از گزارش اموال در مورد گنج تا حواشی جام جهانیعزت الله زرگامی درباره «کشف آثار تاریخی ایران» و آخرین اتفاقات بافت تاریخی شیراز موضع گرفت و به حواشی تماشاگران جوان در جام جهانی و اظهارات کانادا و فرانسه مبنی بر ممنوعیت سفر به ایران پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نشست هتل داران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری دانشجویان ایران درباره دستورالعمل «حق کشف» که انتقادات باستان شناسی را برانگیخت. جامعه به این دلیل پیامدهای گسترش جستجوی گنج در کشور. حفاری وظیفه انحصاری ما (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) است و هیچ ارگان، دولت، دولت یا اشخاص حقیقی مجاز به حفاری برای کشف آن نیستند. قطعاً خلاف قانون است و باید انجام دهیم، باید مجوز بدهیم و قوانینی برای آن داریم.

حفاری در انحصار ماست

وی در عین حال گفت: گزارش های زیادی مبنی بر وجود قبور نفیس در منطقه ای به دست ما رسیده است. من تقریباً هر روز از این گزارش ها خواص دریافت می کنم. تا امروز یکی از املاک معروف به من زنگ زد و گفت در شهرستان چنین اتفاقی افتاده است و جواب من به همه این افراد این است که هیچکس دخالت نکند. اداره کل میراث فرهنگی ما منطقه را شناسایی می کند، اطلاعات جمع آوری می کند و اگر متوجه شود که این منطقه نیاز به حفاری دارد. [کاوش] مطالعه و کشف کنید.

ضرغامی افزود: اگر در حین فعالیت دیگری وارد کنجینا و دفینه شد، تقاضا داریم سریعاً به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل داده شود. قطعا ما با همکاری وزارتخانه برای کسانی که به آثار باستانی می رسند و کشف می کنند برنامه تشویقی داریم، اما این به این معنا نیست که هر فردی مکانی را کنده و کاری کشف کند که صد در صد خلاف قانون است.

او با اشاره به خلأ دستورالعملی که هیچ معیاری برای اثبات «کشف تصادفی» ندارد و به جویندگان گنج اجازه می دهد زمین را صرفاً برای یافتن آن بخرند، گفت: قطعاً خلاف قانون است. ما مدام گزارش هایی از کشفیات منتشر می کنیم، اینها مربوط به همان افرادی است که زمین می خرند و به صورت غیرقانونی حفاری می کنند و دنبال بی نظمی و سوء استفاده می گردند، قطعا با این افراد برخورد می کنیم، قانون هم برخورد می کند. گاه گزارش های نگران کننده ای به گوش می رسد، مانند قبرستان کلیمیان که به گفته یکی از نمایندگان مجلس، آن را شخم زده اند (به انگیزه آثار تاریخی) و سگ ها استخوان های مرده را از روی زمین حمل می کنند. قطعا با این موارد برخورد خواهیم کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تضمین قانون برای برخورد با این افراد در حالی که به دلیل این خلاء قانونی، مردم در فضای مجازی آزادانه به تبلیغ و آموزش گنج یابی می پردازند، گفت: این موارد قطعا خلاف قانون است. . ما در این زمینه هیچ مانعی برای برخورد با متخلفان نداریم و آنها را به دادگاه معرفی می کنیم. قانون جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به دولت تقدیم شده و به زودی نهایی و به عنوان لایحه به مجلس ارسال می شود، به این موارد پرداخته و جزئیات آن را در آیین نامه مربوط توضیح می دهد.

پارچه شیراز رو دادم!

زرگامی در حاشیه نشست هتل داران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تغییر وسعت پروژه شاهچیراگ از ۵۷ هکتار به ۳۶۰ هکتار و تایید طرح تفصیلی خود توسط پژوهشگاه میراث گفت: ما بنای تاریخی را حفظ می کنیم. ساختارها، بنابراین ما پرداخت می کنیم.» برخی از مواضع سیاسی که علیه ما اتخاذ می شود به این دلیل است که ما بافت تاریخی را حفظ کرده ایم و به دلایلی نخواسته ایم آن را تخریب کنیم. منتها کسانی که این اتفاق را دنبال می کنند برای مردم هم هستند، مثلاً نماینده مجلس اصرار دارد که کنار بیاییم و اجازه ساخت و ساز بدهیم.

