اخذ ۱۷۰۰۰۰ نمونه مجرم در بانک ژنرئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تایید کرد که متولی بانک ژن سازمان پزشکی قانونی است.

دکتر عباس مسجدی در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گفت و گو با خبرنگاران این رسانه، ضمن تبریک این روز خبرنگار، اظهار کرد: به نظر من در شرایط فعلی خبرنگاران سربازان میدان هستند. از جنگ نرم

وی افزود: این سیاست هویت دانشجویی و نشاط جوانی خبرگزاری دانشجو (ایسنا) است که واقعیت ها را در کنار خلاقیت و نوآوری بیان می کند و اینها سیاست های خوب این خبرگزاری و پل ارتباطی بسیار خوب مسئولان، نخبگان و اشخاص حقیقی. شما باید حقایق را بیان کنید. به نظر می رسد شما عزیزان دو ماموریت خطیر را در کشور دنبال می کنید و به نوعی هنرمندی هستید که ارزش و پیشرفت و مشکلات کشور را برای مردم به تصویر می کشد و برای فردا و آینده کشور خاطره می سازید. این بهترین امتیازی است که می توان برای خبرنگار قائل شد. هیچکس باور نمی کرد فردی مثل شهید باقری روزی در سن ۱۸ سالگی به عنوان عکاس در پیش زمینه ظاهر شود و از این مسیر به رهبری متفکر دوران دفاع مقدس تبدیل شود یا شهید صارمی، شهید آوینی و امثال آنها مایه مباهات جامعه روزنامه نگاری امروز هستند، رسانه های کشورمان و پرچمدارانی چون این عزیزان قبلاً این بار را به دوش کشیده اند و امروز این وظیفه بر دوش شماست.

وی ادامه داد: چون در ایام محرم هستیم بهترین مکان یا زمان برای آشنایی با خبرنگار واقعه کربلا است. وجود مقدس علی بن الحسین(علیه السلام) و حضرت زینب کبری(س) در مسیر عاشورا، از بهترین پیام آورانی بودند که توانستند حقایق، ارزش ها و سختی ها را برای مردم بیان کنند.

* ۱۷۰ هزار نمونه در بانک ژن گرفته شد

مسجدی در خصوص آخرین مورد بانک اطلاعات هویت ژنتیکی در ایران و جمع آوری نمونه های ژنتیکی از مجرمان گفت: طبق برنامه پنجم توسعه به سازمان پزشکی قانونی تکلیف شد که موضوع بانک ژن است. امروزه ژنتیک در مرزهای دانش حرکت می کند و دنیا از این علم بهره فراوان می برد. این بانک مربوط به ژن هر فرد است و بهترین ذخیره برای کشور است.

وی افزود: طی چند سال گذشته و با وجود همه تحریم ها توانسته ایم در این زمینه به خودکفایی برسیم و با وجود اینکه نرم افزار مورد استفاده در بانک ژن نرم افزار اورجینال بوده و توسط دانشمندان کشوری تهیه شده است، اما خوشبختانه در نهایت به این مرحله رسیدیم. در سال خودکفایی در حوزه ابزار و پنجمین کشوری در جهان هستیم که توانستیم این مجموعه را در مرکز تحقیقات سازمان تولید کنیم. بانک و بیش از ۳۵ هزار نمونه از این نمونه استخراج شده و هم اکنون در حال ارائه به دستگاه قضایی است.

مسجدی تصریح کرد: اگرچه از برنامه عقب نیستیم، اما این چیزی نیست که می‌خواهیم و همکاران من در تلاش هستند تا محدوده نمونه‌هایی را که باید در بانک قرار داده شود، هم در استخراج پرونده‌های شخصی و هم در ارائه خدماتی که می‌توانیم به آنها ارائه کنیم، گسترش دهند. سیستم قضایی .. و پلیس و سایر ارگان هایی که نیاز دارند به بانک ژن پاسخ دهند، برای کمک بیشتر.

* متولی بانک ژن، سازمان پزشکی قانونی است

وی گفت: از آنجایی که پلیس تشخیص هویت این را خواست بانک اطلاعات مجرمان می دانست و از سوی دیگر پزشکی قانونی این کار را آغاز کرد، متولی تهیه بانک ژن کیست؟ وی گفت: باب گفتگوی ما قانون است و در برنامه پنجم توسعه این تکلیف به صراحت بر عهده پزشکی قانونی گذاشته شده است و مشخص است که وظیفه کیست و چه گروه و سازمانی باید پاسخگو باشد. وظیفه، و طبق قانون، متولی آن موسسه پزشکی قانونی است؛ البته با پلیس و فراگا مذاکره کردیم، توافقات خوبی انجام شد، برخوردهای خوبی در کل کشور صورت گرفت، اکنون در حال هم افزایی هستیم، داده ها ما از آنها در دست عزیزانمان هستیم، آنها نیز داده هایی را که دارند، اختیار ماست و بر اساس ترتیبی که انجام شده است، با اولویت بندی توانمندی هایمان.

وی گفت: اکثر افراد بانک زندانی هستند به همین دلیل سازمان زندان با مجرمان از جمله افرادی که مرتکب جرایم مکرر می شوند همکاری خوبی با ما دارد. البته، با توجه به اینکه ساخت کیت در داخل کشور در دستور کار است، ما در تلاش هستیم تا بتوانیم سایر اطلاعات جمعیتی مانند خلبانان، روزنامه نگاران و افرادی را که ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار دارند، در بانک قرار دهیم.

انتهای پیام