اشعه ماوراء بنفش و آسیب پوست

همانطور که در نسخه ۳۱ می ۲۰۱۳ USA Today گزارش شده است، نشست چهار روزه امسال انجمن انکولوژی بالینی آمریکا در شیکاگو در مرکز سرطان پوست قرار خواهد گرفت. به طور خاص ملانوم مطالعات ارائه شده در مورد ملانوما ۲۸۸ در مقابل ۶۲ تنها یک دهه پیش خواهد بود. از سال ۲۰۱۱، تنها چهار داروی جدید سرطان ملانوما توسط FDA تایید شده است، اولین مورد در بیش از یک دهه. این درمان‌های جدید در حالی که امیدوارکننده هستند، تنها چند ماه طول عمر را بهبود می‌بخشند.

به گفته لین شوشتر، پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، ملانوما با سرعتی خارق العاده در حال افزایش است. تا به امروز، هیچ کس نمی تواند ادعا کند که برای ۷۷۰۰۰ نفری که هر سال به ملانوم مبتلا می شوند و نزدیک به ۱۰۰۰۰ نفر از آنها را می کشند، درمان پیدا کند. به گفته محققان در کلینیک مایو، اثرات تجمعی قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش علت اصلی است. مشخص شده است که تعداد متوسطی از آفتاب سوختگی در دوران کودکی می تواند منجر به سرطان پوست شود.

تیموتی تورنهام، مدیر اجرایی بنیاد تحقیقات ملانوما، می گوید، برخلاف شیمی درمانی سنتی که سلول های در حال رشد را به طور بی رویه از بین می برد، نسل جدید داروهای ملانوما به روشی دقیق و بر اساس درک بهتر ژن ها و پروتئین های خاصی که باعث رشد سرطان می شوند، کار می کنند. تورنهام می‌گوید: «دلیل اینکه ما این پیشرفت‌ها را می‌بینیم این است که ما تحقیقات علمی پایه را انجام دادیم تا به ما کمک کند بفهمیم این سرطان چگونه اتفاق می‌افتد، چگونه از درمان فرار می‌کند و چگونه پیشرفت می‌کند.» روی هربست، رئیس انکولوژی پزشکی در مرکز سرطان ییل می‌گوید: «بسیاری از داروهای جدید با هدف حذف «دستگاه پوشاننده» ملانوما امکان شناسایی و کشتن آن توسط سیستم ایمنی را فراهم می‌کنند.

هیچ یک از داروهای جدید برای همه کار نمی کند و هیچ کدام بدون خطر نیستند. ترنهام گفت: “پزشکان خواهند گفت: “عوارض جانبی وجود دارد، اما قابل کنترل هستند” و افزود: “قابل کنترل” می تواند معنای متفاوتی برای بیماران داشته باشد.

به نظر من در این برهه از زمان، به نظر می رسد که یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از ملانوما، پیشگیری است. ملانوما یک شبه ظاهر نمی‌شود، حدود ۲۰ سال طول می‌کشد تا یک سلول سالم سرطانی شود و حتی پس از آن چندین عنصر باید در جای خود قرار گیرند. شکستن دیواره سلولی معمولاً با قرار گرفتن در معرض بیش از حد، اجازه ورود اکسیژن به سلول و رادیکال‌های آزاد برای شروع دگردیسی شایع‌ترین اتفاق است. اجتناب کامل از اشعه ماوراء بنفش کاملاً غیرممکن است و استفاده از SPF به دلیل ادعاهای نادرست تولید کنندگان هنوز مشکوک است. اعتدال در اینجا کلید است. به پوست در معرض این فرصت برای ایجاد برنزه پایه به عنوان دفاع در برابر آفتاب سوختگی می دهد.

یکی دیگر از روش‌های دوری از نور خورشید، برنزه کردن بدون آفتاب است. این امر با برخی از لوسیون ها و اسپری های برنزه کننده به دست می آید، اما نتایج می تواند کمتر از حد مطلوب باشد و در کوتاه مدت هیچ محافظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش ایجاد نمی کند. تازه وارد صحنه یک هورمون مصنوعی به نام ملانوتان ۲ است که با نام MT2 نیز شناخته می شود. اولین بار در اوایل دهه نود توسط دانشکده فارماکولوژی دانشگاه آریزونا (UASP) تولید شد، این یک نسخه مصنوعی از هورمون تحریک کننده آلفا ملانوسیت (a-MSH) است که به طور طبیعی وجود دارد. این ماده برای تحریک تولید ملانین عمل می کند و در نتیجه از سطوح پایین درم برنزه می شود. این دارو هنوز توسط FDA به عنوان یک داروی تحقیقاتی در نظر گرفته می شود، اما به طور گسترده در اینترنت در دسترس است.

مقیاس نوع پوست فیتزپاتریک انواع پوست را از ۱ سفید کم رنگ تا ۶ قهوه ای تیره یا سیاه رتبه بندی می کند. افرادی که در انواع ۱ و ۲ قرار می گیرند، چهار برابر بیشتر از افرادی که در محدوده تیره قرار دارند، در معرض سوختگی و ابتلا به سرطان پوست هستند. انواع پوست به دلیل استعداد ژنتیکی است و محققان UASP می‌خواستند یک هورمون مصنوعی برای کاهش آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش به پوست تولید کنند. به نظر می رسد MT2 به دلیل افزایش تولید ملانین، راه پیشگیری قابل قبولی باشد. MT2 به کسانی که هرگز قادر به برنزه شدن نبوده اند این امکان را می دهد که علاوه بر رنگ سفید خمیری، رنگی نیز داشته باشند. ملانوتان ۲ محرک بسیار خوبی برای افزایش ملانین در همه انواع پوست است به استثنای آلبینوها که ملانوسیت ندارند. حتی کسانی که برنزه‌های سالم و پوست تیره‌تری دارند، باید از آفتاب وسط روز دوری کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، هوشمند باشید و از تابستان خود لذت ببرید و به یاد داشته باشید که با هر روشی که انتخاب می کنید از اشعه ماوراء بنفش دوری کنید… اما یکی را انتخاب کنید.

سریعترین رژیم لاغری