وی افزود: در خصوص احداث حرمین شریفین (شیراز) مرجع ذی صلاح در وزارت راه و شهرسازی برنامه ای داشت که هر زمان ارائه شد آن را ارائه کردیم. این طرح باید برای بازکردن راه در بناهای کمتر تاریخی انجام شود که به هیچ وجه به معنای تخریب حتی بخشی از این بنا نیست. قرار دادن بافت تاریخی شیراز واقعاً وحشتناک و غیرقابل قبول است. باید این بنا را بازسازی کنیم و در کمترین فضای ممکن که گردشگران هستند راه را باز کنیم تا گردشگران بتوانند بناهای تاریخی موجود را ببینند.

الزرگامی تاکید کرد: هدف ما حفظ و ارتقای بافت تاریخی است، همچنین هرگونه خبری مبنی بر احداث کریدور و مجتمع تجاری در بافت تاریخی را تکذیب می کنم. هیچ قصدی وجود ندارد.

وی درباره خرید مخفیانه چند ملک ثبت شده در بافت تاریخی شیراز گفت: من چیزی در این مورد نمی دانم اما مالکیت یکی از برنامه های ماست و اگر دستگاه ۲۰۰ ملک داشته باشد خیلی خوب است زیرا ما آن را می دانیم، ما پول نداریم.» وگرنه این کار را می کردیم.

الزرگامی با تاکید بر این احتمال که افراد آگاه و پیگیر گفته اند که انگیزه این ذخایر تخریب بوده است، گفت: تصمیم با وزارت میراث است. یکی از مشکلات جدی ما این است که مردم می گویند وقتی مکانی را تاریخی اعلام می کنید و دیگر اجازه ساخت و ساز نمی دهید، حداقل شما مالک آن هستید، ما داریم، اما در مناطقی که پول داریم، مثل تبریز که سخت است. اعتبار زیادی به آنها داده شد و صاحب سه ساختمان شدند تا موزه شوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به مردم جفا می کنیم. این حق مردم است که وقتی صاحب خانه می شوند و آن خانه را بنای تاریخی می دانیم، یعنی دیگر نمی توانند به این خانه دست بزنند و وقتی پولی برای خرید این خانه نداریم، به آن جفا می کنیم. تپه تاریخی کلاردشت چنین بود. من با دولت صحبت کردم و آنها متقاعد شدند و حکم دادند که زمین برای آن داده شود و این مشکلی که از سال ۱۳۴۲ وجود داشت برطرف شد.

یادآور می شود: هر اتفاقی که برای خانه های بافت تاریخی شیراز می افتد، ابتدا باید تملک شود. حالا اگر یک ماشین رویایی بخرد و ۴۰ خانه بخرد ۸۰ خانه می خرد اما دستش به این ساختمان نمی رسد. هر خانه ای در بافت تاریخی که بخواهند دست بزنند و خراب کنند خلاف قانون است. خواه کار افراد حقیقی، حقوقی و یا دولت باشد.

الزرگامی در پاسخ به تاکید خبرنگاران مبنی بر اینکه چنین اظهاراتی به تنهایی نمی تواند مانع تخریب ساختمان در شب شود، گفت: تخریب شبانه موضوع دیگری است. اموال زیادی یک شبه ویران شد اما کسی صحبت نکرد. برخی از آنها را خودم دیدم و پرسیدم: آیا او مسلمان نبود که جلوی این ویرانی شبانه را بگیرد؟ می گفتند بولدوزرها را شب با بولدوزر زدند و صبح آنها را تمیز کردند. من مرتباً این اتفاقات را در کشور می بینم. سعی می کنیم این اتفاق نیفتد.

وی همچنین خطاب به رسانه‌ها گفت: «هرجا بنای تاریخی تخریب می‌شود به ما اطلاع دهید، ما پیگیر هستیم.

اعلامیه کانادا و فرانسه ناشی از ترس است

الزرگامی در ادامه درباره خرید کشتی‌های مورد استفاده در جام جهانی قطر گفت: من متخصص کشتی نیستم، کارم حل مشکل سوخت سنگر بود که حل شد و خبرها حاکی از آن است که آنها به شدت علاقه مند هستند. دنیا الان که خیلی جدی است و بر اساس اطلاعاتی که ما در منطقه خودمان حمل و نقل مسافری مقرون به صرفه داریم، سعی می کنند نگذارند این اتفاق بیفتد. نگاه کنید آمریکایی ها، کانادایی ها و فرانسوی ها در این دو هفته چقدر هستند. کوبیدن بر طبل ایران هراسی، رسما اعلام کرد که هیچکس به ایران نرود، چون احساس می کنند گردشگری در ایران رونق دارد، وقتی می بینید که ترس از ایران خطرناک شده است، بدانید که گردشگری در حال رونق است، همان طور که بود. گذشته.

