افزایش جمعیت گورخر ایرانی در پارک ملی کافر


ایسنا/ سمنان رئیس محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از افزایش تعداد گورخر ایرانی در پارک ملی کافر به ۱۵ راس خبر داد.

مرتضی فرخی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، گفت: با تولد یک توپ دیگر در هفته گذشته، تعداد گورخرهای ایرانی در سایت پارک ملی کفیر استان سمنان به ۱۵ راس رسید.

وی با اشاره به طرح احیای زیستگاه گورخرهای ایرانی در پارک ملی کافر گرمسار افزود: در این پارک که یکی از زیستگاه های گورخر ایرانی در گذشته های دور بوده از سال ۵۳ تاکنون گزارشی از وجود گورخر گزارش نشده است. در این کشور. ما این کار را نکردیم و با اجرای طرح احیای این زیستگاه توسط سازمان محیط زیست و انتقال گورخرها از زیستگاه های یزد و توران شاهرود، خوشبختانه امروز شاهد حضور گورخر ایرانی در محیط طبیعی پارک هستیم.

رئیس محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه طرح احیا و تکثیر گورخر ایرانی در اسارت با انتقال سه ماده از یزد به توران و سپس به پارک ملی آغاز شد، ادامه داد: به سمت پارک ملی کافر حرکت کردیم و خوشبختانه با وجود برخی اتفاقات ناخوشایند در ابتدای پروژه شاهد زندگی گورخرهای ایرانی در این زیستگاه مهم هستیم.

الکرخی از حضور دو گله گورخر ایرانی در پارک ملی کافر خبر داد و خاطرنشان کرد: اکثر این گورخرها آزادانه در دل کویر و در میان محیط طبیعی زندگی می کنند. علاوه بر این، فعالیت های تحقیقاتی در محل انجام می شود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان از گورخر ایرانی به عنوان یک گونه جامع در رویشگاه پارک ملی نام برد و گفت: گونه چتری در زیستگاه و پایداری جمعیت سایر گونه ها بسیار حائز اهمیت است. از وسط پارک ملی کویر مانند الجبیر و … .کامک میکانند.

وی با اشاره به حضور دو قلاده پلنگ که توانایی تکثیر کوشکی و دلبر را ندارند در پارک توران گفت: با توجه به اینکه این پلنگ ها مسن هستند و در این سن توانایی تولید مثل ندارند و نمی توانند آنها را رها کنیم. در طبیعت باید از گونه ها در پروژه گردشگری استفاده شود که در دو فاز انجام می شود.

افزایش جمعیت گورخر ایرانی در پارک ملی کافر

انتهای پیام