اصول اولیه سرطان پوست

زمانی وجود داشت که سرطان بیماری نادری به شمار می رفت و برای اکثر مردم تقریباً ناشناخته بود. امروزه پزشکان با تعداد فزاینده‌ای از افرادی مواجه می‌شوند که تحت تأثیر همین بیماری قرار می‌گیرند. آنچه نگران کننده است این است که این روزها انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و چندین بار تشخیص آنها به یک کار دشوار تبدیل می شود.

یکی از رایج‌ترین انواع سرطانی که این روزها با آن مواجه می‌شویم، سرطان پوست است و در بیشتر موارد، دلیل آن این است که افراد از خود مراقبت نمی‌کنند و در مقابل آفتاب قرار نمی‌گیرند. آنچه مهم است به خاطر داشته باشید این است که اگر سرطان پوست به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان و حتی درمان است.

سرطان پوست چیست؟

زمانی که رشد کنترل نشده سلول‌های پوستی غیرطبیعی وجود داشته باشد، به آن سرطان پوست می‌گویند. این نوع سرطان زمانی رخ می دهد که DNA سلول های پوست آسیب دیده و ترمیم نشده باشد. این منجر به جهش، نقص ژنتیکی و همچنین می تواند منجر به تومور و بدخیمی شود.

چرا سرطان پوست باید فوراً درمان شود:

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان سرطان و حتی ریشه کن کردن کامل آن نسبتاً آسان است. علاوه بر این، تشخیص زودهنگام همچنین تضمین می کند که این بیماری به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کند.

برای دریافت درمان زودهنگام، مهم است که یاد بگیرید چگونه پوست خود را معاینه کنید، که به نوبه خود اطمینان حاصل می کند که قادر به تشخیص بیماری هستید.

انواع سرطان ها کدامند؟

برای درمان سرطان پوست، تشخیص نوع سرطان مهم ترین مرحله از همه موارد است. در واقع سه نوع سرطان پوست وجود دارد:

کارسینوم سلول بازال (BCC): این شاید شایع ترین نوع سرطان پوست باشد و در واقع در مقایسه با انواع دیگر سرطان های پوست بسیار شایع تر است. این نوع سرطان از سلول‌های بازال که در واقع در عمیق‌ترین لایه‌های اپیدرم وجود دارند، ایجاد می‌شود. تظاهر اولیه ممکن است به شکل یک برآمدگی یا زخم باشد که خوب نمی شود. همچنین می تواند به صورت لکه ای از پوست که قرمز و تحریک شده است ظاهر شود. اغلب نواحی از پوست که دائماً در معرض نور خورشید هستند مانند صورت، گوش ها و پوست سر تحت تأثیر کارسینوم سلول بازال قرار می گیرند. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، درمان و درمان آن امکان پذیر است.

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC): این نوع سرطان با شروع در سلول های سنگفرشی، در اپیدرم نیز نفوذ می کند. این بیماری ممکن است خود را به شکل پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن ظاهر کند. این ناحیه ممکن است قرمز و ملتهب شود و ممکن است برجستگی هایی ایجاد شود که بهبود نمی یابند. در حالی که این عارضه بیشتر در مناطقی دیده می شود که دائماً در معرض نور خورشید هستند، در واقع می تواند خود را در هر قسمتی از بدن نشان دهد. با درمان زودهنگام، می توان از گسترش بیماری جلوگیری کرد.

ملانوما: این خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که از سلول های رنگدانه پوست ناشی می شود. اگر عارضه در مدت زمان به خوبی تشخیص داده نشود، می تواند منجر به مرگ شود. با این حال، این نوع سرطان با جراحی های جزئی قابل درمان و درمان است. اما اگر ملانوم شروع به گسترش در بدن کند، درمان آن می تواند کار بسیار دشواری باشد.

درمان های اصلی سرطان پوست چیست:

اگر این بیماری در طول زمان به خوبی تشخیص داده شود، روش ها و درمان های خاصی وجود دارد که می تواند سرطان را درمان کند. برخی از متداول ترین روش های مورد استفاده عبارتند از:

برداشت موضعی گسترده – تومور با جراحی برداشته می شود و بخش کوچکی از بافت های اطراف تومور نیز برداشته می شود.

جراحی موهس – سرطان پوست به روشی بسیار دقیق برداشته می شود

کرایوسرجری – تومور با استفاده از درمان سرد از بین می رود

جراحی لیزری – سلول های سرطانی با استفاده از لیزر تبخیر می شوند

کورتاژ و خشک شدن – سرطان پوست با روش هایی مانند سوهان زدن و سوزاندن برداشته می شود

شیمی درمانی موضعی – داروهای تجویز شده، به شکل لوسیون یا کرم، باید روی پوستی که سرطان خود را نشان داده است، استفاده شود.

لیزر درمانی برای رشد پیش سرطانی – لیزر برای از بین بردن شرایط پوستی که در نهایت می تواند به سرطان پوست تبدیل شود، استفاده می شود

درمان فوتودینامیک برای رشد پیش سرطانی – داروهای خاصی که به عنوان عوامل حساس کننده نور شناخته می شوند، با نور درمانی ترکیب می شوند و برای ریشه کنی سلول های معیوب استفاده می شوند.

بایدها و نبایدهای اصلی چیست؟

در اینجا کارهایی وجود دارد که باید انجام دهید:

· سعی کنید مدت زمانی را که زیر نور خورشید می گذرانید، به حداقل برسانید، به خصوص بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، یعنی زمانی که پرتوهای خورشید قوی ترین هستند.

· لباس هایی بپوشید که در برابر نور خورشید محافظت می کند، از جمله عینک آفتابی و کلاه با لبه های پهن

· اطمینان حاصل کنید که به طور منظم از ضد آفتاب استفاده می کنید، و یکی را انتخاب کنید که از شما در برابر UVA و همچنین UVB محافظت کند.

· تا حد امکان از برنزه کردن مصنوعی، تخت های برنزه کننده و دستگاه های برنزه کننده خودداری کنید.

· نحوه تشخیص ABCDE ضایعات سرطان پوست را بیاموزید:

ج: عدم تقارن

ب: بی نظمی مرز

ج: تنوع رنگ

د: افزایش قطر

E: طبیعت در حال تکامل

در صورت مشاهده هرگونه ضایعه یا خال پوستی، بهتر است فوراً به متخصص پوست مراجعه کنید.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید از انجام آنها اجتناب کنید:

· در صورت مشاهده علائم سرطان پوست، آنها را نادیده نگیرید و مطمئن شوید که آنها را توسط پزشک معاینه کنید.

به جای مراجعه به یک پزشک عمومی، منطقی است که با یک متخصص پوست ملاقات کنید، زیرا آنها می توانند مشاوره بهتری ارائه دهند.

· اگر بیماری به عنوان سرطان پوست تشخیص داده شد، از پرسیدن سوال و درمان بیشتر خودداری نکنید.

سریعترین رژیم لاغری