وی افزود: در مورد کشتی ها با من تماس زیادی گرفته شده است، افرادی هستند که هم در ایران و هم در کشورهای دیگر صاحب کشتی هستند و من به آنها گفتم که هرگز تعلل نکنید، قطعاً این کار به کارتان می آید و کشتی های شما را به این منطقه می رساند. ما همچنین به جابجایی خطوط کمک می کنیم. همچنین با نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان وارد مذاکره شدیم و مقرر شد یک سفر دریایی در خور شأن مسافران ایرانی تهیه و در سواحل شمالی استفاده شود، این کشتی ها قابلیت استفاده در داخل و خارج از کشور را نیز دارند.

الزرگامی گفت: پیاده روها را مانع مهم گردشگری دریایی می دانم. فکر می کنم در پیاده روها به سرمایه گذاری جدی نیاز داریم. در حال بررسی آخرین ظرفیت و ظرفیت اسکله های دولتی برای شناورهای بزرگ پهلوگیری هستم تا در صورت عدم امکان سایر شرایط سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گیرد.

نهادهای نظامی از گردشگری دریایی حمایت می کنند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با نهادهای نظامی، سپاه پاسداران و ارتش درباره کشتی‌ها و تردد مسافران از طریق دریا در جام جهانی تصریح کرد: نیروهای مسلح می‌توانند در امر مهمی به ما کمک کنند. بخشی از گردشگری دریایی.» برنامه های مشترک با امیر سیاری کارشناس این حوزه، سفر به منطقه و انجام برنامه های ویژه.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمادگی سرمایه گذاری در این زمینه را دارند. حتی وزارت نفت هم که اخیراً اعلام کرده نفتکش هایی دارد که به تدریج در حال منسوخ شدن هستند، ایمنی لازم برای حمل سوخت را ندارد. آقای اوگی – وزیر نفت – در گفت‌وگوی ما گفت که این نفتکش‌های بزرگ هستند که سرمایه‌گذاری زیادی روی آن‌ها انجام شده و ممکن است نخواهیم با آنها نفت مبادله کنیم و برای گردشگری مفید باشد. من از آقای اوجی خواستم که یک شرکت گردشگری راه اندازی کند و خودش نفتکش ها را در آنجا تامین کند. حالا ما نمی خواهیم اعلام کنیم که نفتکش را به مسافربری تبدیل می کنیم، بنابراین یک نفر توجیه نمی کند که بگوید سفر مسافری دریایی ویژگی دیگری دارد و نفتکش ها یک ویژگی دیگر. به هر حال، نفتکش عظیم با عرشه و امکانات ویژه، یک جاذبه گردشگری است. اینکه جوانان می توانند سوار بر نفتکش شوند و وظایف آن را به آنها نشان دهند یا حتی به رستوران بروند یا امکانات تفریحی متنوعی در داخل نفتکش داشته باشند، شگفت انگیز است. معتقدم با حرکتی که شروع شده همه نهادها علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه هستند و امیدوارم سرعت بیشتری بگیرد تا این کسب و کار رونق بگیرد.

موافقت با کشف و خدمت حجاب برای گردشگران دروغ است

زرگامی در پاسخ به نگرانی‌های فرهنگی و اجتماعی در خصوص سفر احتمالی بینندگان جام جهانی به ایران و مذاکره با نهادها و ارگان‌های ذیربط برای دستیابی به دیدگاهی مشترک در مورد سفر این گردشگران به ایران، گفت: این سفر بی‌نظیر است، جوان و پرشور. ، ما آنها را متفاوت از سایر گردشگرانی که در طول سال ها این تجربه را داشته اند درک می کنیم و درک می کنیم. ما کار خودمان را می کنیم و انشالله مشکلی پیش نمی آید. زمزمه هایی هم شنیده می شود که از حداقل های فرهنگی خود عدول می کنیم. بارها در فضای مجازی اخباری در این باره می بینیم، مثلاً گفته می شود روس ها توافق کرده اند که گردشگران روسی روسری نبندند یا در فلان منطقه از آنها مشروب پذیرایی شود. همه اینها دروغ است و حقیقت ندارد.

انتهای پیام