستا می‌توانیم برای ادامه مذاکرات در یک جدول زمانی مشخص گام برداریم و کار را انجام دهیم. اما به طرف مقابل هم بستگی دارد.

وی ادامه داد: اگر طرف آمریکایی در ساعات آینده در رفتار عجولانه و غیرمنطقی خود تجدیدنظر نکند و تصمیمی غیرواقعی اتخاذ کند و مسیر تصمیم را طی کند، اولاً دنیا به پایان نمی رسد و ثانیا ما تنها نخواهیم ماند.

انتهای پیام