القاعده ضعیف ترین مرحله خود را پشت سر می گذارد/ ریشه تروریسم در منطقه حاکمیت رژیم های دیکتاتوری استیک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری سرکرده القاعده به دست آمریکایی ها در افغانستان گفت: القاعده دومین رهبر خود را که در حال حاضر به دلایل زیادی ضعیف ترین دوران خود را پشت سر می گذارد، از دست می دهد.

صابر گل الانباری وی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که این قتل ایمن الظواهری وی افزود: این اتفاق از سوی آمریکایی‌ها می‌افتد که باید به تحولات یک سال گذشته در منطقه برای کنترل آنها اشاره کرد. پس از خروج آمریکا از افغانستان و بازگشت طالبان، به نظر می رسد الظواهری به دلیل کنترل کابل توسط طالبان، ملاحظات و مسائل امنیتی قبلی را رعایت نکرده است و به همین دلیل آمریکایی ها راحتتر از قبل آنها را تعقیب کردند.

القاعده ضعیف ترین مرحله خود را پشت سر می گذارد

وی با بیان اینکه القاعده دومین رهبر خود را از دست می دهد در حالی است که گستره جغرافیایی و فعالیت های این گروه در جهان عرب و جهان اسلام به دلایل مختلف ضعیف ترین دوران خود را می گذراند و در میان نیروهای پراکنده این سازمان به نوعی شکست خورد. انسجام سازمانی سابق آن با این حال، پس از حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱، خود بن لادن به دلایل امنیتی رابطه سازمانی قبلی با نیروهای القاعده نداشت.

داعش و طالبان از نظر ایدئولوژیکی و عملی با یکدیگر تفاوت دارند

گل الانباری تصریح کرد: القاعده و داعش هر دو جزو افراطی ترین گروه ها هستند و به عنوان گروه های تروریستی در جهان شناخته می شوند، اما از نظر تفکر و عملیات با یکدیگر متفاوت هستند. عملیات و دشمنان آن بسیار گسترش یافته است و همه مخالفان، مخالفان و حتی اعضای القاعده را شامل می شود و هیچ محدودیتی در استفاده از روش های ظالمانه و خشونت نداشته است. اما القاعده دشمنان، اهداف و روش های عملیاتی خود را مانند داعش گسترش نداد، بلکه بیشتر بر رویارویی با آمریکا و دولت هایی که دست نشانده آمریکا می دانست، با توسل به خشونت متمرکز شد.

کشتن رهبران گروه هایی مانند القاعده تروریسم را در منطقه از بین نخواهد برد

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به ضعف روزافزون القاعده در دو دهه گذشته تاکید کرد: باید خاطرنشان کرد که کشتن رهبران گروه هایی مانند القاعده باعث از بین رفتن تروریسم در منطقه نمی شود.

عامل اصلی تروریسم در منطقه، رژیم های دیکتاتوری در یک سری از کشورهای عربی و اسلامی است

گل الانباری در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه برای از بین بردن تروریست ها در منطقه باید اقدامات اساسی انجام شود، گفت: تروریسم در منطقه ما نتیجه چندین عامل مهم است که مهمترین آنها حاکمیت رژیم های دیکتاتوری در یک منطقه است. زنجیر. از کشورهای عربی و اسلامی. همچنین بحران ۷۰ ساله فلسطین، تداوم اشغال سرزمین های فلسطینی و برخی تحولات دیگر در منطقه موجب ناامیدی و تحقیر برخی جوامع در کشورهای عربی و اسلامی شد و برخی دست به انتخاب اشتباه زدند. احساسات و هویت آنها به این گروه ها پیوستند و به خشونت متوسل شدند.

آآلن کارشناس مسائل بین الملل گفت: فعالیت گروه های تروریستی علاوه بر اینکه محصول برداشت نادرست مفاهیم اسلامی است، محصول فقدان دموکراسی، عقب ماندگی، عقب ماندگی و تاثیر دیکتاتوری در کشور نیز هست. وی افزود: تا زمانی که این مسائل تروریسم در منطقه حل نشود، خاورمیانه ریشه کن نخواهد شد.
گل الانباری بیان کرد: اگرچه ممکن است ترور سرکردگان گروه های تروریستی باعث نوساناتی در فعالیت این گروه های تروریستی و تضعیف آنها شود، اما پس از مدتی شاهد ظهور یک گروه تروریستی جدید در منطقه هستیم و فعالیت این گروه ها دچار نوسان می شود. ادامه دارد. بنابراین عوامل اصلی که باعث ظهور تروریسم در منطقه می شود باید از بین برود.

انتهای پیام