اقتصاد ژاپن به کجا می رود؟تولید کارخانه‌های ژاپنی در ماه مه بیشترین کاهش ماهانه خود را در دو سال گذشته به ثبت رساند، زیرا تعطیلی کووید-۱۹ در چین و کمبود نیمه‌رساناها و سایر قطعات به تولیدکنندگان ضربه زد و به نشانه‌های نگران‌کننده‌ای از اقتصاد در تلاش برای بهبودی شدید افزود. این کاهش همچنین چالشی را که سومین اقتصاد بزرگ جهان در غلبه بر اختلالات عرضه و قیمت های مواد خام و انرژی با آن مواجه است، برجسته می کند.

به گزارش ایسنا، آمارهای رسمی حاکی از کاهش ۷.۲ درصدی تولید کارخانه ها در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل است، زیرا تولید اقلامی مانند خودرو، ماشین آلات برقی و چند منظوره به شدت کاهش یافته است. این کاهش که بزرگترین کاهش ماهانه از زمان افت ماهانه ۱۰.۵ درصدی در می ۲۰۲۰ است، بسیار بیشتر از کاهش ۰.۳ درصدی بود که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند.

مارسل تیلیانت، اقتصاددان ارشد ژاپنی در کپیتال اکونومیکس گفت: کاهش تولید صنعتی در ماه می نشان می‌دهد که بهبود ژاپن همچنان ناامیدکننده است.

وی افزود: عقل سلیم نشان می دهد که کمبود عرضه مقصر اصلی است. با این حال، این واقعیت که سطوح موجودی به طور کلی با وجود تولید پایین ثابت بود، نشان می‌دهد که تقاضای ضعیف در این امر نقش دارد. این داده ها یک روز پس از آن منتشر می شود که شرکت تویوتا موتور، بزرگترین خودروساز جهان از نظر فروش، اعلام کرد که هدف خود را برای کاهش تولید جهانی در ماه می از دست داده است.

تویوتا در ماه گذشته ۶۳۴,۹۴۰ خودرو در سراسر جهان تولید کرد، در حالی که هدفش برای حدود ۷۰۰,۰۰۰ دستگاه بود که به دلیل محدودیت های همه گیر در شانگهای ۵۰,۰۰۰ دستگاه از ۷۵۰,۰۰۰ دستگاه در اواسط آوریل کاهش یافت.

در حالی که فعالیت در بخش خدمات ژاپن به دلیل افزایش جزئی هزینه‌ها پس از همه‌گیری تا حدودی در حال بازگشت است، بخش تولید این کشور تحت فشار اختلالات در عرضه قطعات و تراشه‌های با فناوری پیشرفته است.

رویترز گزارش داد که دولت ارزیابی خود از تولید صنعتی را کاهش داد و گفت که در حال ضعیف شدن است. تولیدکنندگان مورد بررسی وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت انتظار داشتند تولید در ژوئن ۱۲ درصد افزایش یابد و پس از آن در ماه جولای ۲.۵ درصد افزایش یابد.

انتهای پیام